Waluta
Logo hurtowniamuzyczna.pl
Twój koszyk

Footswitche gitarowe

Widok:
Sortuj:
  • Producent
  • Produkty
  • Cena

Footswitche gitarowe

Footswitch, czyli przełącznik nożny umożliwiający sterowanie wzmacniaczem nogą z poziomu podłogi. Innym rodzajem przełącznika są selektory, które pozwalają na sterowanie sygnału z gitary do różnych odbiorników, takich jak efekty czy wzmacniacze.

W budowie przypominają klasyczne efekty gitarowe, pancerna metalowa obudowa, dioda informująca o działaniu urządzenia oraz przełącznik DPDT. Czasami producent stosują obudowy z tworzywa sztucznego, jednak jest to bardzo rzadka praktyka ze względu na zmniejszoną wytrzymałość.

Footswitch jednoprzyciskowy - proste urządzenia pozwalające sterować wyborem kanału wzmacniacza. Mogą być to urządzenia uniwersalne, przystosowane do pracy z różnymi wzmacniaczami, np. Artec FS-1 jak i dopasowane do konkretnych modeli danych producentów.

Footswitch dwuprzyciskowy - oprócz sterowania kanałem wzmacniacza, dostajemy możliwość kontroli dodatkowych opcji, np włączenie pętli lub efektów wbudowanych. Tak samo jak w przypadku pojedynczych przełączników, istnieją modele dedykowane - uniwersalne img Stage Line FS-202.

Footswitch wieloprzyciskowy - czyli trzy lub więcej. Daje te same możliwości co dwa powyższe modele oraz w przypadku rozbudowanych wzmacniaczy jeszcze więcej. Przykładem może tu być Roland GA-FC, sterujący kanałami, efektami oraz posiadający możliwość podpięcia dodatkowych urządzeń.

Sterowanie w footswitchach jest zrealizowane za pomocą wtyków jack 6,3mm, zarówno mono, jak i stereo. Wszystko zależy od typu wzmacniacza i jego możliwości, wybierając przełącznik musimy o tym pamiętać. Jeżeli nie jesteśmy pewni jakie gniazda występują w naszym wzmacniaczu, możemy wykorzystać Boss FS-6, który może działać jako przełącznik na dwóch wtykach mono, bądź jednym stereo. W footswitchach wieloprzyciskowych możemy również spotkać wtyki wielopinowe.

Oprócz sterowania klasycznymi wzmacniaczami, footswitche mogą obsługiwać sprzęty cyfrowe, np Line 6 FBV2 przystosowany do współpracy ze wzmacniaczami Line 6, który może sterować procesorami efektów tejże firmy. Jego przyciski są w pełni programowalne, co znaczy że sami decydujemy co każdy z nich włącza, wyłączą lub przełącza.

Przy wyborze urządzenia warto zwrócić uwagę, czy producent dodaje do urządzenia kabel umożłiwający połączenie FS ze wzmacniaczem. Najczęściej jest on wbudowany, czasami jednak jest odłączany i możliwe, że będziemy musieli dokupić go osobno. Nie zapominajmy też o zasilaniu, którego niektóre przełączniki potrzebują do działania.

Selektory - urządzenia umożliwiające podpięcie dwóch gitar bądź wzmacniaczy. Możemy sterować nim drogą naszego sygnału. Przykładowo, używamy dwóch gitar na koncercie i chcemy bardzo szybko przełączyć się między nimi. Podpinamy więc obydwie gitary do Boss AB-2 i jednym kliknięciem wybieramy, która gitara ma grać.