Kiedy mówimy o gitarach, zazwyczaj myślimy o gitarze klasycznej, akustycznej, elektrycznej lub basowej, choć na rynku muzycznym znajdziemy także wiele podgatunków każdego z wymienionych rodzajów gitar. Bardzo interesującym rodzajem jest tak zwana gitara silent, która często łączy w sobie gitarę elektryczną z klasyczną lub akustyczną. Czy taki instrument nie powinien się wówczas nazywać gitarą elektro-akustyczną lub elektro-klasyczną? Nie do końca, ponieważ gitara silent swoją nazwę zawdzięcza charakterystycznej konstrukcji pozbawionej pudła rezonansowego. Jakie są zalety takiego rozwiązania i komu warto polecić gitarę typu silent?
Gitary typu silent bardzo często są wyposażone w nylonowe struny, dzięki czemu swoim brzmieniem przypominają w znacznym stopniu gitary klasyczne. Brak pudła rezonansowego niesie ze sobą wiele korzyści, a jedną z nich jest fakt, że niepodłączona do nagłośnienia gitara jest stosunkowo cicha, więc doskonale sprawdza się do codziennych ćwiczeń i bez obaw można na niej grać nawet w nocy. Ponadto obręcz gitary często można zdjąć, o ile pozwala na to konkretny model producenta. Wówczas gitara silent staje się świetnym kompanem podczas podróży. Nawet z obramowaniem instrument cechuje się niewielką wagą, więc podróżowanie z gitarą nie będzie sprawiać problemów.
Głównym powodem, dla którego gitara typu silent nie posiada pudła rezonansowego, nie jest jednak wygodny transport ani możliwość gry w nocy, bez obaw o to, że obudzimy domowników. Głównym powodem takiej konstrukcji jest możliwość jak największego zniwelowania wpływu drewna na dźwięk i skupienie się przede wszystkim na możliwościach brzmieniowych przetwornika oraz strun, jakie zostały zamontowane w instrumencie. To właśnie z tego powodu gitary tego typu posiadają wysokiej klasy przetworniki, które pozwalają cieszyć się bardzo czystym brzmieniem.
Aby przybliżyć konstrukcję gitar typu silent, warto skupić się na konkretnym modelu, takim jak Yamaha SLG 200 NW, który jest jednym z najchętniej polecanych przedstawicieli gitar typu silent. Instrument posiada elektronikę opartą o mikrofony piezo, które pozwalają uchwycić pełnię pięknego, czystego brzmienia nylonowych strun. Ponadto gitara posiada potencjometry, za pomocą których użytkownik może ustawić barwę brzmienia. Gitara doskonale sprawdza się do grania wszelkich odmian muzyki akustycznej, od jazzu i flamenco, aż po muzykę bluesową oraz energetyczne country.
Na plus należy zaliczyć także bardzo wysoki komfort w trakcie gry, na który wpływa doskonale wyprofilowany gryf. Na gitarze gra się bardzo wygodnie także ze względu na stosunkowo niską akcję strun, dzięki czemu dociska się je do podstrunnicy bardzo łatwo. Gitara typu silent może być z powodzeniem używana podczas nauki gry, jednak najczęściej sięgają po nią profesjonalni gitarzyści, którzy poszukują bardzo dobrego instrumentu do gry na scenie. Tego typu gitara ze względu na swoją konstrukcję jest także chętnie używana podczas przeprowadzania sesji nagraniowych, kiedy ważne jest, aby nagrana ścieżka gitary skupiała się przede wszystkim na charakterystycznym brzmieniu strun.
Jeżeli zależy nam na tym, aby wejść w posiadanie lekkiej gitary, która będzie cechowała się wysokim komfortem podczas gry oraz doskonałym, czystym brzmieniem, wówczas warto rozważyć wybór gitary typu silent. Przed wyborem tego typu gitary warto jednak zaznajomić się z jego brzmieniem osobiście lub po odsłuchaniu próbek dźwiękowych, które można znaleźć w internecie.