Akcesoria smyczkowe

Filtry

    Producent
  • Produkty
  • Cena
    -
Kategorie
Widok
Sortuj
Produktów
177 zł
Dostępny
800 zł
Zapytaj o dostępność
269 zł
Dostępny
760 zł
Zapytaj o dostępność
133 zł
Zapytaj o dostępność
135 zł
Zapytaj o dostępność
149 zł
Dostępny
89 zł
Zapytaj o dostępność
775 zł
Zapytaj o dostępność
26 zł
Dostępny
7 zł
Dostępny
33 zł
Dostępny
33 zł
Dostępny
3 zł
Dostępny
52 zł
Zapytaj o dostępność
15 zł
Dostępny
375 zł
Dostępny
300 zł
Dostępny
97 zł
Dostępny
205 zł
Dostępny
89 zł
Dostępny
79 zł
Zapytaj o dostępność
94 zł
Dostępny
251 zł
Dostępny
12 zł
Zapytaj o dostępność
12 zł
Zapytaj o dostępność
79 zł
Zapytaj o dostępność
69 zł
Dostępny
85 zł
Dostępny
95 zł
Dostępny
95 zł
Dostępny
65 zł
Chwilowo niedostępny
79 zł
Chwilowo niedostępny
239 zł
Dostępny
53 zł
Dostępny
pierwsza
poprzednia
następna Ostatnia
Produktów

Akcesoria smyczkowe

Akcesoria

Kategoria, w której znajdziemy wszelkie dodatki do instrumentów smyczkowych bądź elementy ich budowy, t.j. struny, pulpity, stojaki,kamertony, kalafonie smyczkowe, podbródki i żeberka, statywy, kołki, strunniki oraz mikrostroiki.

Struny

Do wyboru mamy struny o napięciu lekkim, średnim i mocnym. Rodzaj napięcia zależy od upodobań grającego oraz długości menzury (długości czynnej strun).Często stosowanym przez muzyków zabiegiem jest mieszanie strun o różnym naciągu. Owy zabig stosowany jest dla znaleznia idealnego brzmienia i barwy dźwięku instrumentu. Znalezienie idealnych strun odbywa się właściwie drogą prób i błedów. Do bardziej masywnych instrumentów lepiej zastosować struny o średnim naciągu. Większy naciąg daje głośniejsze i klarowne brzmienie. Dla muzyków, którzy preferują twardsze i mocniejsze brzmienie polecane są struny o mocnym naciągu. Każdy instrument jest inny, a rodzaj możliwego do wydobycia na nim dźwięku jest niezwykle różnorodny. Rodzaj barwy dźwięku jaką chcielibyśmy, aby nasz instrument posiadał, jest również sprawą właściciela instrumentu.

Dla muzyków początkujących doskonałe będą struny Prelude marki D'Addario oraz struny Stagg. Są to struny przystępne cenowo oraz pozbawione są ostrego,drucianego i niepożądanego dźwięku. Ważna jest też wygoda i komfort grającego.

Wszystkie struny pakowane są kompletami, więc nie ma problemu z doborem odpowiedniej struny, należy jednak pamiętać o odpowiednim rozmiarze strun dopasowanym do rozmiaru instrumentu.

Pulpity

Pulpit to fachowa nazwa stojaka na nuty. Jego historia sięga średniowiecza, wówczas przeznaczony był do podpierania otwartych księg przy czytaniu lub przepisywaniu tekstów. Dziś służy do podtrzymywania nut, pozwala na regulowanie i dopasowanie wysokości do potrzeb grającego, zajmuje mało miejsca, jest kompaktowy i praktyczny.

Model Athletic NP-2 to klasyczny pulpit na trójnogu z regulacją wysokości oraz możliwością złożenia, dzięki czemu sprawdzi się również w podróży.

Model pulpitu Athletic NP-D daje możliwość zamontowania go na stojaku mikrofonowym lub w innym miejscu. Doskonale sprawdzi się w grze zespołowej. Posiada pełną płytę podtrzymującą, dzięki czemu nuty nie będą spadać z puplitu.

Kamertony

Są to przyrządy służące do strojenia instrumentów muzycznych. Występuje w postaci jednotonowego instrumentu nastrojonego na dźwięk A. Najczęściej spotykanym rodzajem jest rodzaj widełkowy - aby uzyskać dźwięk, uderza się nim w inny przedmiot. Rzadziej spotykany jest kamerton gwizdkowy, który podobny jest do harmonijki ustnej.

Kalafonie

Kalafonia to żywica służąca do nacierania włosia smyczkowego w celu zwiększenia jego przyczepności do strun. Występuje w dwóch postaciach: kalafonia solistyczna oraz kalafonia orkiestrowa. Jak nazwa wskazuje,kalafonia solistyczna służy do grania solistycznego, daje jasny i nośny dźwięk. Kalafonia orkiestrowa wydobywa z instrumentu miękki i subtelny dźwięk, pożądany przez muzyków orkiestrowych. Kalafonię smyczkową klasyfikuje się jeszcze ze względu na temperaturę - pod tym względem wyróżniamy kalafonię jasną i ciemną. Jasna przeznaczona jest do gry w okresie wiosny i lata, gdy temperatura jest wyższa. Kalafonia ciemna przeznaczona jest do gry w niższych temperaturach, podczas jesieni i zimy.

Podbródki

Podbródek to element skrzypiec lub altówki służący do opierania na nim brody oraz do zachowania właściwej postawy przy grze.

Należy pamiętać o doborze odpowiedniego rozmiaru zgodnego z rozmiarem instrumentu.

Oparcia (żeberka)

Żeberko to element skrzypiec i altówki służący do oparcia instrumentu na okolicach obojczyka. Stosowany jest przy skrzypcach i altówkach, aby zniwelować odległość pomiędzy boczkami instrumentu, a długością szyi grającego. Zazwyczaj wykonywane jest z drewna, włókna węgloweo lub tworzyw sztucznych. Montuje się je do instrumentu za pomocą nóżek pokrytych gumką.

Statywy, stojaki

To wszelkie akcesoria służące do bezpiecznego przechowywania instrumentu bez konieczności pakowania go do futerału.

W tej kategori znajdziemy również ochraniacze parkietu do wiolonczeli które oprócz ochrony parkietu pozwalają na zaczepienie nóżki wiolonczeli bez konieczności dziurawienia podłogi. Model GEWA 415310 dodatkowo posiada regulowany pasek, który ułatwi dopasowanie odległości ochraniacza.

Kołki, strunniki

Są to podstawowe elementy każdego instrumentu smyczkowego.

Kołki służą do naciągu strun oraz do strojenia instrumentu. Znajdują się w tzw "główce", czyli komorze kołkowej zakończonej charakterystycznym "ślimakiem".

Strunniki trzymają struny w dolnej części instrumentu. Zazwyczaj wykonywane są z hebanu lub innego twardego drewna.

Przetworniki

Przetworniki służą do wychwytania wibracji strun i konwertowania ich do postaci sygnałów elektrycznych. Zazwyczaj mocowane są na podstawku instrumentu, pozwalają na nagłośnienie go oraz na zmianię dźwięku. Składają się głównie z magnesu trwałego, rdzeni magnetycznych oraz cewek.

Mikrostroiki

Są to malutkie śrubki służące do dokładnego strojenia instrumentu znajdujące się w strunniku. Każda ze strun posiada osobny mikrostroik. Skrzypce bywają pozbawione mikrostroików lub posiadają tylko jeden bądź dwa, jednak pozostałe instrumenty posiadają komplet czterech mikrostroików.

Należy pamiętać, że rozmiar mikrostroików musi być zgodny z rozmiarem insrumentu. Rodzaj mikrostroików również musi być właściwy, np. mikrostroiki do skrzypiec ze skrzypcami.