Futerał, potocznie nazywany case’m zastępuję zwykły pokrowiec w momencie gdy trasy koncertowe wydłużają się, a gitara spędza coraz więcej czasu w ciężkich warunkach transportowych.
Kształty i rozmiary jakie przyjmują są różne w zależności od gitary jaką chcemy przewozić. Futerały mogą przypominać sam instrument, np Stagg GEC-E, ale również przypominać prostopadłościenną bryłę, jak Ibanez M100C.
Materiały z jakich wykonuje się futerały są różne. Przede wszystkim muszą spełniać dwa podstawowe warunki. Pierwszy z nich to waga, drugi - wytrzymałość. Obciążenia reki przy noszeniu, a nawet przy zwykłym przekładaniu kilku instrumentów i sprzętu muzycznego mogą być duże, szczególnie podczas tras koncertowych, czy zwykłych wyjazdów na próby. Dlatego futerał musi być lekki. Do tego dochodzą przeciążenia podczas transportu, kilogramy innych sprzętów, walizki, wzmacniacze, sprzęt perkusyjny - wszystko to waży, a gitara jest delikatnym instrumentem. Stąd futerał musi być bardzo wytrzymały i odporny na uszkodzenia.
Podstawowym materiałem, z którego składa się case’y jest lekka i odporna sklejka, zazwyczaj obita materiałem skóropodobnym. Innym typem materiału jest tworzywo sztuczne - ABS. Bardzo lekkie, a zarazem bardzo odporne na uszkodzenia. Oprócz tego ważnym elementem będą zamki. Dobrej jakości zamknięcia uniemożliwią samoczynne otwarcie się futerału i uszkodzenie instrumentu. Trzeba też pamiętać o wygodnej rączce, której dopasowany kształt nie zmęczy naszej ręki podczas transportu.
Środek futerałów zazwyczaj wyłożony jest miękkim pluszem, który chroni instrument przed zniszczeniem i zarysowaniem. Często spotyka się też dodatkowe zabezpieczenie amortyzujące znajduje się pod nim, tworzy go zazwyczaj warstwa gąbki, która zniweluje siłę uderzenia.
Wybierając futerał do swojej gitary elektrycznej musimy przede wszystkim znać jej dokładne wymiary, jeżeli nie dopasujemy jej do odpowiedniego case’a, będzie miała luzy w środku i może dojść do uszkodzenia. Musimy też pamiętać o dopasowaniu kształtu, gitara typu Les Paul, o krótkiej menzurze nie wejdzie do futerały na stratocastera. Podobnie instrument barytonowym, o wydłużonej skali, nie zmieści się do futerału przeznaczonego dla gitary o normalnej skali.
Jeżeli znajdziemy odpowiedni futerał na swoją gitarę, warto też spojrzeć na dodatkowe miejsce, przeznaczone na akcesoria, czyli pasek, struny, środki czyszczące, czy zestaw bezprzewodowy. Czasami w case’ach jest tak mało potrzebnego miejsca, że mieści się tam tylko pasek i nic więcej, a noszenie dodatkowych plecaków i toreb na sprzęt bywa uciążliwe.