Oświetlenie sceniczne

Filtry

    Producent
  • Produkty
  • Cena
    -
Kategorie

Oświetlenie sceniczne

Oświetlenie sceniczne zestaw

Oświetlenie sceniczne to branża zajmująca się oprawą świetlną w odniesieniu do sztuk performatywnych wykonywanych w teatrze, operze oraz na różnego rodzaju scenach. Do tego celu wykorzystywany jest szereg instrumentów świetlnych. W dodatku do podstawowego oświetlenia, nowoczesne sceny są również wyposażone w efekty specjalne, takie jak lasery oraz różnego rodzaju wytwornice (baniek, śniegu, dymu itp.).

Zastosowanie oświetlenia scenicznego

Sprzęt wykorzystywany do oświetlenia sceny (okablowanie, sterowniki, reflektory itp.) ma również zastosowanie w innych przypadkach, włączając w to koncerty, eventy, studia telewizyjne, produkcje filmowe, studia fotograficzne oraz inne typy eventów.

Oświetlenie sceniczne historia i teraźniejszość

Najwcześniejsza znana nam forma oświetlenia scenicznego została używa w starożytnej Grecji. Budowali oni swoje teatry w taki sposób, żeby popołudniami kiedy odbywały się przedstawienia, naturalne światło słoneczne padało na aktorów, a widownia pozostawała w cieniu. W późniejszym czasie stosowano dodatkowo świece, chociaż były one problematyczne, doprowadzając nawet do pożaru teatru The Globe w Londynie. W momencie kiedy teatry przeniosły się do pomieszczeń zamkniętych, sztuczne oświetlenie stało się niezbędne, a jego rozwój towarzyszył rozwojowi teatrów oraz technologii.

Funkcje oświetlenia scenicznego:

  • Selekcja widoczności - daje możliwość obserwacji tego co dzieje się na scenie. Konstrukcja świetlna będzie nieefektywna, jeżeli widz nie potrafi zobaczyć aktorów na scenie, chyba że jest to efekt zamierzony.

  • Ujawnienie form - odnosi się do zmiany sposobu percepcji kształtów na scenie, głównie w odniesieniu do obiektów trójwymiarowych.

  • Skupienie uwagi - polega na skierowaniu wzroku widza na daną część sceny lub odciągniecie go innej.

  • Kontrola nastroju - jest to odpowiednie ustawienie tonacji kolorystycznej sceny. Na przykład ostra czerwień wywoła w widzu inne doznania, niż miękkie lawendowe światło.

  • Pora dnia oraz lokalizacja - to dopasowanie oświetlenia do pory dnia oraz miejsca. Niebieskie światło może sugerować porę nocną, podczas gdy swiatło pomarańczowe lub czerwone przywodzi na myśl wschód lub zachód słońca. Innym przykładem jest użycie mechanicznych filtrów, dających efekt projekcji nieba czy Księżyca.

  • Efekty - na koncertach rockowych, popowych, imprezach prowadzonych przez DJ, kolorowe światła, stroboskopy, lasery czy też kule lustrzane mogą być wykorzystywane do efektów wizualnych.

Oświetlenie jest formą sztuki, tak więc nie istnieje tutaj coś takiego jak poprawna jego realizacja. Nowoczesne podejście do tego tematu zakłada, że światło ma pomagać w wytworzeniu środowiska, którym dzieje się akcja.

Oświetlenie sceniczne - sklep

Oferta naszego sklepu jest niezwykle szeroka. Posiadamy wszystkie niezbędne elementy systemów świetlnych, które pozwolą na zbudowanie dowolnej instalacji. Znajdziecie tutaj państwo wszelkiego rodzaju efekty świetlne, stroboskopy, lasery oraz reflektory, a także wytwornice dymu czy też baniek.

Dodatkowo w naszej ofercie znajdują się zawodowe sterowniki, najlepszych producentów takich jak American DJ, SGM, Proxima, Futurelight.

Całości dopełniają dystrybutory mocy, rozdzielacze zasilania oraz profesjonalne przewody DMX.