Tuba to instrument należący do grupy aerofonów ustnikowych. Jest to największy, a tym samym najniżej brzmiący instrument z tej rodziny. Ze względu na swoje gabaryty oraz ilość potrzebnego powietrza do wydobycia dźwięku instrument ten wymaga od grającego świetnej kondycji. Nie znaczy to jednak, że na tubie gra się trudno, a prowadzenie ładnej melodii nie jest możliwe. Przeciwnie. Na tubie można wydobyć piękną barwę, posiada on również nienaganne możliwości techniczne oraz sonorystyczne. Wbrew stereotypom tuba nie jest to instrument przeznaczony tylko i wyłącznie dla mężczyzn.
Tuba składa się z długiej rury rozpoczynającej się rurką ustnikową w której umieszcza się ustnik, wielokrotnie zwiniętej, rozszerzającej się stożkowo i zakończonej czarą głosową zwaną również roztrąbem. Zazwyczaj tuby zwijane są w kształcie elipsy z czarą umieszczoną po lewej stronie grającego tak, aby system tłoków znajdował się pod prawą ręką. Pełną skalę chromatyczną uzyskuje się, naciskając odpowiednie kombinacje wentyli (od 4 do 6) obniżając dźwięki podstawowe poprzez włączenie do obiegu krąglików. W zależności od szeregu harmonicznego wyróżniamy tuby basowe es i f oraz kontrabasowe b i c, choć wszystkie z nich są nietransponujące, tzn. w partyturze zapisywane są in C w kluczu basowym. W orkiestrze symfonicznej tubę często zapisuje się na jednej pięciolinii razem z III puzonem. Nuty pisane przez kompozytora nie powinny wskazywać na rodzaj używanej tuby (F, Es, C, B), ma to znaczenie jedynie dla wykonawcy, ponieważ skala wszystkich czterech rodzajów tub pokrywa się, a znaczenie ma jedynie barwa (współcześnie do wysokich partii tubiści stosują tubę basową F, a do niskich partii tubę kontrabasową C).
Tuba, ze względu na swoje gabaryty oraz ilość materiału z jakiego jest wykonana, jest instrumentem dość drogim. Jednak są to ceny odzwierciedlające szczebel nauki młodego muzyka. Wiadomo, że muzyk profesjonalny stara się kupić jak najlepszy instrument. Młody muzyk potrzebuje dobrego instrumentu jednak nie potrzebny jest mu instrument aż tak drogi. Firmami wiodącymi prym w produkcji instrumentów dętych blaszanych dla początkujących instrumentalistów, są takie marki jak: Stagg, Eastman, Besson oraz Cerveny.