Zaczepy gitarowe

Widok
Sortuj
Produktów
33 zł 36 zł
Dostępny
165 zł 210 zł
Dostępny
140 zł 160 zł
Dostępny
125 zł 135 zł
Dostępny
pierwsza
poprzednia
następna
Ostatnia
Produktów

Zaczepy gitarowe

Strap lock

Sytuacja w której pasek wypina się z zaczepu gitary i w ostatniej sekundzie udaje się uratować instrument przed wylądowaniem na twardej posadzce znana jest każdemu gitarzyście. Czasami jednak nie udaje się złapać gryfu i kończy się to na kilku rysach i obtłuczeniach, a w najgorszym przypadku na połamanym korpusie bądź gryfie.

Aby zaradzić tym nieprzyjemnym sytuacjom firmy produkujące sprzęt gitarowy stworzyły system zabezpieczający pasek przed wypięciem się z zaczepu - strap lock.

Cały trik polega na założeniu specjalnych zaczepów oraz blokady, którą przykręca/mocuje się na pasku. W środku blokady mamy sprężynkę, która nie pozwala wypiąć się jej z zaczepu. Dopiero po zwolnieniu jej za pomocą uchwytu, blokada puszcza i możemy zdjąć pasek z gitary. Najpopularniejszymi strap lockami są bez wątpienia Schallery gdzie blokadę na pasku montuje się za pomocą podkładki i nakrętki, która dociska ją do paska i uniemożliwia rozłączenie. Dostępne w czterech kolorach (czarnym, złotym, niklowanym, chromowanym) zaspokajają gust każdego muzyka.

W strap lockach innych firm różnice występują w metodzie blokowania paska. Czasami jest to nakrętka, czasami pierścień. Działanie jest zawsze takie samo.

Największy dylemat jaki czeka gitarzystę przy wyborze strap locków to wygląd, niektórzy mogą nie być zadowoleni z klasycznej prostoty Schallera i wybiorą owalne Fendery czy Ernie Ball. Na jeszcze bardziej wybrednych czekają Hennessey i Staggi ze zdobioną podkładką.

Przy zatrzaskach mocowanych za pomocą nakrętki warto pamiętać o mocnym dokręceniu jej i sprawdzaniu co jakiś czas czy jest na swoim miejscu. W związku z tym, że struny przenoszą drgania na korpus gitary, a zarazem na zaczepy i strap locki, nakrętki mogą się odkręcić podobnie jak śrubki przy pickguardzie, czy też te trzymające klucze. Należy więc pamiętać o tych podstawowych zasadach i przy każdej zmianie strun dokręcić wszystkie śrubki wspomagające działanie naszego instrumentu.