Aktualizacja oprogramowania: Force w wersji 3.0.4 i MPC w wersji 2.7!

2020-01-10

Akai Professional ogłasza integrację z Abletonem w najnowszych aktualizacjach Force i MPC!
Nowe oprogramowanie sprzętowe zapewnia sterowanie widokiem sesji, mikserem, efektami i urządzeniami Abletona Live poprzez Wi-Fi dla Force, MPC X i MPC Live.

Force i MPC są wstępnie zmapowane do głębokiej dotykowej obsługi uruchamiania klipów, panelu miksera i oczywiście urządzeń Ableton Live.

Ableton Live Control działa bezprzewodowo przez sieć Wi-Fi z wykorzystaniem Ableton Link. Jest to niezrównany poziom integracji Abletona z urządzeniem samodzielnym. Tryb Ableton Live Control został starannie przygotowany w celu umożliwienia użytkownikom natychmiastowego przełączania się pomiędzy trybem autonomicznym i trybem Live Control bez zatrzymywania odtwarzania na żadnej z platform.

Dzięki integracji z Ableton Control firma Akai Professional płynnie połączyła dwa światy, autonomiczny i Abletona, zapewniając niespotykaną dotąd moc twórczą. Genialne instrumenty wtyczkowe Bassline i Tube Synth, nieskazitelne efekty do przetwarzania dźwięku i doskonałe algorytmy manipulacji próbkami w Force i MPC, w połączeniu z Abletonem i mocą uruchamiania klipów – to wszystko tu jest i czeka na muzyczne ambicje najodważniejszych.

Dan Gill, Senior Product Manager w Akai Professional, powiedział: „Z każdą aktualizacją przedefiniowujemy produkty i poszerzamy zakres ich możliwości. Dzięki tym wydaniom firmware’u dla Force i MPC nasze samodzielne platformy łączą się z Abletonem Live, aby zapewnić muzykom, wykonawcom i producentom niezrównane możliwości twórcze. Po szeroko zakrojonym programie testów beta i wysłuchaniu opinii naszych klientów, jesteśmy zachwyceni, że możemy dostarczyć społeczności produkcyjnej rozwiązanie sterujące dla Ableton Live, wykorzystując jednocześnie czystą moc twórczą największych na świecie autonomicznych rozwiązań produkcyjnych i wykonawczych”.

3.0.4 – Funkcje interfejsu użytkownika

  • Zakładka Matrix – Wyświetla sekcję 8×8 widoku sesji Live’a (Session View), która jest oznaczona w interfejsie użytkownika Live kolorową obwódką sesji. Użytkownicy mają pełny przegląd i natychmiastowy dostęp do scen, klipów, stanu odtwarzania, statusu nagrywania, a także kontrolę nad odtwarzaniem, funkcjami kwantyzacji nagrywania i zarządzaniem sceną/klipem.
  • Zakładka Mixer – Zapewnia łatwy dostęp do kluczowych funkcji miksowania Live, podzielonych na trzy widoki do kontroli poziomów, parametrów głównego miksera i wysyłek. Korzystając z interfejsu dotykowego Force, kontroluj dowolny suwak/pokrętło lub wyświetl pełny edytor ekranowy w celu precyzyjnej regulacji.
  • Zakładka Device – Steruje urządzeniem na bieżącej ścieżce w pozycji niebieskiej dłoni w Abletinie Live, zapewniając kontrolę i kluczowe informacje zwrotne na temat instrumentów Ableton i wtyczek innych firm.
  • Pasek sterowania – W górnej części dotykowego interfejsu użytkownika użytkownicy mogą dostosować pasek kontrolny, aby wyświetlał gotowe ustawienia dla trybów sesji, aranżacji i wydajności, w tym BPM, przesunięcie fazowe w dół/w górę, metronom, śledzenie, dogrywanie, uzbrojenie automatyki i więcej.
3.0.4 – Sprzętowe elementy sterujące
 • Pad Matrix – Matryca padów Force może służyć do sterowania odtwarzaniem i nagrywaniem klipów
 • Force Knobs – Pokrętła zostały wstępnie przypisane do kluczowych parametrów Abletona Live, czytelnie zidentyfikowanych na ekranach OLED, które wskazują kontrolowany parametr. Pokrętła 1-8 służą do regulacji głośności ścieżki, natomiast gałki 9-16 sterują urządzeniem na bieżącej ścieżce w pozycji „niebieskiej dłoni”.
 • Kontrola sprzętu – Teraz jest wstępnie zmapowana w Ableton Live, obejmując wszystko, od wyboru ścieżki, uruchamiania sceny, wyciszania, solo, uzbrojenia płyty i wiele więcej.

2.7 – Funkcje interfejsu użytkownika

 • Zakładka Matrix – Wyświetla sekcję 8×8 widoki sesji Live’a, która jest oznaczona w interfejsie użytkownika Live kolorową obwódką sesji. Użytkownicy mają pełny przegląd i natychmiastowy dostęp do scen, klipów, stanu odtwarzania, statusu nagrywania, a także kontrolę nad odtwarzaniem, funkcjami kwantyzacji nagrywania i zarządzaniem scenami/klipami.
 • Zakładka Mixer – zapewnia łatwy dostęp do kluczowych funkcji miksowania Live. Podzielona jest na na trzy widoki, do których można uzyskać dostęp za pomocą przycisków funkcyjnych Levels, Mail, Sends. Korzystając z dotykowego interfejsu MPC Live lub MPC X, użytkownicy mogą kontrolować dowolny suwak/pokrętło lub wywołać edytor pełnoekranowy w celu precyzyjnej regulacji.
 • Zakładka Device Control – Zakładka Device steruje urządzeniem na bieżącej ścieżce w pozycji „niebieskiej dłoni” w Ablietinie Live, zapewniając kontrolę i kluczowe informacje zwrotne na temat urządzeń Live i wtyczek innych firm.
 • Pasek sterowania  – W górnej części dotykowego interfejsu użytkownika można dostosować pasek kontrolny, aby wyświetlał wstępnie ustawione tryby sesji, aranżacji i wydajności, w tym BPM, Phase Nudge Down / Up, Metronom, Follow, Overdub, Automation Arm i inne.

2.7 – Sprzętowe elementy sterujące

 • Pady MPC – Za pomocą 16 padów w MPC Live i MPC X można sterować odtwarzaniem i nagrywaniem klipów.
 • MPC Q-links – Pokrętła MPC Q-Link umożliwiają sterowanie kluczowymi parametrami Abletona Live. W MPC X ekrany OLED nad każdym pokrętłem Q-Link zapewniają wyraźne wizualne informacje zwrotne w postaci nazwy i wartości parametru, który jest regulowany. Pokrętła Q-Link 1-8 służą do regulacji głośności ścieżki, natomiast gałki Q-Link 9-16 sterują urządzeniem na bieżącej ścieżce w pozycji „niebieskiej dłoni”.
 • Pasek sterowania – Sterowanie sprzętowe MPC Live i MPC X jest teraz wstępnie zmapowane do Ableton Live, obejmując wszystko, od wyboru ścieżki, uruchamiania sceny, wyciszania, solo, uzbrojenia płyty i wiele więcej.