Waluta
Logo hurtowniamuzyczna.pl
Twój koszyk

Kontrolery klawiszowe

Widok:
Sortuj:
  • Producent
  • Produkty
  • Cena

Kontrolery klawiszowe

 

Kontrolery nożne

Kontrolery nożne pozwalają na wykorzystanie dodatkowych funkcji instrumentu takich jak sustain (wybrzmiewanie), sostenuto (wybrzmiewanie wybranych tonów), soft (zmiękczenie barwy), bądź sterowanie, lub ułatwienie wykonania przez przeniesienie obsługi niektórych funkcji (start/stop, modulacja, panning itd.) na nogi. Istnieją także chromatyczne klawiatury nożne.

Pedały sustain

Pedały sustain mają szerokie zastosowanie. Oprócz zwykłego wybrzmiewania, mogą odpowiadać za funkcje sostenuto, soft oraz wiele innych, w zależności od funkcji instrumentu i gniazda, do którego zostaną wpięte.

Małe pedały sustain – tanie, kompaktowe pedały o krótkim skoku, bardzo dobrze sprawdzają się w keyboardach i syntezatorach, np. Proel GF29.

Duże pedały typu fortepianowego - mają dłuższy skok i pracują pod innym kątem. Zapewniają wyczucie znacznie bardziej zbliżone do fortepianowego, dzięki czemu lepiej nadają się do pianin cyfrowych- użycie takiego pedału zmniejsza różnicę w czuciu między pianinem cyfrowym i akustycznym, a przez to ułatwia grę na różnych instrumentach. Pedały typu fortepianowego mogą być wyposażone w funkcję half-pedal (co można poznać po kablu jack stereo, z dwoma czarnymi pierścieniami zamiast jednego). Jeżeli instrument, do którego zostały podłączone, jest również wyposażony w tę funkcję, to częściowe wciśnięcie pedału daje efekt podobny jak analogiczne użycie pedału w fortepianie akustycznym, np. M-Audio SP2.

Pedały ekspresji

Duże prostokątne pedały o płynnym działaniu, kontrolowane przez pochylenie. Umożliwiają sterowanie funkcjami o płynnej progresji, takimi jak modulation (modulacja), volume (głośność), czy różnego rodzaju filtrami, lub dystrybucją sygnału audio między głośnikami (w zależności od funkcji instrumentu i sposobu jego zaprogramowania), reprezentantem tego typu kontrolerów jest np. Roland EV5.

Klawiatury nożne

Chromatyczne klawiatury nożne wywodzą się z organów. Doskonałe, jako rozszerzenie funkcjonalności organów elektronicznych, lub syntezatora, np. Roland PK6.

Podsumowanie

- Pedały, sustain nadają się także do sterowania soft i sostenuto oraz innymi funkcjami typu włącz/wyłącz.

- Duże pedały fortepianowe zapewniają inne wyczucie i lepiej się nadają dla ćwiczących pianistów, niż małe pedały sustain. Mogą być także wyposażone w funkcję half pedal.

- Pedały ekspresji działają płynnie i mogą sterować modulacją, głośnością, lub filtrami syntezatora.