Konserwacja sprzętu perkusyjnego

Perkusja tak jak inne sprzęty wymaga konserwacji i odpowiednich warunków przechowywania. Konserwowanie poszczególnych elementów może znacznie wydłużyć czas eksploatacji sprzętu i zabezpieczyć przed negatywnymi czynnikami, takimi jak np. korozja, wilgoć.

Jak konserwować bębny?

Korpusy można czyścić specjalnym mleczkiem do tego przeznaczonym lub po prostu zwilżoną szmatką z mikrofibry. Wiele zestawów jest lakierowanych zatem należy używać tylko miękkich, delikatnych ściereczek, aby nie zarysować lakieru. Kolejną kwestią jest konserwacja śrub. Śruby należy co jakiś czas smarować. Pozwoli to uniknąć oznak korozji, a także ułatwi strojenie, ponieważ śruby będą wkręcać się bez żadnych oporów przez co strojenie będzie bardziej precyzyjne. Obręcze można przecierać lekko wilgotną szmatką, można także użyć specjalnego środka do polerowania chromu celem nadania połysku.

Jak konserwować hardware?

Na początek należy zacząć od okresowego konserwowania ruchomych, mechanicznych elementów. Dobrze jest odkręcić mocowania statywów i psiknąć konserwującym preparatem bądź posmarować smarem przeznaczonym do tego celu. Zabieg ten sprawi, że motylki będą wkręcać się płynniej, nie będą wydawać dźwięków przy dokręcaniu i całość zostanie automatycznie zabezpieczona przed korozją, co ma spory wpływ na użyteczność sprzętu. Podobnie powinno się robić ze statywem od hi-hatu, ponadto zakonserwować środkowy mechanizm odpowiedzialny za pracę pręta góra-dół. Dobrze jest nasmarować też łańcuch. Zabiegi te sprawią, że statyw podczas grania nową będzie działał płynniej i zachowywał się ciszej. Podobną czynność należy wykonać na stopie perkusyjnej. Powinno się też przecierać statywy wilgotną szmatką z mikrofibry, aby pozbyć się wszelkich zanieczyszczeń. Jak wyżej wspomniano - wedle uznania można użyć też preparatu do polerowania chromu, który nada połysk i przy okazji zabezpieczy chrom przed negatywnymi czynnikami sprawiając, że statywy długo zachowają swój fabryczny wygląd.

Jak konserwować talerze?

Tutaj nie ma jakichś szczególnych wytycznych. Są osoby, które w ogóle nie czyszczą talerzy, jak są też osoby, które nie dopuszczają myśli, że na ich talerzu może być jakikolwiek brud. Zaleca się przecieranie talerzy lekko zwilżoną szmatką, aby pozbyć się drobinek kurzu oraz brudu przenoszonego przez pałki. Jeśli talerz jest zbyt brudny i chce się mu nadać dawny wygląd można użyć mleczka specjalnie do tego przeznaczonego.

A co z naciągami?

Jak wiadomo naciągi wymienia się stosunkowo często w stosunku do wymiany sprzętu. Naciągi wystarczy przecierać wilgotną szmatką, aby pozbyć się kurzu oraz wiórek z pałek, które mogą zalegać po bokach przy obręczach. Jeśli ktoś ma naciągi powlekane i ma problem z usunięciem sporych zabrudzeń wtedy można użyć odrobiny proszku oraz delikatnej gąbeczki. Należy posypać trochę proszku na naciąg, zwilżyć lekko gąbkę, a następnie kolistymi ruchami lekko szorować, a jeśli efekt będzie zbyt mały można bardziej dociskać. Należy uważać na powłokę powlekaną, ponieważ może ona ulec uszkodzeniu, a nawet się zmyć. Nie należy płukać naciągu i przecierać go pod gorącą wodą, ponieważ są spore szanse na całkowite zmycie powłoki. Ogólnie rzecz biorąc to czyszczenie naciągów proszkiem, to powinna być ostateczność, jeśli komuś na tym bardzo zależy, ale należy być przy tym bardzo ostrożnym. Po zabiegu z proszkiem efekt może być naprawdę piorunujący! Naciąg będzie wyglądał jak nowy. Oczywiście zakładając, że nie został całkowicie skatowany przez jego właściciela podczas grania.

Podsumowanie

Jak widać nie trzeba poświęcać wiele czasu, aby utrzymać swój sprzęt w stanie nienagannym, ochronić przed korozją i dać mu dłuższe życie. Proste zabiegi, które warto wykonywać raz na jakiś czas, pozwolą cieszyć się fajnym wyglądem sprzętu oraz płynnym działaniem wszelkich mechanizmów. Aby zminimalizować ryzyko częstszych zabrudzeń można nakładać narzutę na zestaw, a pałeczki przed każdym graniem przetrzeć, tak aby brud wzajemne się nie przenosił. Sporo kurzu osadza się na talerzach, a później przechodzi on na pałki, a następnie na naciągi i to one z czasem mogą wyglądać najmniej estetycznie z całego zestawu perkusyjnego, a szczególnie naciągi powlekane, na których wszelkie zanieczyszczenia są od razu widoczne.

Sprawdź również

Kategorie produktów