Lampa elektronowa to przyrząd składający się ze szczelnego naczynia i zestawu elektrod, między którymi odbywa się ruch naładowanych cząsteczek pod wpływem napięć zewnętrznych doprowadzonych do tych elektrod. Ta skomplikowana definicja zapewne nie mówi zbyt wielu zwykłemu człowiekowi, nie elektronikowi, ale nie jest to ważne. Najważniejsze jest brzmienie i moc wzmacniaczy lampowych, które gitarzyści tak bardzo polubili.
Mimo tego, że technologia lampowa jest bardzo przestarzała, nadal wykorzystuje się ją w high endowych wzmacniaczach audio, profesjonalnych urządzeniach studyjnych systemach radarowych, czy właśnie w gitarowych wzmacniaczach lampowych.
Dlaczego tak jest? Układy lampowe posiadają bardzo plastyczne możliwości tworzenia brzmienia, dużo przyjemniejsze dla ludzkiego ucha niż układy półprzewodnikowe. Do tego dochodzi ogromna liczba harmonicznych i dynamika, dzięki którym wzmacniacze lampowe w dalszym ciągu są w użytku.
Średnia długość życia lampy elektronowej to 3000 godzin. Czas ten może ulec zmianie, zazwyczaj na dużo krótszy, gdyż lampy to delikatne urządzenia. Po pierwsze nie przepadają za niskimi temperaturami. Po drugie są mało odporne na wstrząsy, drgania i wszelkie formy transportu na jakie narażone są wzmacniacze w drodze na koncerty i występy.
Wszelkie usterki objawiają się złą pracą lamp, pogorszeniem się brzmienia, brzęczeniem, bzyczeniem, a nawet bardzo uciążliwym, głośnym piskiem dobiegającym z głośników. Jeżeli pojawią się jakieś niespodziewane objawy, warto oddać wzmacniacz do serwisu, gdyż napięcie występujące w układach lampowych przewyższają 500V i mogą być bardzo niebezpieczne dla ludzi.
We wzmacniaczach rózróżniamy dwa rodzaje lamp. Jedne z nich umieszczone na przedwzmacniaczu odpowiadają za kontrolę barwy wzmacniacza. Lampy mocy z kolei wzmacniają sygnał z preampu i dodają tak bardzo poszukiwanych przez nas harmonicznych.
Wymieniając lampy mocy w swoich wzmacniaczach musimy pamiętać, aby były one dobrane w pary bądź kwarty. Dzięki temu ich parametry pracy będą jednakowe, co pozwoli na długą i bezproblemową pracę. Należy też pamiętać o ustawieniu parametru BIAS, jeżeli jednak nie potraficie tego zrobić samodzielne, lepiej zostawić to fachowcom.
Lampy przedwzmacniacza mają zazwyczaj dużo dłuższą żywotność z racji na mniejsze obciążenia.
Wzmacniacze lampowe mimo trudności użytkowania i zużywania się elementów w dalszym ciągu stoją na pierwszym miejscu wśród gitarzystów, zarówno przed wzmacniaczami tranzystorowymi, ale również cyfrowymi procesorami dźwięku, które coraz bardziej zbliżają się do lampowego brzmienia. Jednak cały czas im czegoś brakuje - życia.