Jak poprawić technikę gry na gitarze?

W życiu każdego gitarzysty przychodzi taki moment, w którym zauważamy, że stanęliśmy w miejscu. Nasza technika gry nic do przodu nie chce drgnąć i zatrzymaliśmy się na levelu, którego nie możemy dalej przejść. Zamiast wpadać w panikę i łapać tzw. doła mówiąc sobie, że już lepszy nie będę, lepiej zastanów się nad tym, w czym może tkwić problem. Może coś pominąłem, nie zauważyłem, przeoczyłem? Często z pozoru jakaś błahostka może być przyczyną naszej gorszej formy.

Jak zauważysz, że z jakąś techniką masz problem i Ci ona zwyczajnie nie wychodzi skontroluj swoją obecną kostkę. Może to ona jest przyczyna tego, że dany fragment utworu, czy dane ćwiczenie kuleje. Cienka kostka ułatwia grę akordów, oferując lekkie, łagodne brzmienie, natomiast używając grubszej uzyskasz pełniejsze brzmienie i będziesz miał większą kontrole nad tym co grasz.

Często jest też tak, że grając samemu w domu wszystko ładnie idzie, a na próbie zaczynają się schody. Warto wtedy uśmiechnąć się do metronomu. Popracuj z nim, a najlepiej jak zaprzyjaźnisz się z nim na stałe. Dzięki temu nie tylko wyrobisz w sobie umiejętność równomiernego trzymania tempa, ale poprawisz też swoją szybkość i rytmiczność. Siadając do ćwiczenia miej jakiś plan na swój trening. Wyznaczaj sobie zadania i cele do osiągniecia. Najlepiej to zrobić rozpisując sobie taki plan na jakiś dłuższy okres np.: tygodnia czy miesiąca. To pozwoli Ci potem realnie skontrolować swoje postępy.

Po zrealizowanym ćwiczeniu w celu bezstronnego ocenienie weź i nagraj swoją grę. Następnie usiądź sobie wygodnie i posłuchaj jak grasz. W czasie rzeczywistym podczas ćwiczenia wiele drobnych niuansów nam ucieka i nie jesteśmy wstanie ich wychwycić. Podczas odsłuchiwania nagranego materiału mamy czas się temu wszystkiemu dokładnie przysłuchać. Może się zdarzyć, bo każdy z nas ma chwilę jakiejś nie mocy, że pomimo wszelkich długotrwałych wysiłków jakieś ćwiczenie nam cały czas nie chce wyjść. Może to być wynikiem jakiegoś przemęczenia, albo wynikiem jakiego wewnętrznego napięcia. Wtedy często wystarczy dobrze się dotlenić, jakiś spacer, delikatny truchcik na powietrzu itp. zabiegi powinny pomóc.

Pamiętaj, że ćwicząc musisz być rozluźniony. Jeżeli będziesz zdenerwowany i spięty na pewno nic Ci nie będzie wychodzić. Najszybciej nauczysz się i przyswoisz materiał jak będziesz ćwiczył go ze zrozumieniem. Skoncentruj się i wczuj w dane ćwiczenie czy utwór. Niech nie tylko ręce pracują, ale też i całe ciało. Tutaj ważne jest wyczucie takiego właściwego pulsu danego ćwiczenia. Jak pracujesz nad intonacją i ćwiczysz podciągnięcia, to przed wykonaniem tej techniki zagraj najpierw dźwięk, do którego chcesz podciągnąć strunę. Staraj się myśleć dwutorowo, tzn. jak ćwiczysz solówki to myśl również harmonicznie. Jak chcesz swobodnie się poruszać po gryfie to koniecznie opanuj podstawowe skale: dur, moll, pentatonikę, skalę bluesową. Ćwiczenie gam i pasaży jest nudne, ale bardzo rozwijające i dlatego warto chociaż parę minut im dżinnie poświęcić. Jak coś nie wychodzi spróbuj to zagrać dwa razy wolniej.

Zasada jest prosta: chcesz grać szybko – graj wolno. Każde ćwiczenie staraj się grać z różnorodną dynamiką raz piano, raz forte. Nie zapominaj, że struny też mają swoją żywotność użytkowania, więc jak przyjdzie na nie czas to je wymień, bez czekania już na ich definitywny koniec, czyli do zerwania. Staraj się grać z osobami lepszymi od siebie, ponadto słuchaj najlepszych gitarzystów, choć na koncerty i jak masz możliwość to bierz udział w warsztatach muzycznych. Gitarzyści elektryczni powinni od czasu do czasu dla poprawienia swojej techniki i wzmocnienia palców pograć sobie na gitarze akustycznej. A jeżeli już nie ma możliwości poćwiczenia na akustycznej choć zakładam, że każdy gitarzysta takową powinien w domu też posiadać, to przynajmniej ćwicząc na elektryku nie używajcie jakiś efektów, które zamazują rzeczywisty obraz.

Reasumując, systematyczność ćwiczeń połączona z dokładnością i konkretnym planem działania jest najbardziej skuteczną metodą pozwalającą na podniesienie swoich umiejętności technicznych. Pamiętajcie również o zaprzyjaźnieniu się z metronomem, bo to będzie Wam w przyszłości procentowało.

Sprawdź również

Kategorie produktów