Struny gitarowe

279.77 zł Cena regularna
211 zł
najniższa cena
Najniższa cena z 30 dni przed obniżką.
209 zł
Darmowa dostawa
349.83 zł Cena regularna
250 zł
najniższa cena
Najniższa cena z 30 dni przed obniżką.
269 zł
Darmowa dostawa
349.83 zł Cena regularna
260 zł
najniższa cena
Najniższa cena z 30 dni przed obniżką.
269 zł
Darmowa dostawa

Struny gitarowe

Kupując dwa różne zestawy strun do tego samego rodzaju gitary, nie zauważymy żadnej wizualnej różnicy, może poza kolorowymi końcówkami stosowanymi przez niektórych producentów, ale z wyglądu jeden zestaw strun nie różni się niczym od drugiego. Skąd więc tyle różnych zestawów mamy na rynku i dlaczego ceny wahają się od kilkunastu do kilkudziesięciu, a nawet kilkuset złotych? Różnica tkwi w materiałach i technologii wytwarzania strun, a fakt, że to właśnie one są źródłem dźwięku który wydobędziemy sprawia, że struny to coś więcej niż cienkie druciki.

Struny do gitary elektrycznej

Gitara elektryczna posiada przetworniki elektromagnetyczne, które wyłapują drgania strun i zamieniają sygnał w dźwięk, jednak aby wychwycić takie drgania, struna musi być wykonana z odpowiedniego materiału, w tym przypadku ze stali. Różni producenci mają własne sposoby wytwarzania strun, dzięki czemu każdy znajdzie coś dla siebie. Trzy najgrubsze struny posiadają specjalną owijkę i ta często wykonywana jest z różnych stopów. Przykładem mogą być struny D'Addario EZ 890, których owijka wykonana jest ze stopu brązu, co zwiększa trwałość, bez zakłócania dźwięczności strun.

Struny do gitary basowej

Tu różnica w porównaniu z innymi gitarami jest znaczna. Standardowo w komplecie mamy cztery struny, choć są także zestawi z inną ilością, odpowiednią dla gitar basowych pięcio czy sześciostrunowych. Także ich rozmiar ulega zmianie, bo podczas gdy standardową grubością strun do gitary elektrycznej są tak zwane dziesiątki, tak w przypadku strun basowych spotkać można czterdziestki i jeszcze grubsze.

Struny do gitary akustycznej

Podobnie jak w przypadku strun do gitary elektrycznej, te również wykonane są ze stali, różni je jednak budowa, która sprawia, że struny do akustyka różnią się brzmieniem od tych do gitary elektrycznej. W gitarze akustycznej warto zakładać struny grubsze od dziesiątek, ponieważ dzięki temu lepiej wprawimy drewno w ruch, a co za tym idzie, brzmienie będzie pełniejsze. Dobrym wyborem są struny Fender 70 L, które znacznie ożywią naszą gitarę. Fender to taka firma, która nie wypuszcza złego sprzętu, więc można brać bez obaw.

Struny do gitary klasycznej

Zero stali, tylko nylon, właśnie to wyróżnia struny do klasyka od innych. Ich brzmienie nie jest tak doniosłe jak w przypadku akustycznych, ale są znacznie cieplejsze. Trzy najgrubsze struny do gitary klasycznej także posiadają owijkę. Model D'Addario EJ 27N posiadają owijkę z posrebrzanej miedzi i doskonale wybrzmiewają.

Czy wiesz, że...

Każda legenda miała trudne początki. Nie inaczej było z legendarnymi The Beatles. Na początku swojej kariery panowie nie mogli zdobyć strun do swoich gitar, ale to nie powstrzymało ich przed graniem muzyki. Wycinali struny z pianina i zakładali je do gitar. Po raz kolejny potwierdza się powiedzenie, że potrzeba jest matką wynalazku.

Podsumowanie

Struny powinno się zmieniać tak często jak pozwala nam na to nasz portfel, na przykład raz w miesiącu, ale można kupić specjalny płyn do konserwacji strun, który znacznie wydłuży świeżość naszych strun.

Poradniki w Struny gitarowe

Struny

O STRUNACH SŁÓW KILKA  Struny w znaczącym stopniu wpływają na brzmienie naszego instrumentu. Dlatego też średnio kilka razy w roku nasza gitara wymaga wymiany strun. Potocznie mówi się, że żywotność strun to około 40 godzin. Nie da się tego jednak tak dokładnie...