Gitary Elektryczne

Filtry

    Producent
  • Produkty
  • Cena
    -
Dodatkowe filtry
Ilość strun
Ilość progów
Kształt korpusu
Układ przetworników
Drewno podstrunnicy
Kolor
Mostek
Leworęczna
Mini
Kategorie
2100 zł
Darmowa dostawa
1040 zł Cena regularna
869 zł
najniższa cena
Najniższa cena z 30 dni przed obniżką.
869 zł
Darmowa dostawa
2777 zł
Aktualnie niedostępny

Gitary Elektryczne

Gitara elektryczna to nierozłączna część ekwipunku każdego gitarzysty rockowego, jednak możliwość uzyskania mocnego, przesterowanego brzmienia to nie jedyna jej zaleta. Możliwości brzmieniowe gitary elektrycznej są bardzo duże a wpływ na nie ma wzmacniacz, efekty, przetworniki i nie tylko. Rodzice często nie chcą kupić gitary elektrycznej swemu dziecku, tłumacząc to tym, że taki instrument hałasuje, a to właśnie wybór elektryka jest najlepszy dla ceniących sobie spokój domowników, ponieważ taki instrument można wyciszyć. W sklepie można spotkać gitary o różnych korpusach.

Stratocaster

Najbardziej rozpoznawalny kształt gitar elektrycznych. Pierwsze stratocastery firmy Fender zostały wyprodukowane w 1954 roku. Stratocaster najczęściej wyposażony jest w trzy przetworniki single coil, choć zdarzają się również modele z jednym humbuckerem i dwoma singlami lub z dwoma humbuckerami. Taka gitara charakteryzuje się ciepłym brzmieniem, ale bez problemu zagra z pazurem. Gitarzyści używający Stratocasterów to między innymi Jimi Hendrix, Stevie Ray Vaughan i John Frusciante z zespołu Red Hot Chilli Peppers.

Telecaster

Drugi najbardziej rozpoznawalny kształt i również opatentowany przez firmę Fender. Telecaster był pierwszą gitarą elektryczną typu solid body. Pierwotnie nosił nazwę Broadcaster, jednak ta nazwa była zastrzeżona przez firmę Gretsch, która produkowała perkusje pod tym szyldem. Telecaster brzmi jaśniej i nie tak ciepło jak strat i wyróżnia go charakterystyczny "twang" na który wpływ ma specjalny mostek. Gitar tych używa się w każdym gatunku muzycznym, ale największą popularność odniosły w country w latach 60 i 70. Znani gitarzyści używający telecasterów to Keith Richards z zespołu The Rolling Stones, Bruce Springsteen i John 5, który posiada pokaźną kolekcję tych gitar.

Les Paul

Gitara najczęściej używana do grania rocka. Model ten stworzył gitarzysta który nazywał się właśnie Les Paul, a właściwie Lester William Polsfuss. Najczęściej montuje się w nich dwa humbuckery, wyjątkiem jest Les Paul Junior, produkowany przez firmę Gibson i Epiphone, posiadający jeden przetwornik przy mostku. Brzmienie jest mocne i wyraźne, idealne do ciężkiego rocka. Znani gitarzyści używający tych modeli to między innymi Slash, Zakk Wylde i oczywiście sam Les Paul.

Gitary jazzowe

Taka gitara wielkością przypomina gitarę akustyczną, nierzadko jest od akustyka większa. Jest pusta w środku i często posiada otwory w kształcie litery "f". Pomimo nazwy nie używa się jej tylko do grania Jazzu. Bardzo dobrze nadają się także do grania mocniejszej muzyki. Najbardziej rozpoznawalną firmą produkującą takie gitary jest Gretsch, ale także w stajni marek takich jak Epiphone czy Ibanez znajdziemy świetne gitary Jazzowe, na przykład Epiphone Dot. Znani gitarzyści grający na takich modelach to między innymi Brian Setzer, Joe Pass czy Chet Atkins.

Czy wiesz że...

Istnieją także gitary barytonowe, które posiadają dłuższą menzurę i stroi się je niżej, dzięki czemu brzmienie jest bardziej zbliżone do gitary basowej. Daron Malakian z zespołu System Of A Down posiada w swej kolekcji kilka takich gitar.

Podsumowanie

Miejmy nadzieję, że powyższy tekst pomógł chociaż w małym stopniu wybrać gitarę elektryczną. Każdy model nada się do różnych gatunków muzycznych, wszystko zależy od gitarzysty, więc czas wziąć instrument do ręki i rozwijać swój warsztat umiejętności.

Poradniki w Gitary Elektryczne

Na co zwrócić uwagę podczas kupowania gitary elektrycznej?

Zanim zdecydujemy się na zakup gitary elektrycznej, powinniśmy dokładnie zastanowić się czego szukamy. Modele gitar różnią się od siebie przede wszystkim ceną, jakością wykonania, typem zastosowanych komponentów oraz brzmieniem. Jeżeli dopiero zaczynamy przygodę z muzyką,...

Jaki rodzaj gitary elektrycznej wybrać?

Rozważając zakup gitary elektrycznej prawie każdemu na myśl przychodzą dwaj producenci Fender i Gibson. Oczywiście na te markowe instrumenty nie każdy może sobie pozwolić, dlatego też duża część gitarzystów szuka jakiś tańszych ich odpowiedników. Użycie określenia „odpowiedników”,...

Jak rozpocząć przygodę z gitarą elektryczną?

Są dwie szkoły mówiące od jakiej gitary należy rozpoczynać naukę gry. Jedna z nich ma bardzo tradycyjne podejście i zdecydowanie opowiada się za tym, że naukę powinno się rozpoczynać od instrumentu typowo akustycznego takim jakim jest gitara klasyczna lub akustyczna. Druga szkoła...