Gitary basowe

Filtry

    Producent
  • Produkty
  • Cena
    -
Dodatkowe filtry
Podstrunnica
Ilość strun
Elektronika
Progi
Kolor
Leworęczna
Kategorie
1330 zł
Darmowa dostawa
1180 zł
Aktualnie niedostępny
1206 zł
Darmowa dostawa
1310 zł
Darmowa dostawa
2334 zł
Darmowa dostawa
1155 zł
Aktualnie niedostępny
1499 zł
Aktualnie niedostępny
3318 zł
Aktualnie niedostępny
1179 zł
Aktualnie niedostępny
1169 zł
Aktualnie niedostępny
1648 zł
Aktualnie niedostępny
1316 zł Cena regularna
1189 zł
najniższa cena
Najniższa cena z 30 dni przed obniżką.
1179 zł
Aktualnie niedostępny
899 zł
Aktualnie niedostępny
1099 zł
Aktualnie niedostępny
1099 zł
Aktualnie niedostępny
969 zł
Aktualnie niedostępny
1385 zł
Aktualnie niedostępny
1048 zł
Aktualnie niedostępny
3230 zł
Aktualnie niedostępny
2364 zł
Aktualnie niedostępny
2208 zł
Aktualnie niedostępny
1406 zł
Aktualnie niedostępny
2649 zł
Aktualnie niedostępny
1629 zł
Aktualnie niedostępny
1669 zł
Aktualnie niedostępny
1380 zł
Aktualnie niedostępny
2499 zł
Aktualnie niedostępny

Gitary basowe

 

Gitara basowa a elektryczna

Wybór gitary basowej bywa dla niektórych nie lada wyzwaniem, ponieważ o ile kupując gitarę elektryczna mniej więcej wiemy która nada się do ciężkiego grania a która do lekkiego, to w przypadku basówki nie jest to takie oczywiste. Najczęściej możemy spotkać gitary basowe solid body, czyli wykonane z litej płyty, bez otworów, ale spotkać można też gitary puste w środku, czyli hollow body lub semi hollow, a nawet basy akustyczne, przypominające wyglądem gitarę akustyczną.

Gitara basowa Fender

Gitara basowa została wprowadzona jako zamiennik dla znacznie większego, cięższego i nieporęcznego kontrabasu. Pierwszy bas powstał w 1951 roku z inicjatywy Leo Fendera i nosił nazwę Fender Precision Bass, który do dziś można kupić w odnowionych wersjach. Warto jednak wspomnieć, że fundament tego instrumentu powstał wcześniej, bo w 1935 roku. Instrument stworzony prze Paul'a Tutmarc'a nosił nazwę "Skrzypce basowe model 736".

Jak wybrać gitarę basową

Czas rozwinąć kwestię trudów wyboru gitary, która będzie odpowiadać naszym wymaganiom. Pierwszym pojęciem jakim warto się zainteresować są przetworniki, znane także jako pickupy lub przystawki. Przetworniki dzielą się na dwie kategorie, aktywne i pasywne. Przetwornik aktywny ma wzmocniony sygnał, więc bardzo dobrze nada się do cięższego, metalowego grania, jednak potrzebuje on dodatkowego zasilania w postaci baterii. Przetwornik pasywny takiego zasilania nie potrzebuje, ale nie posiada także takiej mocy jak jego aktywny odpowiednik. Podobnie jak w gitarze elektrycznej, spotkamy tu przystawki typu single coil i humbucker. Dobrą gitarą na początek dla każdego komu zależy na stosunkowo silnym sygnale, będzie Jay Turser JTB 400 C. Niska cena spowodowana jest wyłącznie chęcią przebicia się na naszym rynku, ponieważ w Polsce te gitary można kupić od niedawna. Dobra jakość w połączeniu z niską ceną sprawia, że ten model nada się nie tylko dla początkujących basistów, ale także dla tych którzy opanowali już podstawy. Drugim dobrym modelem jest Washburn T12, który jest dobrym wyborem do mocniejszego grania, jednak dzięki pokrętłom można zmienić barwę i siłę sygnału, dostosowując basówkę także do lżejszego grania.

Przetworniki gitarowe Single coil

Jest to przetwornik jednocewkowy. Posiada delikatniejszy i jaśniejszy sygnał od przystawek innego typu. Świetnie nada się do rocka, bluesa czy country. Nie warto jednak uogólniać, bo moc takiego przetwornika zależy od jego producenta.

Przetworniki gitarowe Humbucker

Ta przystawka jest znacznie mocniejsza od singla, a najprościej można ją scharakteryzować mówiąc, że to dwa przetworniki single coil, ponieważ tak to wygląda na pierwszy rzut oka. Ich brzmienie nada się bardzo dobrze do mocniejszego grania, ale także do jazzu.

Gitara basowa to świetny instrument solowy. Nie trzeba mieć zespołu aby na nim grać. Za pomocą techniki jaką jest tapping oburęczny, możemy bez pomocy kolegów z zespołu grać tło i melodię jednocześnie. Nie jest to łatwe, ale po pewnym czasie treningów przynosi rezultaty.

Wybór gitary basowej nie powinien być dokonywanie pochopnie. Jeżeli nie posiadamy żadnej wiedzy, warto jest poczytać nieco na ten temat, lub zabrać ze sobą do sklepu kogoś, kto zna się lepiej od nas.

Poradniki w Gitary basowe

Poradnik basisty - odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania

Oto odpowiedzi na najczęściej pojawiające się pytania dotyczące gitar basowych: 1. Aktywna czy pasywna ? Instrumenty aktywne wydają się domeną współczesności, jednak pojawiły się już w drugiej połowie lat siedemdziesiątych. Elektronika aktywna, najczęściej przystawki i/lub preamp,...

Przed wyborem pierwszej gitary basowej

Pierwsza gitara basowa Obecnie można spotkać wiele najrozmaitszych gitar basowych, różniących się kształtem, materiałem, wykonaniem, kolorem oraz ceną. Co tak naprawdę wpływa na jakość gitary, brzmienie, oraz wygodę początkującego? Wykonanie gitary Aspekty wizualne zazwyczaj...

Jak wybrać gitarę basową?

WYBÓR GITARY BASOWEJ Pomimo oczywistych różnic wynikających z cen poszczególnych instrumentów, wiele droższych konstrukcji dzieli sporo cech ze swoimi budżetowymi odpowiednikami. W poszukiwaniu odpowiedniego dla siebie instrumentu, powinniśmy zwrócić uwagę...

Czy można grać na basie używając zwykłego pieca do gitary elektrycznej?

Teoretycznie wszystko można robić i tak jak można grać mając odsłuch na podłączonych słuchawkach, tak też możemy podpiąć się pod głośniczki komputerowe, czy jakiekolwiek dowolne kolumienki, pod które podepniemy nasz bas. Naturalnie jakość tego basu będzie słabiutka no i oczywiście...