Wybór gitary basowej bywa dla niektórych nie lada wyzwaniem, ponieważ o ile kupując gitarę elektryczna mniej więcej wiemy która nada się do ciężkiego grania a która do lekkiego, to w przypadku basówki nie jest to takie oczywiste. Najczęściej możemy spotkać gitary basowe solid body, czyli wykonane z litej płyty, bez otworów, ale spotkać można też gitary puste w środku, czyli hollow body lub semi hollow, a nawet basy akustyczne, przypominające wyglądem gitarę akustyczną.
Gitara basowa została wprowadzona jako zamiennik dla znacznie większego, cięższego i nieporęcznego kontrabasu. Pierwszy bas powstał w 1951 roku z inicjatywy Leo Fendera i nosił nazwę Fender Precision Bass, który do dziś można kupić w odnowionych wersjach. Warto jednak wspomnieć, że fundament tego instrumentu powstał wcześniej, bo w 1935 roku. Instrument stworzony prze Paul'a Tutmarc'a nosił nazwę "Skrzypce basowe model 736".
Czas rozwinąć kwestię trudów wyboru gitary, która będzie odpowiadać naszym wymaganiom. Pierwszym pojęciem jakim warto się zainteresować są przetworniki, znane także jako pickupy lub przystawki. Przetworniki dzielą się na dwie kategorie, aktywne i pasywne. Przetwornik aktywny ma wzmocniony sygnał, więc bardzo dobrze nada się do cięższego, metalowego grania, jednak potrzebuje on dodatkowego zasilania w postaci baterii. Przetwornik pasywny takiego zasilania nie potrzebuje, ale nie posiada także takiej mocy jak jego aktywny odpowiednik. Podobnie jak w gitarze elektrycznej, spotkamy tu przystawki typu single coil i humbucker. Dobrą gitarą na początek dla każdego komu zależy na stosunkowo silnym sygnale, będzie Jay Turser JTB 400 C. Niska cena spowodowana jest wyłącznie chęcią przebicia się na naszym rynku, ponieważ w Polsce te gitary można kupić od niedawna. Dobra jakość w połączeniu z niską ceną sprawia, że ten model nada się nie tylko dla początkujących basistów, ale także dla tych którzy opanowali już podstawy. Drugim dobrym modelem jest Washburn T12, który jest dobrym wyborem do mocniejszego grania, jednak dzięki pokrętłom można zmienić barwę i siłę sygnału, dostosowując basówkę także do lżejszego grania.
Jest to przetwornik jednocewkowy. Posiada delikatniejszy i jaśniejszy sygnał od przystawek innego typu. Świetnie nada się do rocka, bluesa czy country. Nie warto jednak uogólniać, bo moc takiego przetwornika zależy od jego producenta.
Ta przystawka jest znacznie mocniejsza od singla, a najprościej można ją scharakteryzować mówiąc, że to dwa przetworniki single coil, ponieważ tak to wygląda na pierwszy rzut oka. Ich brzmienie nada się bardzo dobrze do mocniejszego grania, ale także do jazzu.
Gitara basowa to świetny instrument solowy. Nie trzeba mieć zespołu aby na nim grać. Za pomocą techniki jaką jest tapping oburęczny, możemy bez pomocy kolegów z zespołu grać tło i melodię jednocześnie. Nie jest to łatwe, ale po pewnym czasie treningów przynosi rezultaty.
Wybór gitary basowej nie powinien być dokonywanie pochopnie. Jeżeli nie posiadamy żadnej wiedzy, warto jest poczytać nieco na ten temat, lub zabrać ze sobą do sklepu kogoś, kto zna się lepiej od nas.