Polecamy

791 zł
532 zł
555 zł Cena regularna
531 zł najniższa cena

Keyboardy - typy i zastosowania

Tytułem przypomnienia, keyboardy to przystępne cenowo instrumenty oferujące biblioteki zróżnicowanych brzmień, oraz wyposażone w automatyczny akompaniament, który znacząco upraszcza technikę gry, i jest w stanie wytworzyć tło harmoniczne zastępujące cały zespół muzyków. Istnieje jednak wiele różnorodnych modeli tych instrumentów, znacząco różniących się konstrukcją i możliwościami, oraz założonym przeznaczeniem. Generalnie keyboardy można podzielić na: zabawki, keyboardy edukacyjne, tzw. „średnią półkę”, keyboardy w stylu pianina, oraz keyboardy profesjonalne.

Keyboardy – zabawki

Mają małe klawiatury, liczące najwyżej 49 klawiszy, często niepełnowymiarowych. Są łatwe w obsłudze i mogą przez pewien czas być źródłem rozrywki. Mają jednak ograniczone możliwości, a ich klawiatury z trudem nadają się do jakiejkolwiek gry.

Keyboardy edukacyjne

Mają typową dla dojrzałych keyboardów, 61 klawiszową klawiaturę, spore biblioteki barw i niezłe brzmienie. Są łatwe w obsłudze i wyposażone w ułatwiające naukę programy edukacyjne, a niekiedy także podświetlane klawisze podpowiadające melodię. Przykładem tego typu keyboardów są Yamahy serii EZ i PSR-E, oraz Casio serii LK.

Keyboardy w stylu pianina

Mają na ogół uboższe biblioteki dźwiękowe, ale za to lepszą klawiaturę o poszerzonej skali, niekiedy także półważoną. Pozwalają na lepsze wyćwiczenie biegłości w graniu, niemniej nie mogą pod tym względem zastąpić nawet taniego pianina cyfrowego, dlatego są wskazane raczej tylko dla przyszłych keyboardzistów i osób traktujących granie na klawiszach w charakterze rozrywki. Do tej kategorii kwalifikują się keyboardy Yamaha z serii NP.

Średnia półka

Umownie tym określeniem można objąć dość szeroką gamę instrumentów w cenach ok. 1000-2000zł. Mają one dobre moduły brzmieniowe, pokaźną ilość styli oraz efektów, dzięki czemu umożliwiają efektowne wykonania dużego repertuaru muzyki rozrywkowej, stanowiąc doskonały sposób na spędzenie wolnego czasu.

Keyboardy profesjonalne

To niezwykle rozbudowane narzędzia dedykowane osobom muzykującym zawodowo. Zaawansowane silniki brzmieniowe, edytory brzmień, praktycznie nieograniczone możliwości aranżacji i dodawania efektów, w tym do wokalu, oraz bardzo realistyczny auto akompaniament, pozwalają na przygotowanie i wyegzekwowanie bardzo bogatych i brzmieniowo realistycznych wykonań muzycznych. Dlatego instrumenty tego typu są bardzo popularne wśród zawodowych keyboardzistów oraz bardzo cenione przez pasjonatów coverowania swoich ulubionych utworów.

Keyboardy stanowią przystępne źródło muzycznej rozrywki, jednak satysfakcjonujące wykonania wymagają użycia pełnowymiarowych, 61 klawiszowych keyboardów, których ceny zaczynają się od około 500zł. Keyboardy ze średniej półki, w cenach zaczynających się od ok. 1000zł zapewniają już wysokiej, jakości brzmienia i efektowne akompaniamenty, są też dość przystępne w obsłudze. Keyboardy w stylu pianina pozwalają lepiej opanować technikę gry na klawiszach, ale są uboższe brzmieniowo i nie mogą zastąpić pianina cyfrowego. Keyboardy profesjonalne usatysfakcjonują swoich brzmieniem najbardziej wybrednych bywalców przyjęć oraz amatorów coverowania.

 

Sprawdź również

Kategorie produktów