Akcesoria
( ilość produktów: 47 )
Stagg VI-REG-1 struny

Stagg VI-REG-4 struny do skrzypiec

Hercules Ds571BB

Hercules Dsp57 WB

Soundsation ZB14/12 żeberko

Gravity NS 411 Pulpit nutowy

Galli OV60 4/4 struny do wiolonczeli 4/4

Podbródek skrzypcowy DRESDEN 4/4 podbródek

GEWA 415310 ochraniacz parkietu do wiolonczeli

Wittner 3/4 - mikrostroik do skrzypiec 3/4 mikrostroik

Wittner 4/4 - mikrostroik do skrzypiec 4/4 mikrostroik

Galli OV40 - struny do skrzypiec struny

Hercules DS580B

Hercules DS590B
- 1
- 2
Akcesoria
Kategoria, w której znajdziemy wszelkie dodatki do instrumentów smyczkowych bądź elementy ich budowy, t.j. struny, pulpity, stojaki,kamertony, kalafonie smyczkowe, podbródki i żeberka, statywy, kołki, strunniki oraz mikrostroiki.
Struny
Do wyboru mamy struny o napięciu lekkim, średnim i mocnym. Rodzaj napięcia zależy od upodobań grającego oraz długości menzury (długości czynnej strun).Często stosowanym przez muzyków zabiegiem jest mieszanie strun o różnym naciągu. Owy zabig stosowany jest dla znaleznia idealnego brzmienia i barwy dźwięku instrumentu. Znalezienie idealnych strun odbywa się właściwie drogą prób i błedów. Do bardziej masywnych instrumentów lepiej zastosować struny o średnim naciągu. Większy naciąg daje głośniejsze i klarowne brzmienie. Dla muzyków, którzy preferują twardsze i mocniejsze brzmienie polecane są struny o mocnym naciągu. Każdy instrument jest inny, a rodzaj możliwego do wydobycia na nim dźwięku jest niezwykle różnorodny. Rodzaj barwy dźwięku jaką chcielibyśmy, aby nasz instrument posiadał, jest również sprawą właściciela instrumentu.
Dla muzyków początkujących doskonałe będą struny Prelude marki D'Addario oraz struny Stagg. Są to struny przystępne cenowo oraz pozbawione są ostrego,drucianego i niepożądanego dźwięku. Ważna jest też wygoda i komfort grającego.
Wszystkie struny pakowane są kompletami, więc nie ma problemu z doborem odpowiedniej struny, należy jednak pamiętać o odpowiednim rozmiarze strun dopasowanym do rozmiaru instrumentu.
Pulpity
Pulpit to fachowa nazwa stojaka na nuty. Jego historia sięga średniowiecza, wówczas przeznaczony był do podpierania otwartych księg przy czytaniu lub przepisywaniu tekstów. Dziś służy do podtrzymywania nut, pozwala na regulowanie i dopasowanie wysokości do potrzeb grającego, zajmuje mało miejsca, jest kompaktowy i praktyczny.
Model Athletic NP-2 to klasyczny pulpit na trójnogu z regulacją wysokości oraz możliwością złożenia, dzięki czemu sprawdzi się również w podróży.
Model pulpitu Athletic NP-D daje możliwość zamontowania go na stojaku mikrofonowym lub w innym miejscu. Doskonale sprawdzi się w grze zespołowej. Posiada pełną płytę podtrzymującą, dzięki czemu nuty nie będą spadać z puplitu.
Kamertony
Są to przyrządy służące do strojenia instrumentów muzycznych. Występuje w postaci jednotonowego instrumentu nastrojonego na dźwięk A. Najczęściej spotykanym rodzajem jest rodzaj widełkowy - aby uzyskać dźwięk, uderza się nim w inny przedmiot. Rzadziej spotykany jest kamerton gwizdkowy, który podobny jest do harmonijki ustnej.
Kalafonie
Kalafonia to żywica służąca do nacierania włosia smyczkowego w celu zwiększenia jego przyczepności do strun. Występuje w dwóch postaciach: kalafonia solistyczna oraz kalafonia orkiestrowa. Jak nazwa wskazuje,kalafonia solistyczna służy do grania solistycznego, daje jasny i nośny dźwięk. Kalafonia orkiestrowa wydobywa z instrumentu miękki i subtelny dźwięk, pożądany przez muzyków orkiestrowych. Kalafonię smyczkową klasyfikuje się jeszcze ze względu na temperaturę - pod tym względem wyróżniamy kalafonię jasną i ciemną. Jasna przeznaczona jest do gry w okresie wiosny i lata, gdy temperatura jest wyższa. Kalafonia ciemna przeznaczona jest do gry w niższych temperaturach, podczas jesieni i zimy.
Podbródki
Podbródek to element skrzypiec lub altówki służący do opierania na nim brody oraz do zachowania właściwej postawy przy grze.
Należy pamiętać o doborze odpowiedniego rozmiaru zgodnego z rozmiarem instrumentu.
Oparcia (żeberka)
Żeberko to element skrzypiec i altówki służący do oparcia instrumentu na okolicach obojczyka. Stosowany jest przy skrzypcach i altówkach, aby zniwelować odległość pomiędzy boczkami instrumentu, a długością szyi grającego. Zazwyczaj wykonywane jest z drewna, włókna węgloweo lub tworzyw sztucznych. Montuje się je do instrumentu za pomocą nóżek pokrytych gumką.
Statywy, stojaki
To wszelkie akcesoria służące do bezpiecznego przechowywania instrumentu bez konieczności pakowania go do futerału.
W tej kategori znajdziemy również ochraniacze parkietu do wiolonczeli które oprócz ochrony parkietu pozwalają na zaczepienie nóżki wiolonczeli bez konieczności dziurawienia podłogi. Model GEWA 415310 dodatkowo posiada regulowany pasek, który ułatwi dopasowanie odległości ochraniacza.
Kołki, strunniki
Są to podstawowe elementy każdego instrumentu smyczkowego.
Kołki służą do naciągu strun oraz do strojenia instrumentu. Znajdują się w tzw "główce", czyli komorze kołkowej zakończonej charakterystycznym "ślimakiem".
Strunniki trzymają struny w dolnej części instrumentu. Zazwyczaj wykonywane są z hebanu lub innego twardego drewna.
Przetworniki
Przetworniki służą do wychwytania wibracji strun i konwertowania ich do postaci sygnałów elektrycznych. Zazwyczaj mocowane są na podstawku instrumentu, pozwalają na nagłośnienie go oraz na zmianię dźwięku. Składają się głównie z magnesu trwałego, rdzeni magnetycznych oraz cewek.
Mikrostroiki
Są to malutkie śrubki służące do dokładnego strojenia instrumentu znajdujące się w strunniku. Każda ze strun posiada osobny mikrostroik. Skrzypce bywają pozbawione mikrostroików lub posiadają tylko jeden bądź dwa, jednak pozostałe instrumenty posiadają komplet czterech mikrostroików.
Należy pamiętać, że rozmiar mikrostroików musi być zgodny z rozmiarem insrumentu. Rodzaj mikrostroików również musi być właściwy, np. mikrostroiki do skrzypiec ze skrzypcami.