Kupując gitarę elektryczną, jednym z kroków, po kablu i wzmacniaczu jest statyw. Odkładanie instrumentu do pokrowca, wyciąganie, czasami co 15 minut bywa męczące i denerwujące. Stąd warto zaopatrzyć się w statyw, który przyspiesza odstawienie gitary, a wraz z nią może pełnić doskonałą funkcję ozdobną dopełniającą wnętrze naszego pokoju.
Najprostszy i najczęściej spotykany, składa się z nóżek i podparcia, a jego przykładem jest Stagg SG A 108. Antypoślizgowa guma zabezpiecza statyw przed przesunięciem, osłony na uchwytach i oparciu redukują możliwość podrapania i uszkodzenia korpusu. Rozwinięciem tego prostego urządzenia jest Stagg SG A 100 BK, który oprócz podparcia korpusu umożliwia również oparcie główki i zabezpieczenie przed “wyskoczeniem” gitary ze statywu za pomocą blokady szyjki. Posiadając więcej gitar, możemy zdecydować się na statyw z kilkoma miejscami, np Stagg AG A 200 BK na dwie gitary albo jego odpowiednik SG-A600 BK mający możliwość powieszenia trzech instrumentów.
Czasami standardowy statyw to za mało. Czasami ruch w domu, a szczególnie wokół gitar bywa bardzo zagęszczony i możliwość uszkodzenia instrumentu rośnie logarytmicznie. Na ratunek przychodzi nam seria statywów Hercules z innowacyjną blokadą grawitacyjną. Po umieszczeniu szyjki instrumentu w blokadzie, a następnie opuszczeniu gitary w dół, blokada zamyka się i uniemożliwia przewrócenie/wysunięcie czy też jej opadnięcie.
Hercules ma w ofercie również statywy na kilka instrumentów - GS 422B, GS 432B oraz GS 515B mieszczący pięć gitar.
Hercules nie tylko specjalizuje się w nowoczesnych systemach zabezpieczeń, ale zapewnia użytkownikowi inne rozwiązania, szczególnie dla tych, którzy mają mocno ograniczoną ilość miejsca. Hercules GS 302B i GS 301B to zminiaturyzowane wersje statywów klasycznych, zajmujące bardzo niewiele miejsca, a po złożeniu zmieszczą się nawet do pokrowca gitarowego.
Wszystkie typy statywów występują w wersjach zarówno do gitar elektrycznych i basowych, ale także do akustycznych i klasycznych.