Wybór wzmacniacza do gitary akustycznej

Jak wybrać odpowiedni wzmacniacz akustczny?

Wybranie odpowiedniego wzmacniacza do gitary akustycznej jest bardzo ważne i istnieje wiele opcji do rozważenia podczas tego procesu. Na początku odpowiedzmy sobie na pytanie dlaczego właściwie potrzebujemy taki wzmacniacz? Wszystko zależy od naszego stylu gry oraz gdzie będziemy grać. Mimo, że naturalne brzmienie gitary akustycznej jest stosunkowo głośne, istnieją sytuacje kiedy okazuje się one nie wystarczające. W takim wypadku wzmacniacz akustyczny, który z założenia ma jak najdokładniej przenosić brzmienie naszej gitary czyli inaczej mówiąc, nie ma zmieniać jego charakteru, będzie świetną opcją.

Cechy charakterystyczne wzmacniacza do gitary akustycznej

Prawdopodobnie najbardziej pożądaną funkcją we wzmacniaczach akustycznych jest możliwość jednoczesnego podłączenia gitary oraz mikrofonu. Wiąże się to ze wbudowanym złączem XLR oraz możliwością włączenia zasilania phantom. Taka konfiguracja zamienia nasz wzmacniacz w samowystarczalny system PA, pozwalając nam grać koncerty w klubach i na mniejszych scenach bez dodatkowego nagłośnienia.

Jako że sygnał dochodzący z gitary akustycznej do wzmacniacza pochodzi zazwyczaj z przystawki piezo lub mikrofonu, istnieje szansa na pojawienie się sprzężeń. W celu zredukowania tego zjawiska, producenci wzmacniaczy wyposażają je w specjalne układy tłumiące.

Inną cechą charakterystyczną dla wzmacniaczy do gitary akustycznej są wbudowane w nie efekty. Mowa tutaj o wszystkim, od kompresora do stacji loopującej. Ważne jest by zastanowić się jakiego typu efektów będziemy używali podczas naszych wykonań. Wbudowany pogłos zapewni nam “większe” brzmienie. Do wykonań solowych, przydatna może być funkcja loopera, która pozwoli na nagranie partii rytmicznej, a następnie granie do niej solówki. To czego potrzebujemy i jak będziemy z tego korzystać jest kwestią mocną indywidualną.

Jaką moc wzmacniacza wybrać?

Jeżeli będziemy używali naszego wzmacniacza głównie do ćwiczeń w domu to 20W (np. Joyo AC-20 Combo) do 30W (np. Joyo DC-30 Combo) powinno nam w zupełności wystarczyć. W przypadku małych koncertów w niewielkich klubach, powinniśmy pomyśleć o większej mocy, która pozwoli nam dotrzeć do publiczności. Wzmacniacz o mocy mniej więcej 60W (np. Blackstar Unity 60 Combo) powinien być wystarczający w takich okolicznościach. Kiedy gramy natomiast z pełnym zespołem, w którym mamy za plecami perkusistę, powinniśmy wybrać model o mocy około 100W (np. Blackstar Silverline Deluxe 100 W 1x12 Combo).

Czy warto kupić wzmacniacz stereo?

Wybór pomiędzy wzmacniaczem w konfiguracji stereo lub mono, zależy tak naprawdę od brzmienia jakiego poszukujemy oraz od tego jakich efektów mamy zamiar używać. Jeżeli dla przykładu będziemy używali echa typu ping pong, wzmacniacz mono nam go nie zapewni, jednak jeżeli szukamy po prostu dobrego wzmacniacza, który w należyty sposób odda brzmienie naszej gitary akustycznej, to nie ma nic złego we wzmacniaczu z jednym głośnikiem.

Na co powinniśmy zwrócić uwagę podczas wyboru wzmacniacza do gitary akustycznej:

  • Typ układu wzmacniającego - istnieją dwa główne typy wzmacniaczy: tranzystorowe oraz lampowe. Te pierwsze używają tranzystorów w sekcji przedwzmacniacza oraz w końcówce mocy. Cechują się one duża niezawodnością oraz wiernym odzwierciedleniem sygnału wejściowego. Z kolei wzmacniacze lampowe charakteryzują się ciepłym, tłustym i nasyconym brzmieniem. W ich przypadku będziemy musieli od czasu do czasu wymienić lampy, które z czasem się zużywają.

  • Ilość kanałów wejściowych - jeżeli należymy do grupy śpiewających gitarzystów, warto szukać wzmacniacza, który oferuje dodatkowe złącze XLR, do którego podłączymy mikrofon. Gdy nasz mikrofon jest pojemnościowy, powinniśmy dodatkowo zwrócić uwagę na wbudowane zasilanie typu phantom.

  • Moc - mniejsze przestrzenie będą wymagały mniejszej mocy, jeżeli jednak zamierzamy grać na większych scenach lub z perkusistą w składzie, powinniśmy wybrać mocniejszy wzmacniacz.

  • Mono lub stereo - jeżeli chcesz używać efektów wymagających stereo, wtedy definitywnie wybierz również taki wzmacniacz. W innym wypadku wzmacniacz mono będzie w zupełności wystarczający.

  • Wbudowane efekty - w zależności od tego jakich efektów poszukujemy: flanger, chorus, delay czy looper, na pewno istnieje wzmacniacz w nie wyposażony.

  • Kontrola sprzężeń - przystawki lub mikrofon, którym nagłaśniamy gitarę, mogą ulegać wzbudzeniom, dlatego należy się upewnić, że nasz wzmacniacz będzie w stanie sobie z nimi poradzić.

Na koniec

Znajomość powyższych cech wzmacniaczy do gitary akustycznej, powinien w dużym stopniu ułatwić wybór odpowiedniego sprzętu. Pozostaje nam określenie maksymalnej sumy jaką możemy wydać na nasz wymarzony sprzęt. Pamiętajmy, że przed kupnem wzmacniacza warto go dokładnie ograć, gdyż specyfikacja oraz opinie innych nigdy nie zastąpią prawdziwych wrażeń z gry.

Sprawdź również

Kategorie produktów