Gitara klasyczna jest często mylnie uważana za jedyny słuszny instrument na początek przygody z muzyką. Nie wiadomo skąd wzięło się takie twierdzenie, możliwym jest że stoją za tym nylonowe struny, które nie sprawiają takich trudności w dociskaniu jak metalowe. Prawdą jednak jest to, że powinniśmy wybrać gitarę według naszych upodobań brzmieniowych, ponieważ na każdej gitarze nauczymy się grać. Gitara klasyczna znalazła miejsce w sercach wielu gitarzystów, ponieważ jej brzmienie jest bardzo charakterystyczne, a składa się na nie konstrukcja, gatunek drewna i struny, które w gitarze klasycznej odgrywają bardzo dużą rolę.
Podstawowe informacje
Struny do gitary klasycznej wykonane są z nylonu, któremu zawdzięczają swoje ciepłe brzmienie. Po czym poznać które struny będą odpowiednie dla nas? Na to pytanie nie można odpowiedzieć, ponieważ każdy musi wypróbować różne zestawy by móc znaleźć taki, który będzie dla niego odpowiedni, jednak warto znać podstawowe cechy, które odróżniają jeden zestaw od drugiego.
Podstawową różnicą na którą należy zwrócić uwagę jest twardość strun. Twardość określa to ile siły będziemy musieli użyć by docisnąć strunę, dlatego początkującym gitarzystom zaleca się kupowanie „miękkich” strun, tak jak na przykład D'Addario EJ27N.
Czy struny miękkie będą gorsze od twardych? Nie, będą inne, a to czy będą nam odpowiadać zależy tylko i wyłącznie od naszych osobistych upodobań, więc nie oznacza to, że profesjonaliści używają twardych strun. Miękkie struny są nieco mniej donośne i lekko „zgaszone”, dlatego nadadzą się znakomicie do grania muzyki, która wymaga bardzo ciepłego brzmienia, nadają się także świetnie do akompaniamentu, podczas gdy struny twarde dobrze sprawdzą się w grze solowej dzięki bardziej wyrazistemu dźwiękowi, jednak należy pamiętać, że wszystko zależy także od owijki i producenta, dlatego nie można sztywno trzymać się zasad.
Owijki stosowane są w trzech najgrubszych strunach i wykonane są z różnych stopów, takich jak srebro, brąz, fosfor czy nawet złoto. Owijka ma za zadanie wzmocnić basowe brzmienie strun, a także ich żywotność, jednak nie należy mylić owijki z powłoką, ponieważ niektóre zestawy strun posiadają dodatkową powłokę, która znacznie wydłuża żywotność strun.
Podsumowanie
Wiemy już jak ważną rolę spełniają struny do gitary klasycznej, warto jednak poruszyć jeszcze jedną kwestię, mianowicie prawidłowe zakładanie strun. Struny do gitary klasycznej zazwyczaj wiąże się na mostku, ale niektórzy mają z tym problem i dla takich osób stworzono specjalne zestawy zakończone plastikowym dziubkiem lub kulką, dzięki której nie trzeba ich wiązać, jako przykład mogą posłużyć chętnie wybierane struny Stagg CL HT AL.
Nylon jest specyficznym materiałem, który lubi pękać, dlatego wielu początkujących gitarzystów nie lubi zakładać strun. Jak uniknąć pękania? Zakładając struny nie uciągajmy ich od razu za mocno, naciągnijmy je lekko, tak by były naprężone, lecz nie za mocno, dajmy im chwilkę na to by się „przyzwyczaić” i naciągajmy dalej aż do stanu w którym będą nastrojone. Warto także sprawdzić czy mostek nie posiada ostrych krawędzi, dzięki temu oszczędzimy sobie niepotrzebnych nerwów związanych z pękającymi strunami.