W muzyce klasycznej rozróżniamy kilka głównych epok, które cechowały się unikalnym brzmieniem oraz instrumentami, które wpływały na ich tożsamość. Tak jak w przypadku epoki romantyzmu mówimy o rozkwicie pianina i fortepianu, tak w przypadku muzyki barokowej sporą popularnością cieszyły się klawesyny. Ich brzmienie możemy usłyszeć w wielu filmach, w scenach przedstawiających wytworne bale. Dziś klawesyn nie należy do szczególnie popularnych instrumentów, jednak sytuację tą zmieniają warianty cyfrowe tego instrumentu, które wnoszą dodatkowe brzmienia oraz możliwości. Klawesyny cyfrowe są cenione także ze względu na fakt, że nie trzeba ich stroić, a obsługa i gra na nich przebiega bardzo komfortowo. Czym jednak jest klawesyn?
Każdy z nas niejednokrotnie słyszał charakterystyczne, jasne brzmienie klawesynu, jednak nie każdy wie, dlaczego instrument ten brzmi w taki sposób. Najlepiej wytłumaczyć to na podstawie porównania klawesynu z fortepianem. Podczas gry na fortepianie wciśnięcie klawisza uruchamia młoteczek, który po zwolnieniu uderza w strunę fortepianową, skutkując powstawaniem dźwięku. W przypadku klawesynu dźwięk nie powstaje dzięki młoteczkowi, tylko dzięki plektronowi podobnemu do kostki gitarowej. Po wciśnięciu klawisza klawesynu uruchamiane jest ramię z plektronem, który szarpie strunę, tworząc w ten sposób charakterystyczne brzmienie. To jak zabrzmi klawesyn, zależy oczywiście w głównej mierze od samego rodzaju instrumentu, ponieważ nieco inaczej brzmi szpinet, a inaczej unison, który posiada po dwie pary strun, przez co cechuje się bardzo jasnym i donośnym brzmieniem.
Klawesyny cyfrowe cieszą się większą popularnością od swych akustycznych przedstawicieli głównie ze względu na fakt dostępności wielu brzmień w jednym instrumencie. W przypadku klawesynów cyfrowych wystarczy jedynie przełączyć instrument na inne brzmienie bez konieczności strojenia strun, co jest wielkim udogodnieniem. Sama wygoda podczas gry jednak nie wystarczy, jeśli klawesyn cyfrowy nie będzie charakteryzował się bogatym i naturalnym brzmieniem. Dzięki dzisiejszej technice klawesyny cyfrowe posiadają bardzo skomplikowane moduły brzmieniowe, które pozwalają uzyskać dźwięk niemal identyczny jak ten, który możemy usłyszeć podczas gry na klawesynie akustycznym.
Jedną z najpopularniejszych firm produkujących sprzęt klawiszowy jest niewątpliwie marka Roland, która największe uznanie zyskała dzięki produkcji wysokiej klasy instrumentów cyfrowych. Posiada ona w swojej ofercie model Roland C30, który jest doskonałym dowodem na to, że klawesyn cyfrowy może zaskoczyć swoim naturalnym brzmieniem nawet wytrawnego muzyka. Instrument posiada moduł oferujący kilka brzmień, w tym także instrumentów muzycznych takich jak celesta czy tradycyjne organy. Roland C30 posiada także osiem rodzajów pogłosu z możliwością sterowania natężeniem dźwięku przestrzennego. Wielką zaletą instrumentu jest nie tylko korekcja tonalna, ale także możliwość sterowania poziomem głośności klawesynu, dzięki czemu użytkownik może w komfortowy sposób grać i ćwiczyć nawet w środku nocy, co byłoby niemożliwe w przypadku gry na klawesynie akustycznym. Wielką zaletą jest także to, że klawiatura została odwzorowana w taki sposób, aby uczucie podczas gry było dokładnie takie samo jak podczas gry na tradycyjnym klawesynie akustycznym.