Bez niego niemożliwa by była gra na instrumencie perkusyjnym. To dzięki niemu można podwieszać talerze, mocować bębny oraz wybierać najwygodniejsze ustawienie.
Statyw prosty umożliwia podwieszenie talerza perkusyjnego na statywie bez większej możliwości kombinacji z ustawieniem.
Statyw łamany podobnie jak statyw prosty z tym, że wyposażony jest w ramię, które można ustawić jako proste i uzyskuje się statyw prosty lub wysunąć ramię i uzyskuje się statyw łamany, który umożliwia wiele możliwości ustawień talerza.
Statyw pod werbel jest statywem, na którym umieszcza się werbel. Można ustawić kąt nachylenia werbla oraz żądaną wysokość. Na statywach werblowych są montowane również tomy.
Statyw pod hi-hat jest statywem bardziej zaawansowanym. Wyposażony jest w pedał, za pomocą którego można zmieniać brzmienie talerzy. Dzięki konstrukcji można otwierać talerze oraz je zamykać. Bardziej zaawansowane statywy są wyposażone w regulację naprężenia sprężyny, która umożliwia dopasowanie oporu pedału do własnych potrzeb, a co za tym idzie otrzymujemy płynną regulację. Statywy lepszej klasy mają też obrotowe nogi, które są bardzo przydatne, jeśli używa się podwójną stopę.
Stopa perkusyjna, bez niej nie byłoby możliwości grania na bębnie basowym (Centrali) Jest to pedał wyposażony w łańcuch oraz mechanizm, do którego przytwierdzony jest bijak za pomocą którego uderza się w centralę. Stopy lepszej klasy są wyposażone w platformę, która poprawia stabilność. Niektórzy producenci w swoich wyższych modelach stosują podwójny łańcuch zamiast pojedynczego.
Stopa podwójna (Twin) jest wyposażona w dwie stopy. Na mechanizmie prawej stopy zamontowane są 2 bijaki. Lewa stopa jest połączona z prawą przegubem, który jest ruchomy. Gra się na nich lewą oraz prawą nogą uzyskując agresywniejsze brzmienie. Twin jest używany często we wszelkich odmianach metalu. Zdarza się też, że używają go perkusiści grający spokojniejszą muzykę, którzy chcą dodać ciekawe akcenty do utworu.
Clamp służy do podwieszenia tomholdera (Tomholder służy do zamocowania toma) lub ramienia pod talerz. Clamp mocuje się na statywie.
Platforma jest to statyw i jest z reguły bardzo masywny. Wyposażony jest w trójnik, na który można zamocować do trzech ramion perkusyjnych, które spokojnie mogą trzymać talerze jak i dodatkowe tomy.
Rama perkusyjna jest poręcznym rozwiązaniem jeśli ma się wiele statywów. Rama pozwala na zminimalizowanie ilości przewożonych statywów. Umożliwia szerszą kombinację podwieszania talerzy oraz tomów, jest też o wiele stabilniejsza od statywów.
Memorylock czyli obejma statywu, która jest wkładana w rurkę. Jest to bardzo przydatna sprawa, kiedy często trzeba przewozić sprzęt i chce się mieć takie samo ustawienie, jak się miało wcześniej. Należy odpowiednio przesunąć obejmę, dokręcić śrubę i mamy stałą pozycję wysunięcia statywu.
Najbardziej rozpoznawalnymi markami produkującymi wszelkie statywy, stopy oraz dodatki są Gibraltar, Pearl, Mapex, DW, Yamaha, Tama. DW specjalizuje się w produkcji sprzętu z bardzo wysokiej półki. W jego ofercie ciężko dostrzec tanie odpowiedniki swoich wyższych modeli, więc ich oferta skierowana jest głównie dla średniozaawansowanych oraz w pełni zaawansowanych muzyków.
Kupując osprzęt do swojego zestawu należy zwracać uwagę na to czy statywy mają podwójne nogi oraz czy stopa jest na platformie czy też nie. Dla niektórych ważna też jest ilość wysuwanych sekcji. Statywy tańsze z niższych półek wyposażone są zwykle w dwie sekcje w tym jedna wysuwana. Takie statywy nie posiadają też memorylocków. Ponadto grubość rurek jest mniejsza niż w statywach wyższych serii, a co za tym idzie ich waga jest niższa, ale przekłada się to też na stabilność. Statywy z wyższych serii posiadają zazwyczaj 3 wysuwane sekcje, memorylocki, grubsze nogi, są masywniejsze. Należy pamiętać też, że cena i seria nie zawsze idzie w parze z jakością i stabilnością. Są statywy tańsze, które są grubsze, stabilniejsze i nie warto przepłacać za najwyższe serie. Należy się wystrzegać statywów na pojedynczych nogach, gdyż ich stabilność pozostawia wiele do życzenia, a zwłaszcza, kiedy chce się podwiesić jakiś większy talerz.
Zazwyczaj producenci do swoich zestawów dodają hardware, który spokojnie spełni oczekiwania początkujących i tych bardziej zaawansowanych użytkowników . Jeśli jednak posiada się zestaw bez osprzętu i nie ma się szczególnych wymagań, to spokojnie sprawdzą się statywy z tych niższych serii. Dwusekcyjne, bez memorylocków, ale ważne by miały podwójne, a nie pojedyncze nogi. Warto pamiętać, że stopa powinna być na platformie co zapewni komfort gry. Warto też poszukać statywu pod hi-hat, który ma regulację naprężenia sprężyny.