Naciągi są bardzo ważnym elementem bębnów. Bez naciągu żaden korpus nie ma prawa zabrzmieć i jest praktycznie bezużyteczny. Wielu początkujących muzyków popełnia podstawowy błąd skupiając się w pełni na kupnie danego zestawu perkusyjnego nie zwracając w ogóle uwagi, jakie dany zestaw ma naciągi i grają na nim niezależnie od tego, jakie posiada, co automatycznie wpływa na brzmienie.>
Na rynku mamy dostępnych wiele różnych naciągów do zestawów perkusyjnych. Wiodącymi firmami zajmującymi się ich produkcją są Remo, zdarzają się też mniej popularne marki jak np. Aquarian. Naciągi tych producentów są klasyfikowane jako jedne z najlepszych dostępnych w sprzedaży. Podzielone są one na różnego rodzaju serie oraz modele np. Evans G1, G2 oraz Remo Ambassador, Emperor, Powerstroke. Producenci oferują naciągi jednowarstwowe, dwuwarstwowe oraz takie, które mają naklejona łatki wzmacniające lub tłumiki, które mają za zadane niwelować wszelkie niepożądane przydźwięki.
Naciąg uderzany, jak sama nazwa wskazuje jest naciągiem, w który się uderza i to dzięki niemu uzyskujemy dane brzmienie, które płynie z uderzenia pałką. Jest to naciąg, który się szybciej zużywa, ale znaczenie tutaj ma częstotliwość grania, siła uderzania. Naciąg rezonansowy to naciąg, który ma za zadanie dawać bębnowi rezonans i to od niego w dużej mierze zależy, jak długo dany bęben będzie wybrzmiewał. Naciągi rezonansowe są naciągami, które się praktycznie w ogóle nie zużywają.
Naciągi są produkowane w rozmiarach 6” 8” 10” 12” 13” 14” 16” 18” 20” 22” 24”
Zdarzają się też wyjątki i przy odrobinie szczęścia można spotkać się nawet z naciągami o rozmiarach 15” oraz 26” lepsze? Dlaczego?
Naciągi białe są to tzw naciągi coated czyli naciągi powlekane. Mają szorstką powierzchnię, ale są również naciągi białe z powierzchnią gładką. Naciągi takie nazywane są naciągami mlecznymi. Firma Remo ma w swojej ofercie takie naciągi. Warto nadmienić, że powłoka w naciągach powlekanych z czasem się może ścierać wpływając bardzo na estetykę danego bębna. Jest to jednak normalne zjawisko, które występuje w zależności od rodzaju użytych pałeczek, ich stopnia zabrudzenia, częstotliwości gry i techniki gry.
Naciągi przeźroczyste są to tzw naciągi clear czyli po prostu czyste. Mają gładką powierzchnię. Mniej się brudzą i widać przez nie środek bębna. Cechują się mięsistym brzmieniem. Nie ma tutaj obaw, że jakakolwiek powierzchnia naciągi zacznie się ścierać.
Naciągi czarne są bardzo podobnymi naciągami do naciągów powlekanych. Mają natomiast powierzchnię w kolorze czarnym, jak sama nazwa wskazuje. Cechują się bardzo podobnym brzmieniem.
Każdy naciąg ma swoją charakterystykę brzmienia. Jeden zabrzmi subtelnie, delikatnie, wysoko, a drugi zabrzmi agresywnie, mięsiście, nisko.
Jeśli komuś zależy na uzyskaniu brzmienia subtelnego, delikatnego, to najczęściej wybiera naciągi powlekane. Stroi się je zazwyczaj wysoko, tak aby uzyskać delikatne brzmienie. Jeśli szuka się czegoś, co pozwoli uzyskać brzmienie agresywne, mięsiste wówczas wiele osób decyduje się na zakup naciągów czystych, które stroi się stosunkowo nisko. Często do zniknięcia fałdek na naciągi.
Należy jednak pamiętać, że znaczenie mają też czynniki takie, jak akustyka pomieszczenia oraz klasa perkusji, na której naciągi będą zamontowane.
Zakup naciągów to kwestia bardzo indywidualna. Muzycy najczęściej potrzebują trochę czasu na testy różnych modeli i rozwiązań aby dobrać naciągi do własnych potrzeb i gustów muzycznych.
Jednym z popularniejszych naciągów na werbel jest Remo Ambassador. Jest to powlekany naciąg i jest to klasyka brzmienia. Odpowiednikiem Remo Ambassadora jest naciąg Evans G1.
Na tomy najczęściej wybierane są Evans G1 – powlekane. Evans G2 – Czyste. Remo Ambassador - Powlekane oraz Remo Emperor – Czyste
Na bęben basowy czyli centralę często wybiera się naciągi takie jak Evans Emad oraz Remo Powerstroke 3.
Oczywiście na początek można grać na naciągach, które są dołączane do zestawu, jednak warto mieć na uwadze szybką wymianę, ponieważ dobry naciąg jest w stanie wyciągnąć bardzo dużo zwłaszcza z bębnów niskiej półki. Jeśli chodzi o naciągi rezonansowe, to ich się zwykle nie wymienia i zostaję fabryczne, które zostały dołączone do zestawu.