Typy kabli oraz złącz

Jak wybrać odpowiedni kabel?
Wybranie odpowiedniego kabla do danego urządzenia może być czasami stosunkowo trudne. Przy tak dużej ilości złącz z jakimi możemy się spotkać w studio i na estradzie, niejednokrotnie możemy stracić dużo cennego czasu i nerwów, kiedy chcemy zmusić jakieś urządzenie do działania. Poniższy poradnik ma na celu rozjaśnienie wątpliwości związanych z tym jak działają kable oraz który możemy podłączyć do danego urządzenia.

Kable zbalansowane vs niezbalansowane
Zbalansowany sygnał elektryczny jest przesyłany za pomocą trzech kabli: masy, dodatniego oraz ujemnego kanału. Obydwa kanały przesyłają ten sam sygnał, jednak w jednym z nich jest on odwrócony w przeciwfazie, co po ich nałożeniu na siebie powoduje całkowitą jego redukcję. Następnie, podczas przesyłania sygnału przez kabel, szumy pojawiają się zazwyczaj na obydwu żyłach jednocześnie. Urządzenie odbierające zbalansowany sygnał odwraca fazę jednego z kanałów i w ten sposób odzyskuje to co zostało wcześniej wysłane, a przy tym szumy (teraz odwrócone w przeciwfazie) redukują się. Taka metoda tłumienia szumów bardzo dobrze sprawdza się przy długich kablach. Do przesyłania zbalansowanego sygnału z jednego urządzenia do drugiego, stosuje się kable ze złączami typu XLR oraz TRS.

Kable niezbalansowane są mniej skomplikowane, ale przy tym o wiele bardziej podatne na problemy związane z szumami. Generalnie tego typu kable powinny być możliwie najkrótsze, żeby zminimalizować ilość zakłóceń, które przeniosą one do docelowego urządzenia. Zauważalna różnica w jakości sygnału, może się zacząć w kablach

Popularne typy złącz

W świecie audio istnieje pięć najpopularniejszych typów złącz: TRS oraz XLR dla kabli zbalansowanych, a także TS, RCA oraz SpeakON dla połączeń niezbalansowanych.

TRS

TRSTRS to skrót od Tip, Ring oraz Sleeve. Złącze tego typu wygląda jak standardowy jack stereo, czyli posiada ono dwie żyły przesyłające sygnał oraz masę. Są one najczęściej wykorzystywane do łączenia urządzeń zdolnych do przesyłania sygnału zbalansowanego lub sygnału stereo w przypadku słuchawek. Możemy również spotkać kable w postaci tzw. “Y”, czyli dwóch kabli mono jack po jednej stronie oraz jednego jacka stereo po drugiej. Tego typu kable są głównie wykorzystywane w insertach mikserów, w których jedna żyła służy do wysyłania sygnału, a druga do jego odbierania.

 

XLR
XLROkrągłe złącza XLR również posiadają trzy piny przesyłające sygnał: pozytywny, negatywny oraz masę. Wykorzystuje się je zazwyczaj do transmisji sygnału z mikrofonów lub zbalansowanego sygnału liniowego. Za ich pomocą podłącza się również różnego typu aktywne monitory studyjne i inne głośniki.

 

 TS

TSTs jest skrótem od Tip, Sleeve i jak łatwo można się domyśleć, jest to złącze typu jack posiadające jedną żyłę sygnałową oraz masę. Kable wyposażone w złącze tego typu są w stanie przesyłać sygnał niezbalansowany. Mają one głównie zastosowanie w kablach gitarowych oraz instrumentach wysyłających sygnał liniowy.

 

 

RCA
RCAJego inna nazwa to chinch. Jest to złącze, które wykorzystywane jest do podłączania większości konsumenckiego sprzętu audio. Można je spotkać na przykład w odtwarzaczach CD lub DVD. W odniesieniu do dźwięku cyfrowego, można za jego pomocą łączyć urządzenia wspierające standard S/PDIF.

 

SpeakON
SpeakonSpeakON ma zastosowanie przy łączeniu końcówek mocy z kolumnami estradowymi lub monitorami odsłuchowymi. Mają one specjalną blokadę oraz są w stanie przesyłać prąd o bardzo dużym natężeniu. Warto zapamiętać, że pod żadnym pozorem nie powinniśmy używać kabli instrumentalnych do łączenia wzmacniacza z pasywną kolumną głośnikową.

 

 

Pozostałe złącza, która warto poznać

AES/EBU jest popularną alternatywą dla standardu S/PDIF, a najbardziej popularnym złączem stosowanym w tym przypadku jest zbalansowane AES Type I.

Kable optyczne są przeznaczone do dwukanałowych złącz optycznych S/PDIF oraz Alesis ADAT. Standard ADAT jest w stanie przesłać do ośmiu kanałów audio w postaci cyfrowej. Obydwa standardy możemy spotkać w wielu cyfrowych urządzeniach na rynku.

S/PDIF (Sony/Philips Digital Interface Format) - jest to standard przeznaczony do łączenia cyfrowych urządzeń. Został on oparty na bazie AES/EBU i wielu przypadkach oba standardy są ze sobą kompatybilne. S/PDIF wykorzystuje do transmisji danych niezbalansowane kable ze złączami RCA lub kable optyczne.

FireWire (IEEE 1394) - oferujący wysoki transfer standard, który został zaprojektowany z myślą o przesyłaniu wideo. Obecnie jest on wykorzystywany również w cyfrowych interfejsach audio. Posiada 4- lub 6-pinowe złącza, odpowiednio dla FireWire 400 oraz FireWire 800. Istnieją również wtyczki 6- oraz 9-pinowe, które są dodatkowo w stanie przesyłać zasilanie.

Sprawdź również

Kategorie produktów