Logo test.hurtowniamuzyczna.pl
Twój koszyk
 

Polecamy

Wybór słuchawek do nagrywania muzyki

Pasja jest czymś co każdy z nas rozumie, ale nie każdy potrafi ją opisać słowami. Nic w tym dziwnego, ponieważ każdy z nas ma własną pasję i wszyscy podchodzimy do niej nieco inaczej. Pewnym jest, że pasja jest czymś, czemu trzeba poświęcić wiele czasu, pracy i nerwów, jednak warto to robić, bo potrafi się ona odwdzięczyć z nawiązką.

Coraz większa grupa osób pasjonuje się muzyką, czyli tak graniem na instrumencie, śpiewaniem, jak i produkcją dźwięku. Każdy ambitny instrumentalista chciałby pewnego dnia nagrać własne utwory. W tym celu dużo ćwiczy, pracuje nad swoim brzmieniem, techniką i repertuarem, aż w końcu przychodzi czas w którym zdaje sobie sprawę z tego, że jest gotowy do nagrywania, ale nie każdy wie od czego zacząć. Możliwości są dwie, ponieważ możemy odwiedzić studio nagrać w którym choć nie jest tanio, to jakość nagrań jest bardzo wysoka i nie musimy się martwić o mastering, czyli miks.
Drugim wyjściem jest stworzenie w domu własnego studia nagrań, w którym jakość zarejestrowanego dźwięku również może być wysoka, lecz musimy wiedzieć w jaki sprzęt się zaopatrzyć i sami będziemy musieli zająć się produkcją dźwięku. Tworzenie miejsca do nagrywania w domowym zaciszu stało się bardzo popularne i choć nie jest to nic łatwego, to wiele osób decyduje się na taki krok i kupuje mikrofony, interfejsy oraz inny sprzęt przeznaczony do rejestrowania dźwięku, lecz nagrywanie to nie tylko mikrofon, to także odpowiedni odsłuch.

Kiedy nagrywamy instrument, na przykład gitarę, znamy jej brzmienie i staramy się by to brzmienie było możliwie jak najlepsze. Należy jednak wiedzieć, że każdy mikrofon posiada inne możliwości, dlatego na nagraniu brzmienie naszego instrumentu może nieznacznie różnić się od tego do którego się przyzwyczailiśmy. Właśnie ta zmiana jest jednym z powodów dla których należy przeprowadzić mastering, czyli produkcję dźwięku.
Aby dobrze poprowadzić produkcję, musimy dokładnie usłyszeć brzmienie instrumentu, a konkretnie bogactwo tonów niskich, średnich i wysokich oraz inne czynniki wpływające na dźwięk.
W tym celu najlepiej posłużyć się słuchawkami, lecz nie takimi zwykłymi. Nie powinny to być słuchawki dokanałowe, lecz nauszne, a należy też pamiętać, że nie wszystkie zdadzą egzamin. Odpowiednie będą słuchawki studyjne, takie jak na przykład Sennheiser HD 201. Model ten jest bardzo chętnie wybierany ze względu na bardzo dobry stosunek jakości do ceny. Słuchawki te charakteryzują się naturalnym brzmieniem z nieco uwydatnionym basem. Dodatkową zaletą tego modelu jest duża wygoda użytkowania. Słuchawki nie zsuwają się, nie spadają z głowy, dzięki czemu możemy skupić się na tym co najważniejsze w danym momencie, czyli na nagrywaniu. Model ten jest bardzo dobrym dowodem na to, że słuchawki studyjne nie muszą być drogie by doskonale spełniać swoje zadanie.
Podczas przeprowadzania sesji nagrywania bardzo ważnym jest aby słuchawki zapewniały nam odpowiednie tłumienie, dzięki któremu będziemy słyszeć tylko ten dźwięk na którym nam zależy, a dźwięki otoczenia będą niesłyszalne.
Modelem zapewniającym taką możliwość jest Shure SRH 145.
Marka Shure jest znana jako jeden z liderów produkujących sprzęt studyjny, a ten model jest na to bardzo dobrym dowodem. Słuchawki te posiadają bardzo klarowne brzmienie i doskonale sprawdzają się zarówno podczas nagrywania muzyki instrumentalnej jak i elektronicznej.
Wybór słuchawek studyjnych jest niezwykle szeroki i dostosowany do potrzeb użytkownika. Jeżeli szukamy słuchawek zapewniających bardzo dużą wygodę i różnorodność możliwości, wówczas warto zastanowić się nad słuchawkami AKG K171 Studio MKII, które są godnym następcą popularnego modelu K171. Słuchawki te oferują bardzo naturalny dźwięk, ze słyszalnie wyraźnym basem. Dodatkowo chronią nas one od dźwięków otoczenia, a dopasowujący się pałąk pomaga w osiągnięciu maksymalnej wygody i komfortu użytkowania.
Są również takie słuchawki, które przeznaczone są szczególnie dla danej grupy instrumentalistów. Przykładem jest model Alesis DRP100, który został stworzony z myślą o perkusistach. Perkusja jest bardzo głośnym instrumentem, a zbyt duży hałas może uszkodzić nasz słuch. Słuchawki te poza wysoką jakością odtwarzania oferują również ochronę słuchu, którą doceni każdy perkusista.

Budując domowe studio nagrać musimy zwrócić uwagę na bardzo dużą ilość sprzętu. Mikrofony, rejestratory, interfejsy, przewody, konsole – to wszystko z czasem stanie się obiektem naszego zainteresowania, ale warto pamiętać, że dobre studio to nie takie, w którym znajdziemy każdy możliwy sprzęt studyjny, lecz takie, w którym jest tylko potrzebny sprzęt.
Czasami minimalizm potrafi zwiększyć możliwości, lecz pod warunkiem, że potrafimy z tego minimalizmu skorzystać. Zanim zamienimy swój pokój w studio nagrań powinniśmy zdobyć nieco wiedzy przydatnej w tworzeniu takiego miejsca. Warto wiedzieć jaki sprzęt jest nam koniecznie potrzebny, dlatego zanim zaczniemy kupować akcesoria, upewnijmy się, że mamy sprzęt do nagrywania i dobre słuchawki do odsłuchu.
Tworzenie miejsca nagrań nie jest tanie, lecz nie musimy wydawać fortuny. Wystarczy, że zaopatrzymy się w podstawowy sprzęt i od czasu do czasu dokupimy coś czego nam brakuje.
W kwestii słuchawek studyjnych warto wybierać sprzęt znanych i cenionych producentów, takich jak między innymi Shure, AKG, Sennheiser, Ultrasone, Sony czy Audio Technica.
W dzisiejszych czasach producenci prześcigają się w tworzeniu dobrego sprzętu studyjnego, który dodatkowo będzie przystosowany cenowo do dużej grupy osób. Jeżeli gramy na instrumencie, śpiewamy, mamy zespół lub tworzymy muzykę elektroniczną i chcemy by została ona nagrana w wysokiej jakości, nie musimy odwiedzać studia nagrań, ponieważ studio możemy stworzyć we własnym domowym zaciszu.