Jak wymienić struny w gitarze klasycznej?

Gitara jest obecnie jednym z najpopularniejszych instrumentów, a bardzo szerokie grono jej zwolenników stwierdza zgodnie, że jest najpopularniejsza. Wpływ na to ma wiele czynników, przy czym najważniejsze jest oczywiście brzmienie. Coraz więcej osób sięga po ten instrument, jednak nie każdy wie od jakiej gitary zacząć naukę. Najlepszym wyborem jest taka gitara, na której planujemy grać w przyszłości. Jeżeli chcemy się nauczyć po prostu gry, wówczas najprawdopodobniej zostanie nam zaproponowana gitara klasyczna. Jaka jest przewaga gitary klasycznej nad pozostałymi?

Trudno tu mówić o przewadze, jednak jest jeden aspekt, na który warto zwrócić uwagę. Gitara klasyczna ma struny wykonane z metalu, podczas gdy akustyczna i elektryczna wyposażona jest w metalowe struny. W przypadku gitary klasycznej są one nieco grubsze i bardziej miękkie. Oznacza to, że łatwo dociska się je do podstrunnicy i nie kaleczą one nieprzyzwyczajonych palców. To bardzo ważne, ponieważ początki gry na gitarze nie nalezą do najłatwiejszych, a dodatkowy ból palców może skutecznie zniechęcić osobę do grania.

Po zakupie gitary klasycznej powinniśmy dowiedzieć się czegoś na temat samych strun, tego jak się zachowują, jak je stroić i w jaki sposób je zakładać. Na początku zwróćmy uwagę na oznaczenie twardości danego zestawu. Struny nylonowe nie posiadają typowego oznaczenia grubości. Zamiast tego mają one wyznacznik twardości, opisany słowem „tension”. Znajdziemy tu light, medium oraz hard tension, od miękkich po twarde. Zakładanie strun nylonowych różni się od zakładania strun w innych gitara. Pierwszym na co powinniśmy zwrócić uwagę, jest wiązanie strun przy mostku. Można to robić na różne sposoby, jednak niektórym gitarzystom sprawia to problem. Wówczas dobrym pomysłem jest wybór strun, które posiadają plastikowe końcówki, które blokują się na mostku, dzięki czemu nie trzeba zaprzątać sobie głowy wiązaniami.

Nylon jest bardzo charakterystycznym i delikatnym materiałem, o czym należy pamiętać podczas strojenia. Jest on znacznie bardziej podatny na rozciąganie niż w przypadku strun metalowych. Oznacza to, że po nastrojeniu gitary wystąpi zjawisko nagłego rozstrajania się strun. Warto dać im czas, można je lekko docisnąć w celu przyspieszenia rozciągania, a następnie dostroić do czasu, aż przestaną się rozstrajać. Samo naciąganie strun powinno się odbywać powoli i stopniowo. Delikatność nylonu jest powodem przez który najcieńsza struna może pękać jeszcze podczas strojenia, dlatego dobrym pomysłem jest nastrojenie jej tylko do połowy, by dać jej chwilę na przyzwyczajenie się. Dopiero później stopniowo kręćmy kluczami.

Zanim zaczniemy zakładać nowy zestaw strun, sprawdźmy czy na mostku nie ma ostrych krawędzi, które mogłyby spowodować pęknięcie którejś ze strun. Zdarza się to rzadko i zazwyczaj narażone są na to tanie egzemplarze gitar, jednak warto zwrócić na to uwagę, a w przypadku wykrycia ostrych krawędzi warto usunąć je w miarę możliwości lub wymienić mostek.

Podczas naciągania, dobrym pomysłem jest dostawienie sobie nieco nadmiaru struny, by mogła owinąć się kilka razy wokół kołka. W ten sposób stworzymy kilka zwojów, które zapewnią naszej gitarze lepsze utrzymywanie stroju w przyszłości, co jest ważne biorąc pod uwagę to, jak rozciągalnym materiałem jest nylon. Wymiana strun w gitarze klasycznej może wydawać się trudna dla początkujących gitarzystów, lecz są to tylko pozory, a stosując się do kilku raz, proces ten odbędzie się bezproblemowo. Dajmy strunom trochę czasu na przyzwyczajenie się i rozciągnięcie, korygujmy gitarę i dostrajajmy ją kilka razy po założeniu nowego zestawu, a odwdzięczy się nam ona pięknym brzmieniem i długo utrzymującym się strojem.

 

 

Sprawdź również

Kategorie produktów