Gramofony DJ

Filtry

    Producent
  • Produkty
  • Cena
    -
Kategorie
2888 zł
Darmowa dostawa
2888 zł
Darmowa dostawa
2204 zł
Aktualnie niedostępny
165 zł
Aktualnie niedostępny
5499 zł
Aktualnie niedostępny
3999 zł
Aktualnie niedostępny
3599 zł
Aktualnie niedostępny
679 zł
Aktualnie niedostępny
2005 zł
Aktualnie niedostępny
415 zł Cena regularna
277 zł
najniższa cena
Najniższa cena z 30 dni przed obniżką.
277 zł
Darmowa dostawa
2135 zł
Aktualnie niedostępny
825 zł
Aktualnie niedostępny
995 zł
Aktualnie niedostępny
945 zł
Aktualnie niedostępny
725 zł
Aktualnie niedostępny

Gramofony DJ

W związku z rozwojem cyfrowej technologii audio, winyle powoli zaczynają tracić zainteresowanie wśród DJ’i. Jednak jest wielu, którzy twierdzą, że klasyczne gramofony mają o wiele lepsze brzmienie od swoich cyfrowych odpowiedników, a także dają lepsze odczucia z samego ich używania. Podczas wyboru gramofonu dla DJ musimy wiedzieć o kilku jego podstawowych właściwościach, na które warto zwrócić uwagę.

Typ napędu

Pierwszą z nich jest typ zastosowanego napędu, który może być bezpośredni (ang. direct-drive) lub paskowy (ang. belt-drive). Jeżeli gramofon poosiada napęd bezpośredni, to silnik napędzający płytę winylową jest umieszczony bezpośrednio pod nią, bez dodatkowych mechanizmów czy przekładni. Zapewnia to wysoki moment obrotowy, a także zapobiega wahaniom prędkości odtwarzania, co jest niezwykle ważne dla każdego DJ’a i właśnie dla nich są one przeznaczone.

W gramofonach z napędem paskowym, napęd znajduje się po za talerzem, na który nakładamy płytę i jest z nim połączony za pomocą gumowego paska. W związku z tym występują w nim pewne opóźnienia w rozruchu płyty, a także większe niż w przypadku napędu bezpośredniego, wahania w prędkości odtwarzania. Ten typ gramofonu nie nadaje się dla DJ’i, może jednak znaleźć zastosowanie podczas zwykłego odtwarzania płyt winylowych.

Moment obrotowy

Kolejną ważna cechą gramofonu dla DJ’a jest moment obrotowy napędu. Jak wcześniej wspomnieliśmy jest on o wiele lepszy w przypadku gramofonów z napędem bezpośrednim. Ogólnie mówiąc, jest to czas w jakim gramofon osiąga odpowiednią prędkość obrotową płyty.

Suwak

Poza tymi cechami, warto zwrócić uwagę na suwak odpowiedzialny za wysokość dźwięku. Powinniśmy się upewnić, że pozwala on na płynną kontrolę, a napęd gramofonu szybko reaguje na jego zmiany.

Ostatnia grupa zawiera dodatkowe funkcje, które warto mieć w swoim gramofonie, jednak nie są one krytyczne. Poniżej wypisaliśmy najważniejsze z nich:

  • Wyjście cyfrowe S/PDIF lub USB - oznacza, że nasz gramofon jest w stanie konwertować sygnał analogowy na cyfrowy i przesyłać go w takiej postaci do komputera lub innego urządzenia z cyfrowym wejściem.

  • Możliwość regulacji zakresu zmiany wysokości dźwięku przy użyciu suwaka na przykład +/-8% do +/- 16% lub nawet +/- 100%. Funkcja przydatna najbardziej podczas scratchu.

  • Zmiana tempa utworu - pozwala na zachowanie oryginalnej wysokości utworu przy zmianie jego tempa bazowego. Jest realizowana za pomocą cyfrowego procesora sygnałowego.

  • Możliwość zmiany momentu obrotowego, ilości BPM, wymienne ramię - to pozostałe funkcję na które warto zwrócić uwagę podczas kupna naszego sprzętu.

Producenci

Jedne z najlepszych gramofonów dla DJ obecnie produkuje firma Akai. Jej modele są często porównywane do legendarnych Technicsów SL-1200MK2, które pod koniec lat 70 wyznaczyły standard w tej dziedzinie, a mimo to są od nich stosunkowo tańsze.

Jeżeli szukamy bardziej budżetowego rozwiązania, warto zwrócić uwagę na takie firmy jak Stanton, Numark i Gemini. Za dużo mniejsze pieniądze, nadal możemy dostać gramofon z napędem bezpośrednim, co jest niezbędne podczas zabawy w DJ’a, jednak ich trwałość może nie być tak duża jak w przypadku droższych konstrukcji.

Przed kupnem wymarzonego sprzętu, zawsze musimy sobie odpowiedzieć czego od niego oczekujemy i do czego będziemy go wykorzystywać. W ten sposób nie wydamy zbyt dużo pieniędzy na coś czego nie potrzebujmy, a także dopasujemy odpowiedni sprzęt do naszych wymogów. Przemyślane zakupy zawsze popłacają.