Waluta
Logo hurtowniamuzyczna.pl
Twój koszyk

Smyczki

Widok:
Sortuj:
  • Producent
  • Produkty
  • Cena

Smyczki

Smyczki

Smyczki służą do wydobywania dźwięku na instrumentach smyczkowych, czyli do wprawiania w drganie struny. Smyczki składają się z drzewca zazwyczaj wykonanego z fernambuku czy palisandru, włosia końskiego oraz "żabki", czyli uchwytu, w którym znajduje się śrubka umożliwiająca regulację napięcia włosia. Powyżej żabki znajduje się kawałek skóry lub innego materiału zapobiegającego przemieszaniu się dłoni na smyczku oraz owijka, która z kolei powstrzymuje owy materiał od przemieszczania. Do budowy smyczka stosuje się też materiały syntetyczne, np włókno węglowe oraz syntetyczne włosie. Włosia nie należy dotykać palcami ani kontaktować w żaden sposób z tłuszczem, gdyż natłuszczone włosie nie daje się posmarować kalafonią. Smyczki do poszczególnych instrumentów różnią się jedynie długością oraz rozmiarem. W przypadku smyczka kontrabasowego żabka ma nieco inny kształt. W celu zwiększenia szorstkości włosia oraz zwiększenia przyczepności smyczka do strun naciera się włosie kalafonią.

W baroku smyczki wykonywane były w podobny sposób co dzisiejsze, lecz łuk smyczka wygięty był w przeciwną stronę, co nieco utrudniało grę. Zmianę łuku smyczka wprowadził Francois Tourte. Zmiana wygięcia łuku smyczka spowodowała, że smyczek stał się bardziej sprężysty i bardziej czuły pod względem nacisku.

Chętnie kupowanymi smyczkami są smyczki marki Hofner. Jednym z modeli jest model Hofner AS-23-V wykonany z drewna brazylijskiego o ośmiokątnym drzewcu i posrebrzanej owijce. Żabka wykonana jest z hebanu z pojedynczym oczkiem.

Smyczki Stagg, przykładowo model BOVNB, będą doskonałe dla początkujących skrzypków.

W przypadku smyczków należy pamiętać o odpowiednim doborze rozmiaru smyczka oraz odpowiedniej konserwacji. Smyczek po każdorazowym graniu należy spuszczać do stanu luźnego włosia. Smyczki są bardzo wrażliwe na temperaturę, dlatego powinno się unikać gwałtownych zmian temperatury, w której przebywa smyczek. Zaleca się również obserwację smyczka, gdyż włosie pod wpływem temperatury wydłuża się lub kurczy. Jeśli przypadkowo zatłuścimy smyczek powinniśmy przemyć go szmatką namoczoną delikatnie w spirytusie uważając jednocześnie, aby szmatka nie miała kontaktu z drzewcem, bo może uszkodzić lakier drzewca. Włosie smyczka w zależności od intensywności gry, powinno wymieniać się raz lub dwa razy w ciągu roku. Odpowiednia konserwacja smyczka przedłuży jego użyteczność i umożliwi nam wygodną grę.