Waluta
Logo hurtowniamuzyczna.pl
Twój koszyk
 

Polecamy

Nagrywanie muzyki w domowym zaciszu

Każda osoba lubi muzykę, a część z nich żyje nią i ją kocha. To śmiałe stwierdzenie, ale prawdą jest, że znalezienie osoby, która szczerze przyzna, ze nie lubi muzyki graniczy z cudem.

Nie musimy się zgadzać z upodobaniami muzycznymi drugiej osoby, ponieważ każdy gustuje w innej muzyce. Dzięki bardzo szerokiemu podziałowi na gatunki, każdy może znaleźć coś dla siebie, a są i takie osoby, które gustują w każdym gatunku.

Muzyka jest bardzo zróżnicowana i niektórym nie wystarcza ciągłe słuchanie muzyki, ponieważ chcą ją grać samodzielnie. W tym celu należy zastanowić się nad wyborem odpowiedniego instrumentu i trzeba liczyć się z tym, że początki gry na instrumencie zawsze są trudne, ale radość płynąca z grania rekompensuje każdy trud.
Abyśmy mogli cieszyć się muzyką, ktoś wcześniej musi ją nagrać, a skoro już gramy na instrumencie to dlaczego nie mielibyśmy to być my? Często odrzucamy ten pomysł na starcie, ponieważ myślimy, że nie damy rady i że taki proces jest bardzo kosztowny, ale czy na pewno?

Studio nagraniowe kojarzy nam się z miejscem, którego można użyć tylko wtedy kiedy mamy dużo pieniędzy, ale w dzisiejszych czasach coraz więcej osób decyduje się na nagrywanie w domu i budują takie studio we własnym pokoju. Wbrew pozorom koszt takiego przedsięwzięcia nie jest taki wysoki, a i trud stworzenia miejsca do narywania nie jest czymś z czym nie potrafilibyśmy sobie poradzić. Ostateczna kwota którą będziemy musieli wydać, zależy od tego jak chcemy by nasze domowe studio nagrań wyglądało. Zanim zaczniemy kupować sprzęt, powinniśmy dokładnie zastanowić się nad tym jaki rodzaj nagrywania odpowiada nam najbardziej, a następnie przygotować sobie miejsce pracy, lecz to już zależy od naszych upodobać.

Muzykę można nagrywać na różne sposoby i za pomocą wielu urządzeń, które mają swoje plusy i minusy. Podstawowym urządzeniem do nagrywania jest mikrofon, a wybór odpowiedniego nie należy do łatwych zadań, ponieważ mikrofony dzielą się na różne rodzaje, a dodatkowo nie każdy wie jaki mikrofon sprawdzi się podczas nagrywania instrumentów, a jaki będzie odpowiedni do nagrywania linii wokalnej.
Istnieją jednak sprawdzone modele, które są wykorzystywane zarówno przez instrumentalistów jak i wokalistów. Przykładem może być model Behringer C1, który jest jednym z najczęściej wybieranych mikrofonów na początek. Zaletą tego modelu jest fakt, ze bardzo dobrze sprawdza się on do nagrywania zarówno instrumentów akustycznych, jak i dźwięków płynących z głośnika. Model ten posiada wysoką jakość, a jego cena jest stosunkowo niewielka, więc na tej półce cenowej jest to jeden z lepszych wyborów.
Innym dobrym wyborem do podobnego zastosowania jest mikrofon MXL 440, który poza bardzo wysoką jakością nagrywania i wykonania charakteryzuje się również bardzo dużą odpornością na sprzężenia, szumy i wstrząsy, które mogą czasem powstać podczas nagrywania gitar elektrycznych i instrumentów perkusyjnych. Ciekawą alternatywą stanowią bardzo łatwe i wygodne w obsłudze mikrofony USB, które można wpiąć bezpośrednio do komputera i nagrywać za ich pomocą jakie tylko zechcemy instrumenty. Bardzo dobrym modelem na początek jest Blue Yeti.

Innym bardzo chętnie wybieranym rodzajem sprzętu jest interfejs USB, który jest nazywany także zewnętrzną kartą dźwiękową. Interfejsy USB są bardzo często używane przez gitarzystów, a do ich głównych zalet należy łatwość użytkowania oraz wysoka, bezszumowa jakość nagrań.

Dobrym modelem na początek jest Lexicon Alpha Studio. To niepozorne pudełko skrywa w sobie wiele możliwości. Wystarczy podłączyć interfejs do komputera, a następnie wpiąć instrument do urządzenia, po czym od razu możemy rozpocząć nagrywanie za pomocą odpowiedniego oprogramowania. Interfejs może być również połączony z mikrofonem, lecz pod warunkiem, że ma on wejście mikrofonowe. Takim interfejsem jest Alesis iO2 Express do którego można podłączyć nawet dwa mikrofony. Dzięki takiemu połączeniu możemy nagrywać bezpośrednio przez interfejs jak i za pomocą mikrofonu. W ten sposób nasze nagrania będą posiadały większą głębie i zabrzmią jeszcze bardziej naturalnie.

Jest jeszcze jedna grupa sprzętu do nagrywania, która nie jest tak popularna jak mikrofony i interfejsy, lecz gwarantuje bardzo wysoką jakość nagrywania i dużą wygodę. Mowa tu o rejestratorach cyfrowych, takich jak Tascam DR05. Urządzenie to przypomina dyktafon i choć używa się go w ten sam sposób, to jakość którą oferuje jest znacznie wyższa. Rejestrator ten można używać zarówno w domowym kąciku nagrań jak i poza domem i nie tylko do celów muzycznych.

Nagrywanie w domowym zaciszu staje się coraz bardziej popularne, a łatwo dostępny sprzęt do nagrywania zachęca abyśmy i my stworzyli swoje własne domowe studio nagrań. Możemy wybierać mikrofony, interfejsy, rejestratory i wiele innych, i można zaryzykować stwierdzenie, że możliwości są nieograniczone, ponieważ urządzenia te można ze sobą łączyć, zwiększając tym samym możliwości. Jeżeli gramy na instrumencie lub zajmujemy się śpiewem i chcemy uwiecznić nasze wykonania, nie musimy wydawać całej fortuny by przeprowadzić sesję nagraniową, bowiem możemy tego dokonać we własnym domu, w dodatku za stosunkowo niewielką cenę.