Wzmacniacze gitarowe

Filtry

    Producent
  • Produkty
  • Cena
    -
Kategorie
Widok
Sortuj
Produktów
160 zł
Chwilowo niedostępny
645 zł
Chwilowo niedostępny
149 zł
Chwilowo niedostępny
2699 zł
Dostępny
3950 zł
Dostępny
6540 zł
Dostępny
6599 zł
Dostępny
1399 zł
Dostępny
999 zł
Dostępny
382 zł
Dostępny
999 zł
Dostępny
883 zł
Dostępny
3459 zł
Dostępny
1439 zł
Dostępny
1295 zł
Dostępny
1079 zł
Dostępny
659 zł
Chwilowo niedostępny
1359 zł
Dostępny
11299 zł
Na zamówienie
9199 zł
Na zamówienie
7999 zł
Na zamówienie
7999 zł
Na zamówienie
7999 zł
Na zamówienie
8999 zł
Na zamówienie
8499 zł
Na zamówienie
2447 zł
Na zamówienie
3229 zł
Na zamówienie
3272 zł
Na zamówienie
3229 zł
Na zamówienie
3229 zł
Na zamówienie
pierwsza
poprzednia
następna Ostatnia
Produktów

Wzmacniacze gitarowe

Jeżeli posiadamy gitarę elektryczną, którą chcemy odpowiednio nagłośnić, niezbędnym do tego celu elementem będzie wzmacniacz gitarowy. Istnieje bardzo wiele różnych typów wzmacniaczy różniących się od siebie konstrukcją, wielkością, mocą oraz dodatkami w postaci wbudowanych efektów czy też możliwościami ich kontroli.

Typowy wzmacniacz gitarowy posiada dwa oddzielne obwody odpowiedzialne za wzmacnianie sygnału: przedwzmacniacz oraz końcówkę mocy. Producenci stosują ich różne kombinacje. Możemy spotkać w pełni lampowe lub tranzystorowe rozwiązania albo ich połączenie, czyli tak zwane hybrydy (na przykład przedwzmacniacz jest lampowy, a końcówka mocy tranzystorowa lub na odwrót). W dzisiejszych czasach, co raz większą popularnością cieszą się również konstrukcje cyfrowe, które pozwalają na symulacje dowolnych efektów, wzmacniaczy oraz kolumn głośnikowych.

Wybór wzmacniacza

To jaki wzmacniacz wybierzemy dla siebie jest uzależnione od kilku czynników. Pierwszym z nich jest oczywiście budżet, którym dysponujemy. Drugim wyznacznikiem będzie docelowe zastosowanie wzmacniacza. Możemy na przykład szukać małego comba, na którym będziemy ćwiczyli w domu lub też zestawu złożonego z osobnej głowy i kolumny, który sprawdzi się w warunkach koncertowych. Kolejną rzeczą, którą powinniśmy wziąć pod uwagę jest typ zastosowanej konstrukcji: czy będzie to wzmacniacz lampowy, tranzystorowy czy też cyfrowy.

Wzmacniacze lampowe

Dominowały one na rynku aż do lat 70 XX wieku. Ich konstrukcja jest oparta na lampach próżniowych, które są odpowiedzialne za odpowiednie wzmocnienie sygnału. Taka konstrukcja mam kilka wad, między innymi wytwarzanie dużej dawki ciepła, co może mieć wpływ na brzmienie, czy też ograniczona żywotność lamp, a co za tym idzie częstsze serwisowanie wzmacniacza. Jednak wady te mają drugoplanowe znacznie, gdyż wzmacniacze lampowe oferują niesamowitą jakość dźwięku. Dlatego też najlepsze wzmacniacze dalej są wyposażone w lampy, a najlepsi gitarzyści preferują ich brzmienie. Firmy takie jak Fender czy Marshall są znane z produkcji najwyższej jakości wzmacniaczy lampowych, obok których nie można przejść obojętnie.

Wzmacniacze tranzystorowe

Pojawienie się tranzystorów miało bezpośredni wpływ na rozwój tego typu wzmacniaczy, gdyż ich zastosowanie pozwoliło na bardzo duża redukcję kosztów produkcji oraz wyeliminowanie niedogodności związanych z lampami elektronowymi. Wzmacniacze tranzystorowe pozwalają również, na osiągniecie dużo większych mocy wyjściowych. Mimo, że wielu gitarzystów uważa wzmacniacze tranzystorowe za gorsze od lampowych, są i tacy którzy wybierają te pierwsze. Najlepszym przykładem jest legendarny gitarzysta Dimebag Darrell, który używał w pełni tranzystorowego wzmacniacza Randall RG3003H.

Wzmacniacze cyfrowe

Dzięki zastosowaniu procesorów dźwiękowych, pozwalają na osiągnięcie szeregu różnych brzmień w obrębie jednego wzmacniacza. Są one najczęściej łączone z technologią tranzystorową, jednak możemy również spotkać konstrukcje oparte na lampach. Najlepszym przykładem jest tutaj firma Line6, która wprowadziła nie małe zamieszanie na rynku poprzez swoje cyfrowe symulacje wzmacniaczy. Dodatkowo wzmacniacze cyfrowe, pozwalają często na bezpośrednie nagrywanie przy pomocy zwykłego kabla lub wbudowanego interfejsu USB.

Dodatkowo

Jeżeli zdecydujemy się na kupno osobnej głowy musimy wiedzieć, że będzie nam potrzebna kolumna gitarowa. Podczas jej wyboru należy między innymi zdecydować ile powinna posiadać głośników. Do wyboru mamy konstrukcje oparte na 1, 2 lub 4 głośnikach. Kolejnym aspektem jest rodzaj obudowy: zamknięta (lepiej przenosi niskie częstotliwości) czy otwarta. Warto również zwrócić uwagę na materiał z jakiego jest wykonana kolumna. Najlepsi producenci tacy jak Orange, czy Fender wykonują swoje paczki ze sklejki.

Poradniki w Wzmacniacze gitarowe

Jak wybrać wzmacniacz?

Żeby nasza gitarka odpowiednio dobrze zabrzmiała musimy zaopatrzyć się w odpowiednio dobry wzmacniacz do niej. Na rynku mamy do wyboru wzmacniacze zbudowane w oparciu o mocno rywalizujące ze sobą dwie technologie: wzmacniacze lampowe i tranzystorowe. Te pierwsze mają za sobą bogatą ponad 100...

Wzmacniacze gitarowe - charakterystyka

Podstawowe informacje na temat wzmacniaczy gitarowych Wzmacniacze gitarowe to jedno z podstawowych urządzeń, na które podczas dokonywania wyboru powinniśmy skoncentrować szczególną uwagę. To właśnie obok gitary wzmacniacz w dużej mierze odpowiada za brzmienie uzyskane z naszego...