Przetworniki gitarowe

Widok
Sortuj
Produktów
679 zł
Chwilowo niedostępny
659 zł
Chwilowo niedostępny
619 zł
Chwilowo niedostępny
15 zł
Chwilowo niedostępny
1079 zł
Chwilowo niedostępny
649 zł
Chwilowo niedostępny
pierwsza
poprzednia
następna
Ostatnia
Produktów

Przetworniki gitarowe

Przetwornik gitarowy znany jest także pod nazwą pickup lub przystawka i bez niego, gitara elektryczna nie wybrzmi, więc można śmiało powiedzieć, że pickup jest mózgiem gitary elektrycznej. Przetwornik składa się w dużej mierze z magnesów i to one wychwytują drżenie metalowych strun. Przystawka posiada sześć rdzeni magnetycznych, co odpowiada ilości strun, więc w przypadku przetworników do gitary basowej będą to cztery rdzenie.

Jak to działa?

Struna, która została szarpnięta, zaczyna drgać i tym samym zakłóca pole magnetyczne, które to zakłócenia zamienione są na sygnał.

Single coil

Jest to przetwornik jednocewkowy. Słysząc nazwę single coil, wielu myśli o gitarach marki fender, ponieważ te przetworniki są najczęściej montowane w stratocasterach i telecasterach. Taka przystawka charakteryzuje się jasnym, stosunkowo lekkim brzmieniem, więc doskonale nada się do lżejszego rocka, country czy bluesa. Należy mieć także na uwadze to, że brzmienie każdego przetwornika zależy także od producenta, więc nie każdy single coil zabrzmi lekko, niektóre potrafią pokazać zaskakujący pazur.

Humbucker

Ten rodzaj przetwornika wygląda jak dwa połączone ze sobą pickupy single coil. Ich brzmienie jest mocniejsze i świetnie sprawdza się w mocniejszej muzyce, więc jeśli grasz mocnego rocka lub metal to celuj w humbuckery. Istnieją także humbuckery aktywne. Przetwornik aktywny ma o wiele mocniejsze brzmienie, więc doskonale nadaje się do grania dynamicznego metalu, wystarczy posłuchać brzmienia które oferuje Zakk Wylde, ponieważ powyższy zestaw pickupów jest używany także przez tego gitarzystę. Warto pamiętać, że aktywny pickup potrzebuje dodatkowego źródła mocy, czyli baterii.

P90

Przez niektórych ten przetwornik nazywany jest także "mydełkiem". Można powiedzieć, że jest to kompromis pomiędzy single coil i humbuckerem. Taki pickup charakteryzuje się nieco słabszym brzmieniem od klasycznego humba, jest także nieco cieplejszy. Warto osłuchać się z brzmieniem przetwornika P90, ponieważ ma on charakterystyczne brzmienie, które nie każdemu musi przypaść do gustu.

Czy wiesz, że...

Możesz wpłynąć na brzmienie swojego przetwornika za pomocą śrubokrętu. Pickup posiada śrubki, wystarczy nimi pokręcić aby podniosły się cewki i tym samym wzmocnić sygnał.

Podsumowanie

Wpływ na brzmienie mają różne aspekty, takie jak struny, wzmacniacz, efekty, bez przetwornika nie byłoby sygnału, więc kupując nowy pickup nie spiesz się, jest w czym wybierać a przemyślany wybór pozwoli na uzyskanie wymarzonego dźwięku.