Chyba każdy z nas miał kiedyś taki moment, kiedy słuchając swojego idola zastanawiał się skąd bierze się to brzmienie które uzyskuje podczas grania na instrumencie. Nie jest tajemnicą, że na kreowanie brzmienia wpływa wiele czynników takie jak rodzaj gitary czy wzmacniacz, ale niewątpliwie największym z nich są efekty gitarowe zwane także kostkami.
Znajdziemy tu wszystko, od łagodnych przesterów, które dodadzą smaku naszej gitarze, do tych potężnych pozwalających nam na granie najbardziej brutalnego metalu. Miejmy nadzieję, że ten tekst pomoże Ci wybrać efekt o którym marzysz.
Jeżeli nigdy nie miałeś styczności z efektem i Twój portfel pozwala jedynie na kupno najtańszych modeli, wtedy warto zwrócić się w stronę efektów marki Behringer. Nie jest to sprzęt wysokiej klasy, jego obudowa wykonana jest z plastiku, możliwości brzmieniowe są także mniejsze od swoich droższych odpowiedników, ale cena często przyciąga kupujących i trzeba przyznać, że jej stosunek do jakości brzmienia wypada całkiem zadowalająco. Z przesterów warto wyróżnić Behringer OD-300, który uraczy nas ciepłym i wyraźnym brzmieniem, które za pomocą gałek możemy modulować. Drugim efektem godnym polecenia jest Behringer VD400 Vintage Delay, którego zadaniem jest wprowadzenie opóźnienia i echa, czyli brzmienia podobnego do tego znanego z zespołu U2. Znaleźć można tu także takie ciekawostki jak Behringer UD-300, który posiada dwa efekty - od brzmień bluesrockowych do mocno nasyconych brzmień solowych.
Ten rodzaj efektu jest dla wielu gitarzystów niezbędny by w pełni cieszyć się dźwiękiem płynącym ze wzmacniacza i trudno się dziwić, ponieważ pogłos, znany także jako reverb, wypełnia brzmienie i daje poczucie przestrzennego dźwięku. Reverb to efekt, który powinien być wysokiej jakości, ponieważ wpływa na wszystko to co usłyszymy, dlatego przy jego zakupie warto uzbierać trochę więcej pieniędzy. Bardzo dobrym rozwiązaniem, ze świetnym stosunkiem ceny do jakości jest Mooer Shimverb. Ta malutka kostka posiada wielkie możliwości, dzięki którym osiągniemy pogłos typu room, sprężynowy i ten, który producent opisuje jako shimmer. Również możliwości kreowania brzmienia są spore.
Wcześniej wspominany efekt ma za zadanie wprowadzenie echa i powtórzenie i powtórzenie dźwięku wydobytego przez gitarzystę. Spore możliwości kreowania brzmienia sprawiają, że jest to efekt który możemy wykorzystać do każdego gatunku muzycznego.
Efekty takie jak chorus, tremolo czy octaver, należą do grupy efektów modulacyjnych. Oznacza to, że mają wpłynąć na wydobywany dźwięk i zmodyfikować go i tak wspomniany octaver dodaje dodatkowe brzmienie gitary zmienione o oktawę w górę lub w dół, zależnie od ustawień efektu, a tremolo wprowadza drżenie dźwięku, podobne do jednoczesnego grania i szybkiego kręcenia gałką odpowiedzialną za głośność.
talkbox to efekt, który moduluje brzmienie za pomocą naszych...ust. Polega na trzymaniu w ustach specjalnej rurki i poruszaniu nimi podczas gry. Najlepszym przykładem będzie utwór "Livin on a prayer" zespołu Bon Jovi.
Efektów gitarowych i ich rodzajów jest tak wiele, że swój instrument możemy zamienić na inny, na przykład flet, bas czy nawet skrzypce. Efekty można ze sobą łączyć, a to daje dodatkowe możliwości. To co usłyszymy zależy tylko od nas samych.