Pielęgnacja gitary

178 zł Cena regularna
159 zł
najniższa cena
Najniższa cena z 30 dni przed obniżką.
159 zł
Dostępny
58 zł Cena regularna
53 zł
najniższa cena
Najniższa cena z 30 dni przed obniżką.
52 zł
Dostępny
23 zł
Aktualnie niedostępny
30 zł
Aktualnie niedostępny
37 zł
Aktualnie niedostępny

Pielęgnacja gitary

Wpływ na brzmienie naszej gitary ma oczywiście drewno, przetworniki, czy struny, ale niektórzy czasem zapominają, że nasze brzmienie ulegnie pogorszeniu, jeśli nasz instrument będzie w złym stanie. O gitarę należy dbać, a brud nie tylko działa negatywnie na wygląd, ale także na brzmienie gitary. Drewno posiada pory, nawet jeśli jest polakierowane, a brud te pory zatyka, co bardzo niekorzystnie wpływa na jakość dźwięku. To samo tyczy się strun, ponieważ wszelkie osady przyspieszają starzenie się strun i zwiększają ryzyko powstania korozji.

Pielęgnacja strun

Zapewne każdy gitarzysta zna dźwięk świeżo założonych strun. Po pewnym czasie ich brzmienie jest mniej klarowne. Co należy zrobić aby to brzmienie utrzymało się na dłużej? Można częściej zmieniać struny, ale nie każdego na to stać i nie zawsze jest na to czas. Na szczęście jest także drugie wyjście w postaci płynu do czyszczenia strun. Na celownik warto wziąć płyn DUNLOP ultraglide 65 String Conditioner. Jest to niebieska buteleczka w płynem i gąbkowym aplikatorem. Wystarczy raz dziennie przesunąć gąbką po strunach, aby cieszyć się lepszą jakością dźwięku. Pojemność takiej buteleczki wynosi 60 mililitrów i używając go raz dziennie, starczy nam na około trzy miesiące lub dłużej, co daje imponujący wynik, biorąc pod uwagę niską cenę tego preparatu.

Pielęgnacja podstrunnicy

Obserwując podstrunnicę najłatwiej zauważymy pory w drewnie. Należy także pamiętać, że podstrunnica to nie tylko drewno, ale także progi, od których jakości również zależy brzmienie, zwłaszcza przy podciągnięciach strun i technice vibrato. Łatwo wyczyścimy i zakonserwujemy powierzchnię za pomocą płynu Dunlop Fingerboard Cleaner & Prep. Buteleczka zawiera dwa razy więcej płynu niż w postaci środka do czyszczenia i konserwacji strun. Produkt ten działa w postaci sprayu, co ułatwia jego stosowanie. Warto stosować go przed każdym graniem i podczas wymiany strun, ponieważ wtedy będziemy mieli lepszy dostęp do podstrunnicy.

Pielęgnacja korpusu i części gitarowych

Wyczyściliśmy już struny i podstrunnicę, dlaczego więc nie zrobić tego z resztą gitary? Do korpusu, płytek maskujących i innych części które uległy zabrudzeniu warto użyć płyn Planet Waves Restore. Za jego pomocą bez problemu pozbędziemy się wszelkiego kurzu i zabezpieczymy powierzchnię przed zabrudzeniami. Można czyścić gitarę różnymi domowymi sposobami, ale jedynie korzystanie ze specjalnych płynów sprawi, że brud nie będzie tak przywierał do naszego instrumentu.

Czy wiesz, że...

Dbać o gitarę warto także w jeden sposób, zupełnie darmowy. Wystarczy myć ręce przed każdą grą. To niby banał, ale taki, o którym warto przypominać.

Podsumowanie

Płyny do konserwacji i czyszczenia nie są drogie i starczają na długo, więc warto z nich korzystać by w przyszłości nie musieć wydawać znacznej sumy pieniędzy na nową podstrunnicę. Dbajmy o nasze instrumenty, a one zadbają o satysfakcję i lekkość gry.