Waluta
Logo hurtowniamuzyczna.pl
Twój koszyk

Gitary klasyczne

Widok:
Sortuj:
  • Producent
  • Produkty
  • Cena
Dodatkowe filtry
Rozmiar
Kolor
Leworęczne
Top
Tył i boki
Podstrunnica
następna

Gitary klasyczne

Gitara klasyczna to instrument warty sporej uwagi, a to z wielu powodów, takich jak jej budowa, brzmienie czy historia. Warto zagłębić się w ten instrument i poznać go nieco lepiej.

Historia

Gitara klasyczna nazywana jest także gitarą hiszpańską i ma to podstawy w historii tego instrumentu. Chociaż pierwsze instrumenty gitaropodobne istniały już w XIII wieku, to obecny kształt dzisiejszej gitarze nadał Antonio De Torres Jurado, dziewiętnastowieczny hiszpański gitarzysta i lutnik. Chociaż niektórzy producenci dokonują zmian większych i mniejszych, to obecną gitarę klasyczną zawdzięczamy właśnie temu hiszpańskiemu lutnikowi.

Budowa

Gitara klasyczna posiada szeroki gryf, dzięki czemu odległość struny od struny jest większa od odległości w gitarze elektrycznej lub akustycznej. Ten instrument charakteryzuje się ciepłym i stosunkowo cichym brzmieniem w porównaniu do gitary akustycznej, a to głównie za sprawą strun, które wykonane są z nylonu.

Struny

Z powodu materiału jakim jest nylon, struny posiadają ciepłe i przyjemne brzmienie. Również z tego powodu gitara klasyczna jest często wybierana przez początkujących gitarzystów, ponieważ jej struny łatwiej dociska się do podstrunnicy i nieprzyzwyczajone palce nie bolą tak jak przy graniu na metalowych strunach. Jeśli chodzi o modele, to dobrym wyborem jest kupowanie strun marek takich jak Ernie Ball, D'Addario czy Savarez. Zwłaszcza godny polecenia jest model Savarez 520 R które posiadają posrebrzaną owijkę, a ich brzmienie znacząco wzbogaci każdą gitarę klasyczną. Z tańszych modeli dobrym wyborem są struny Ernie Ball 2406, które pomimo niskiej ceny gwarantują wysoką żywotność i dobre trzymanie stroju. Warto zaznaczyć, że tuż po założeniu nowego zestawu, struny będą co chwilę się rozstrajać, ponieważ muszą się "przyzwyczaić" i należy wtedy stroić je od czasu do czasu. Proces taki trwa zazwyczaj do godziny, ale wszystko zależy od modelu strun.

Gitary

Od czego zacząć kupowanie gitary klasycznej i czym się kierować? Należy określić ile pieniędzy możemy wydać na jej zakup i warto poznać firmy które produkują sprzęt dobrej jakości. Mowa tu o markach takich jak Yamaha, Admira czy Fender. Niektóre marki znane są głównie z produkcji gitar klasycznych i mowa tu na przykład o hiszpańskiej Admirze. Admira Diana to gitara stosunkowo niedroga, ale wykonana jest z wysokiej jakości drewna i posiada płytę wierzchnia z litego cedru, co gwarantuje czyste i przyjemne brzmienie. Bardzo często wybieranym modelem jest także Yamaha C30 M która jest świetnym wyborem dla każdego początkującego i zapewnia dobre i bezproblemowe narzędzie do przyswojenia podstawowej wiedzy gitarowej.

Czy wiesz, że...

Andres Segovia, hiszpański wirtuoz gitary, poświęcał na ćwiczenia wiele czasu, dopiero w wieku 80 lat z powodu zdrowia postanowił nieco przystopować i ćwiczył dziennie tylko...12 godzin.

Podsumowanie

Gitara klasyczna to doskonały instrument dla każdego, bez względu na to, czy dopiero zaczyna, czy posiada bogatszy staż muzyczny, a jeżeli kogoś zniechęca fakt mniej doniosłego brzmienia w porównaniu do gitary akustycznej, to nie jest to problem, ponieważ gitarę klasyczną tak jak każdą inną można bez problemu nagłośnić.

 

Poradniki w Gitary klasyczne

  • Wybór strun do gitary klasycznej

    Gitara klasyczna jest często mylnie uważana za jedyny słuszny instrument na początek przygody z muzyką. Nie wiadomo skąd wzięło się takie twierdzenie, możliwym jest że stoją za tym nylonowe struny, które nie sprawiają takich trudności w dociskaniu jak metalowe. Prawdą jednak jest... czytaj więcej