Polecamy

499 zł
599 zł Cena regularna
499 zł najniższa cena
3449 zł
4262 zł Cena regularna
3449 zł najniższa cena

Kupujemy klawiaturę MIDI

Klawiatury MIDI stały się bardzo ważnym narzędziem podczas produkcji muzyki przez współczesnych muzyków oraz producentów w związku z co raz częstszym wykorzystywaniem instrumentów wirtualnych na scenie oraz w studio.

Czym jest klawiatura MIDI?

Kiedy w latach osiemdziesiątych opracowywano standard MIDI, jego głównym założeniem miała być możliwość kontrolowania kilku syntezatorów przy pomocy jednej klawiatury sterującej. Ten pomysł okazał się strzałem w dziesiątkę. W dzisiejszych czasach, kompozytorzy używający laptopów, muzycy studyjni, producenci oraz inni mogą korzystać z dobrodziejstw klawiatur sterujących.

Technicznie rzecz biorąc, klawiatura sterująca jest urządzeniem wyposażonym w klawisze rodem z pianina lub syntezatora oraz posiada zazwyczaj dodatkowe kontrolery w postaci przycisków, suwaków, pokręteł itp. Każda akcja wykonana za pomocą klawiszy lub kontrolerów, jest przesyłana za pomocą standardu MIDI do zewnętrznych modułów dźwiękowych (syntezatorów), syntezatorów wirtualnych (komputerowych) lub sprzętowych albo programowych sekwencerów. Większość klawiatur MIDI nie posiada możliwości samoistnego generowania dźwięku (nie posiada modułu brzmień).

Do podstawowych zalet klawiatur sterujących możemy zaliczyć uniwersalność oraz duża mobilność. Dają one możliwość kontroli niemal każdego współczesnego urządzenia oraz oprogramowania muzycznego, podczas gdy niektóre modele modele można zmieścić do torby na laptopa.

Suwaki, przyciski i pokrętła

Poza klawiszami na frontowym panelu w wielu klawiaturach znajdziemy dodatkowe kontrolery wliczając w to suwaki, pokrętła, przyciski, a nawet pady perkusyjne. Mogą one w bardzo dużym stopniu zwiększyć kontrolę nad oprogramowaniem muzycznym lub sprzętowymi modułami, z którymi się łączymy. Dobrym przykładem jest sytuacja, kiedy kontroler jest podłączony do dowolnego DAW, na którym jest uruchomiona wtyczka VST z syntezatorem. Kontrolery umożliwiają nam wtedy zmianę parametrów syntezatora w czasie rzeczywistym. Daje to poczucie jakbyśmy naprawdę używali analogowego syntezatora, czego nie zapewni nam myszka. Niektóre klawiatury posiadają presety mapujące, dzięki którym możemy w kilka sekund przejąć kontrolę nad naszym ulubionym instrumentem wirtualnym.

Liczba klawiszy

Jak dużo miejsca posiadasz w swoim studio? Czy grasz przy użyciu obu rąk? Czy chcesz używać klawiatury jak pianina? Jakie znaczenie ma dla nas mobilność - czy będziemy jeździli z klawiaturą na koncerty? Odpowiedź na powyższe pytania zdeterminuje ilość klawiszy jaka będzie ci potrzebna. Klawiatury są zazwyczaj wyposażone w 25, 49, 61 lub 88 klawiszy, a ich szerokość sięga od 50 do około 130 centymetrów. Czasami można spotkać również modele posiadające 32, 37, 73 oraz 76 klawiszy.

Typ klawiatury

Podstawowym wyznacznikiem jakości każdej klawiatury MIDI jest akcja klawiszy - sposób w jaki reagują one podczas gry. Podczas gry musimy czuć się komfortowo, obojętnie czy gramy koncert czy też komponujemy w naszym studio. Nie należy pomijać wpływu dobrego narzędzia na naszą kreatywność oraz produktywność. Typ klawiatury jaki będziemy dla nas najlepszy, jest zazwyczaj uzależniony od naszych przyzwyczajeń oraz od stylu muzyki jaki wykonujemy. Możemy wybierać pomiędzy trzema podstawowymi typami klawiatur.

Klawiatura ważona, młoteczkowa

Wiele 88 klawiszowych klawiatur posiada odwzorowanie mechanicznego zachowania klawiatury pianina. Jest to stosunkowo trudne do osiągnięcia, gdyż klawiatury MIDI nie posiadają strun oraz młoteczków. Producenci używają różnych metod do osiągnięcia tego efektu. Jeżeli naszym głównym instrumentem jest pianino lub komponujemy sporo muzyki z wykorzystaniem pianina, taki typ klawiatury może być dla nas najlepszym wyborem.

Klawiatura półważona

Jest ona podobna do klawiatury ważonej, jednak klawisze stawiają tutaj mniejszy opór. Klawiatury półważone są bardzo popularne wśród muzyków. Jeżeli nie potrzebujemy realistycznego odwzorowania klawiatury pianina, jednak nie lubimy “jałowych” klawiszy znanych z syntezatorów, ten typ będzie dla nas odpowiedni.

Klawiatura syntezatorowa

Ten typ klawiatury można porównać do elektronicznych organów. Klawisze są lekkie, dają możliwość szybkiego poruszania i zazwyczaj oparte na sprężynach. Powracają również szybciej do swojej wyjściowej pozycji. Może się to okazać niezbędne w sytuacji kiedy gramy szybkie solówki lub arpeggia. Klawiatury syntezatorowe są przeznaczone dla muzyków, którzy nie są pianistami na przykład dla gitarzystów, którzy chcą kontrolować swój sprzęt poprzez MIDI.

Podsumowanie

Poza powyższymi czynnikami wpływającymi na wybór odpowiedniej klawiatury MIDI, powinniśmy jeszcze zwrócić uwagę na typy wejść oraz wyjść. Wiele modeli łączy się z komputerem za pomocą interfejsu USB. Innym sposobem połączenia (jeżeli posiadamy odpowiedni interfejs) jest złącze MIDI. Za pomocą MIDI połączymy się również z większością innych urządzeń i instrumentów muzycznych.

Sprawdź również

Kategorie produktów