Wzmacniacze gitarowe - charakterystyka

Podstawowe informacje na temat wzmacniaczy gitarowych

Wzmacniacze gitarowe to jedno z podstawowych urządzeń, na które podczas dokonywania wyboru powinniśmy skoncentrować szczególną uwagę. To właśnie obok gitary wzmacniacz w dużej mierze odpowiada za brzmienie uzyskane z naszego instrumentu i oczywiście uzyskaną moc. I tak wzmacniacze możemy podzielić sobie na kilka podstawowych rodzajów. Najczęściej dzielimy je ze względu na ich budowę i technologię wykorzystaną do ich wykonania, ale możemy je również podzielić ze względu na ich wielkość czy wspomnianą powyżej już moc. Mówiąc o technologii mamy wzmacniacze oparte na tranzystorach, układach scalonych lub tradycyjnych lampach. Każda z tych technologii ma swoje zarówno mocne jak i słabsze strony.

W ostatnich latach producenci zaczęli produkować również wzmacniacze tzw. hybrydowe, w których starają się połączyć wszystko to, co możliwie najlepszego wynikało z technologii tradycyjnej lampowej oraz technologii tej współczesnej opartej o układy scalony. Bardzo ważnym parametrem we wzmacniaczu jest jego moc. To od niej tak naprawdę zależy, czy będziemy mogli koncertować na dużych salach, czy tylko w kameralnych pomieszczeniach.

Jeżeli chodzi o moc to ich rozpiętość może zaczynać się od kilku Watt do wykorzystania w warunkach domowych do potężnej mocy wykorzystywanej na estradzie. Bez względu jednak na technologię jaka została wykorzystana, każdy wzmacniacz standardowo wyposażony jest w kilka podstawowych elementów, bez których nie mógłby pełnić swojej funkcji. Każdy wzmacniacz musi posiadać wejście na gitarę i wyjście na kolumnę.

W przypadku tzw. combo, wzmacniacz i kolumna są zawarte w jednej kompaktowej obudowie. Na pokładzie takiego wzmacniacza będziemy mieli najczęściej do dyspozycji jakiś korektor do regulacji brzmienia zwany również equalizerem, potencjometr głośności oraz wyjście słuchawkowe. Dodatkowo możemy mieć procesor efektów, który wzbogaci nasze brzmienie.

 musician-setting-guitar-studio-recording-session-photo

Mały czy duży wzmacniacz?

Wszystko zależy od naszych potrzeb i oczekiwań. Do wyboru mamy duże wzmacniacze estradowe dysponujące dużą mocą oraz takie, które wykorzystujemy na małej kameralnej scenie, czy w końcu, te które towarzyszą nam podczas codziennych ćwiczeń w domu. Na początek powiemy sobie o tych najmniejszych wzmacniaczach. I tak jeżeli szukacie naprawdę niedużego wzmacniacza, który możecie zawsze zabrać ze sobą i który nie będzie zajmował Wam miejsca, to bardzo dobrą propozycją będą wzmacniacze typu mini head. Jednym z ciekawszych i wartych zainteresowania jest wzmacniacz Hotone Freeze B.

Jest naprawdę miniaturowy i bez problemu obsłuży niedużą scenę. Dysponuje mocą 5 Watt a za brzmienie odpowiada 5 potencjometrów: bass, middle, treble, gain, volume. Do dyspozycji mamy też wyjście słuchawkowe, wejście aux oraz pętle efektów. Pod wzmacniacz ten możemy podpiąć kolumny o impedancji od 4 do 16 ohm. Wzmacniacz ten oferuje brzmienie boutique'owych, brytyjskich, high-gainowych wzmacniaczy.

Natomiast jeżeli poszukujecie czegoś znacznie mocniejszego w jednej zwartej obudowie to taką doskonałą propozycją może być combo Peavey Bandit 112. To wzmacniacz o mocy 80W oparty o 12 calowy głośnik BlueMarvel, posiadający dwa wejścia oraz dwa kanały, gdzie każdy z nich to dwie opcje brzmieniowe classic i modern. Na przednim panelu mamy pełną niezależną korekcję brzmienia i głośności a dla kanału przesterowanego pre i post gain. Na tylnym mamy remote switch, effects loop i przełącznik damping, wyjście na dodatkową kolumnę oraz przełącznik do redukcji mocy.

Podsumowanie

W dobie tak szerokiego asortymentów przeróżnych modeli wzmacniaczy wybór na pewno nie należy do najłatwiejszych. W takiej pierwszej kolejności należy uwzględnić docelowe przeznaczenie takiego wzmacniacza. Jak tylko do ćwiczenia w domu lub na próbę, może on być stosunkowo nieduży. Jeżeli natomiast ma nam posłużyć do grania na scenie to tu decydującym parametrem powinna być moc.

 

Sprawdź również

Kategorie produktów