Nowości

588 zł
715 zł Cena regularna
659 zł najniższa cena
286 zł
325 zł Cena regularna
299 zł najniższa cena

Wzmacniacze PRS

2009-02-24
Miłośników gitar PRS z pewnością ucieszy zapowiadana od września zeszłego roku premiera wzmacniaczy gitarowych produkowanych pod szyldem Paul Reed Smith. Owoc kilkuletniej współpracy pomiędzy Paulem a mistrzem budowy klasycznych lampowych wzmacniaczy gitarowych Dougiem Sewellem ujrzał światło dzienne podczas tegorocznych targów NAMM. O całej historii Paul wypowiedział się następująco: "Poznałem Douga kilka lat temu w Dallas na International Guitar Show. Pożyczyłem wtedy od niego wzmacniacz na prezentację swoich gitar. Wzmacniacz Douga okazał się po prostu genialny - powalił wszystkich brzmieniem na podłogę." Tak zaczęła się współpraca, która trwając kilka lat, doprowadziła do powstania trzech serii wzmacniaczy PRS.
Powodem, dla którego stworzenie pierwszych prototypów produkcyjnych zajęło aż cztery lata, była chęć sprawdzenia dosłownie wszystkich możliwych kombinacji podzespołów w poszukiwaniu tych najlepszych. Sama konstrukcja wzmacniaczy została dosłownie dopieszczona w każdym calu. Oczywiście, tak jak gitary PRS, nowe wzmacniacze są również budowane w całości ręcznie. Serce, czyli elektronika wzmacniaczy, jest lutowana "zabytkową" jak na dzisiejsze czasy techniką point-to-point, bez użycia obwodów drukowanych na płytkach. Moc wyjściową generują klasyczne w konstrukcjach zza wielkiej wody lampy dużej mocy EL34 lub 6L6. Dźwięk dobywa się z 12 calowych głośników Celestion Vintage 30 w przypadku comb i dwu głośnikowych kolumn oraz z Celestion G10 Greenback w przypadku kolumny wyposażonej w cztery głośniki. Dla zwolenników nietuzinkowego designu wykończenie zewnętrzne zarówno wzmacniaczy jak i kolumn przedstawia się w typowo amerykańskim "butikowym" stylu lat 50-tych .Każdy z trzech modeli wzmacniaczy PRS, mimo iż wyglądają niemalże jednakowo, zdecydowanie różni się od swoich braci brzmieniem i charakterem dźwięku. Na stronie producenta (www.prsguitars.com) serię nowych modeli otwiera Blue Sierra. "Niebieskie" wzmacniacze to klasyka brzmienia wzorowana na najlepszych brytyjskich i amerykańskich modelach z wyraźnym akcentem w stronę dzwoniących teksańskich tonów. Poziom regulacji gainu został dobrany tak aby dostarczać brzmienie od czystego przejrzystego cleanu do delikatnego draivu. Dźwięk generowany przez Blue Sierrę jest niesamowicie przestrzenny i selektywny.
Model Dallas to już zdecydowanie bardziej amerykański ton lamp 6L6 z charakterystycznym akcentem sprężynowego pogłosu. Brzmienie tego wzmacniacza to słodkie bogate tony wysokie z wyraźnym okrągłym środkiem przechodzącym w miękki bas. W tej konstrukcji zdecydowanie bardziej zaakcentowano czyste brzmienie, pozostawiając tylko delikatny overdrive przy maksymalnym ustawieniu gainu.
Serię wzmacniaczy PRS zamyka konstrukcja nazwana Original Sewell. Choć Paul Red Smith nie ujawnia w materiałach informacyjnych i na stronach firmy żadnych szczegółów konstrukcyjnych tej serii, z łatwością można się domyślić, że już samą nazwę seria ta zawdzięcza Dougowi Sewellowi i jest zapewne najbardziej dopracowanym oczkiem w głowie swego konstruktora. W założeniach Original Sewell to czysta esencja najbardziej charakterystycznego amerykańskiego brzmienia lat 50-tych z kompleksowym ujęciem tonu i  ubogacających składowych harmonicznych. Dźwięk powstały dzięki temu podejściu jest gładki i aksamitny z zachowaniem pełnej artykulacji oraz wyrazistości przypominającej momentami śpiewny wokal. Brzmienie Orginal Sewell rozkwita i wybrzmiewa z bogatymi harmonicznymi tworząc dosłowną podstawę dźwięku.
Wszystkie opisane powyżej konstrukcje będą dostępne w formie comba lub headu. Comba wyposażone w pojedynczy 12 calowy głośnik będą dysponować mocą 50 Watt, natomiast comba dwu głośnikowe oraz głowy zagrają z mocą 50 lub 100 Watt. Dodatkowo w przypadku konstrukcji Blue Sierra oraz Original Sewell istnieje możliwość fabrycznego wyposażenia w lampy 6L6 oraz reverb. Dla głów gitarowych PRS przygotował również unikatowe dedykowane kolumny głośnikowe. Kolumny są oferowane w trzech wariantach: 2x 12" z otwartym lub zamkniętym tyłem oraz 4x 12" z otwartym tyłem.
Nowe produkty PRS usłyszymy już wkrótce na nagraniach Dereka Trucksa oraz Davida  Grissoma, którzy już pracują na wzmacniaczach zarówno na scenie jak i w studio.