Talerze perkusyjne

1840 zł
Darmowa dostawa
231 zł
Aktualnie niedostępny
223 zł
Aktualnie niedostępny
244 zł
Aktualnie niedostępny
290 zł
Aktualnie niedostępny
169 zł
Aktualnie niedostępny
214 zł
Aktualnie niedostępny
395 zł
Aktualnie niedostępny
1779 zł
Aktualnie niedostępny
410 zł
Aktualnie niedostępny
510 zł
Aktualnie niedostępny
348 zł
Aktualnie niedostępny

Talerze perkusyjne

TalerzeTalerze perkusyjne są bardzo ważnym elementem całego zestawu perkusyjnego. To dzięki nim całość brzmienia jest w pełni dopełniona i pozwala na uzyskanie ciekawych efektów.

Podział talerzyHi-Hat to dwa talerze ustawione względem siebie na statywie. Można na nim grać pałkami jak i nogą na hi hacie zamkniętym, półotwartym oraz otwartym, gdzie każdy ma swoje charakterystyczne brzmienie. Najpopularniejszy rozmiar, to 14" Zdarzają się również 12" i 13" modele.

Crash to talerz służący do akcentowania lub nadawania ostrego charakteru w utworze tzw. "crashowania" czyli ciągłego uderzania. Występuje w rozmiarach od 14" do nawet 20" Najpopularniejszymi rozmiarami są 16" oraz 18" modele.

Ride jest to największy perkusyjny talerz w zestawie. Służy do nadawania ciekawego charakteru w danym utworze poprzez delikatne uderzenia po bardzo ostre głośne dźwięki. Najpopularniejszy rozmiar, to 20" ale są również większe 22" jak i 24" modele.

Splash jest talerzem akcentowym. Służy do dodawania efektów w utworze oraz urozmaicania przejść. Jego brzmienie jest krótkie, przenikliwe i szybko wygasa. Talerz ten można spotkać w rozmiarach 6” 8” 10” oraz 12”

China podobnie jak splash jest talerzem akcentowym, jednak w dużej mierze różni się tym, że jest często używany jako crash do dłuższych zagrywek. Nadaje to bardzo fajnego piaszczystego brzmienia, które nadaje indywidualnego charakteru w danym utworze. Chinkę można spotkać w rozmiarach 10” 12” 14” 16” 18”

Firmy produkujące talerzeFirm produkujących talerze jest wiele. Najpopularniejsze marki to Zildjian – topowymi modelami są serie A, K, A Custom. Sabian, którego topowe modele, to AAX, HHX. Dalej Paiste – 2002. Meinl - Byzance.

Każda firma ma w swojej ofercie ogromną ilość talerzy do wyboru, która cechuje się różnorodnymi rozmiarami, brzmieniami oraz wykończeniami talerzy. Dostępne są talerze dla początkujących, średniozaawansowanych oraz w pełni profesjonalnych muzyków.

Najczęściej spotykane serie talerzy danych producentów

Zildjian: ZBTA Custom

Sabian: B8, B8PRO, XS, HHX

Paiste: 101, 502, PST3PST5

Meinl: HCSByzance

Wykonanie talerzy


Wiele talerzy jest produkowanych maszynowo. Są one produkowane z mosiądzu oraz brązu. Mosiądz nie jest szerzej klasyfikowany, brąz natomiast tak. Często można spotkać talerze ze stopu B8, B20, ale zdarzają się również B10 i B12. Te z B20 są zazwyczaj w pełni zawodowymi talerzami. Są również talerze, które od samego początku do samego końca produkowane są ręczenie. Talerz produkowany ręcznie jest obdarzony lepszym charakterem brzmienia, bardziej indywidualnym i mniej powtarzalnym. Rynek oferuje talerze w wykończeniu traditional czyli tradycyjnym oraz brilliant czyli błyszczący. Talerze tradycyjne cechują się tym, że po prostu mniej się brudzą i palcują, błyszczące natomiast mają do siebie to, że łatwo odbijają się na nich odciski palców i są bardziej podatne na wszelkie brudy z pomieszczenia jak i z pałek.

Widziałem w niektórych perkusjach już dodawane talerze. Czy są one dobre?W tanich zestawach perkusyjnych znajdują się kiepskiej jakości talerze produkowane przez producenta perkusji. Np. w budżetowych perkusjach firmy Pearl można spotkać talerze o takiej samej nazwie. Sprzęt ten nada się do ćwiczeń dla w pełni początkujących muzyków, lecz warto mieć na uwadze późniejszą ich wymianę z racji tego, że talerze te nie zachwycają w żadnym stopniu brzmieniem jak i jakość ich wykonania jest na bardzo niskim poziomie, co sprawia, że szybko się wyginają. Są również marki, które dodają lepsze talerze wykonane już np. ze stopu B8 i dla w pełni początkującego muzyka, takie talerze w zupełności wystarczą.

PodsumowanieWybór talerzy dla siebie na sam początek nie jest do końca łatwym wyborem. Najlepiej udać się do najbliższego sklepu muzycznego i samemu posprawdzać brzmienie danego talerza. Dla w pełni początkujących muzyków, jeśli im pozwala na to budżet polecane są talerze z brązu B8, ponieważ talerze z mosiądzu cechują się znacznie gorszą jakością brzmienia i wykonania. Ważnym elementem przy zakupie talerzy jest również barwa brzmienia, która będzie odpowiednia dla danego użytkownika. Brzmienie jest dzielone na jasne, ciemne, piaszczyste. Znaczenie tutaj ma tutaj gatunek muzyczny, jaki się gra. Podstawowy set talerzy powinien składać się z talerzy takich jak hi-hat, crash oraz ride.

Poradniki w Talerze perkusyjne

Talerze perkusyjne

Jako perkusiści stajemy przed wyborem naprawdę szerokiego wachlarza talerzy perkusyjnych. Chodzi tutaj zarówno o marki jak i rodzaje blach. Jedne są uniwersalne, wykorzystywane w każdym rodzaju muzyki, inne natomiast posiadają specyficzną charakterystykę, która idealnie sprawdza...