Logo hurtowniamuzyczna.pl
Logo hurtowniamuzyczna.pl

Gitary basowe

Filtry

    Producent
  • Produkty
  • Cena
    -
Dodatkowe filtry
Podstrunnica
Ilość strun
Elektronika
Progi
Kolor
Leworęczna
Kategorie
Widok
Sortuj
1029 zł 1139 zł
2311 zł 2899 zł
1119 zł 1249 zł
1149 zł 1279 zł
599 zł 939 zł
2179 zł 2429 zł
2179 zł 2429 zł
1539 zł
1276 zł
1495 zł
1319 zł
1499 zł 1659 zł
1409.1 zł
1929 zł 2139 zł
1299 zł
1349 zł 1499 zł
pierwsza
poprzednia
następna Ostatnia
Produktów

Gitary basowe

Wybór gitary basowej bywa dla niektórych nie lada wyzwaniem, ponieważ o ile kupując gitarę elektryczna mniej więcej wiemy która nada się do ciężkiego grania a która do lekkiego, to w przypadku basówki nie jest to takie oczywiste. Najczęściej możemy spotkać gitary basowe solid body, czyli wykonane z litej płyty, bez otworów, ale spotkać można też gitary puste w środku, czyli hollow body lub semi hollow, a nawet basy akustyczne, przypominające wyglądem gitarę akustyczną.

Historia

Gitara basowa została wprowadzona jako zamiennik dla znacznie większego, cięższego i nieporęcznego kontrabasu. Pierwszy bas powstał w 1951 roku z inicjatywy Leo Fendera i nosił nazwę Fender Precision Bass, który do dziś można kupić w odnowionych wersjach. Warto jednak wspomnieć, że fundament tego instrumentu powstał wcześniej, bo w 1935 roku. Instrument stworzony prze Paul'a Tutmarc'a nosił nazwę "Skrzypce basowe model 736".

Wybór gitary basowej

Czas rozwinąć kwestię trudów wyboru gitary, która będzie odpowiadać naszym wymaganiom. Pierwszym pojęciem jakim warto się zainteresować są przetworniki, znane także jako pickupy lub przystawki. Przetworniki dzielą się na dwie kategorie, aktywne i pasywne. Przetwornik aktywny ma wzmocniony sygnał, więc bardzo dobrze nada się do cięższego, metalowego grania, jednak potrzebuje on dodatkowego zasilania w postaci baterii. Przetwornik pasywny takiego zasilania nie potrzebuje, ale nie posiada także takiej mocy jak jego aktywny odpowiednik. Podobnie jak w gitarze elektrycznej, spotkamy tu przystawki typu single coil i humbucker. Dobrą gitarą na początek dla każdego komu zależy na stosunkowo silnym sygnale, będzie Jay Turser JTB 400 C. Niska cena spowodowana jest wyłącznie chęcią przebicia się na naszym rynku, ponieważ w Polsce te gitary można kupić od niedawna. Dobra jakość w połączeniu z niską ceną sprawia, że ten model nada się nie tylko dla początkujących basistów, ale także dla tych którzy opanowali już podstawy. Drugim dobrym modelem jest Washburn T12, który jest dobrym wyborem do mocniejszego grania, jednak dzięki pokrętłom można zmienić barwę i siłę sygnału, dostosowując basówkę także do lżejszego grania.

Single coil

Jest to przetwornik jednocewkowy. Posiada delikatniejszy i jaśniejszy sygnał od przystawek innego typu. Świetnie nada się do rocka, bluesa czy country. Nie warto jednak uogólniać, bo moc takiego przetwornika zależy od jego producenta.

Humbucker

Ta przystawka jest znacznie mocniejsza od singla, a najprościej można ją scharakteryzować mówiąc, że to dwa przetworniki single coil, ponieważ tak to wygląda na pierwszy rzut oka. Ich brzmienie nada się bardzo dobrze do mocniejszego grania, ale także do jazzu.

Czy wiesz, że...

Gitara basowa to świetny instrument solowy. Nie trzeba mieć zespołu aby na nim grać. Za pomocą techniki jaką jest tapping oburęczny, możemy bez pomocy kolegów z zespołu grać tło i melodię jednocześnie. Nie jest to łatwe, ale po pewnym czasie treningów przynosi rezultaty.

Podsumowanie

Wybór gitary basowej nie powinien być dokonywanie pochopnie. Jeżeli nie posiadamy żadnej wiedzy, warto jest poczytać nieco na ten temat, lub zabrać ze sobą do sklepu kogoś, kto zna się lepiej od nas.

Poradniki w Gitary basowe

Poradnik basisty - odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania

Oto odpowiedzi na najczęściej pojawiające się pytania dotyczące gitar basowych: 1. Aktywna czy pasywna ? Instrumenty aktywne wydają się domeną współczesności, jednak pojawiły się już w drugiej połowie lat siedemdziesiątych. Elektronika aktywna, najczęściej przystawki i/lub preamp,...

Przed wyborem pierwszej gitary basowej

Pierwsza gitara basowa Obecnie można spotkać wiele najrozmaitszych gitar basowych, różniących się kształtem, materiałem, wykonaniem, kolorem oraz ceną. Co tak naprawdę wpływa na jakość gitary, brzmienie, oraz wygodę początkującego? Wykonanie gitary Aspekty wizualne zazwyczaj...

Jak wybrać gitarę basową?

WYBÓR GITARY BASOWEJ Pomimo oczywistych różnic wynikających z cen poszczególnych instrumentów, wiele droższych konstrukcji dzieli sporo cech ze swoimi budżetowymi odpowiednikami. W poszukiwaniu odpowiedniego dla siebie instrumentu, powinniśmy zwrócić uwagę...

Czy można grać na basie używając zwykłego pieca do gitary elektrycznej?

Teoretycznie wszystko można robić i tak jak można grać mając odsłuch na podłączonych słuchawkach, tak też możemy podpiąć się pod głośniczki komputerowe, czy jakiekolwiek dowolne kolumienki, pod które podepniemy nasz bas. Naturalnie jakość tego basu będzie słabiutka no i oczywiście...