Polecamy

445 zł
399 zł
5499 zł

System Bluetooth, czy Wi-Fi?

Bluetooth czy Wi-Fi

Systemy bezprzewodowe w ostatnich dwóch dekadach zaczęły dominować wśród sprzętów elektronicznych. Dziś nie ma urządzenia, które by nie miało możliwości bezprzewodowej łączności. Na początku były to głównie telefony i laptopy, teraz w taką możliwość wyposażone są zwyczajne sprzęty domowego użytku AGD i RTV: telewizory, kuchenki mikrofalowe, piekarniki, pralki i wiele innych urządzeń, które jeszcze 30 lat temu bezproblemowo funkcjonowały bez tego dodatkowego luksusu.

Co nam daje łączność bezprzewodowa?

Przede wszystkim dzięki takiemu rozwiązaniu możemy łączyć się z danym urządzeniem na odległość. Oczywiście tutaj jest ogromna różnica pomiędzy możliwościami jakie daje nam Bluetooth, a jakie Wi-Fi.  Ta różnica jest znacząca i dotyczy zwłaszcza możliwości zasięgu oraz w szybkości i jakości przesyłanego sygnału.

Jakie są podobieństwa obydwu systemów

Obydwa systemy Bluetooth i Wi-Fi umożliwiają bezprzewodowy przesył danych między urządzeniami mobilnymi i stacjonarnymi wyposażonymi w funkcję, które te systemy obsługują. Obie technologie opierają się na falach radiowych o podobnej częstotliwości. Na tym niestety kończy się podobieństw między tymi typami łączności bezprzewodowej.

Różnice pomiędzy obydwoma systemami

Bluetooth służy do bezprzewodowego przesyłu danych na krótki zasięg. Jest to do ok. 10 m w linii prostej i na warunki domowe wystarczające, aby wygodnie korzystać ze sprzętu bez konieczności okablowywania się w domu lub ogrodzie. Bluetooth jest typem połączenia 1:1 czyli łączymy jeden nadajnik, może to być np.: smartfon z jednym odbiornikiem np.: głośnikiem Bluetooth. Z naszego smartfonu odpalamy np.: pliki z muzyką, które są przekazywane radiowo do naszego głośnika, na którym są odtwarzane.

Wi-Fi jest pod wieloma względami rozwiązaniem bardzo podobnym do Bluetooth z tą jednak różnicą, że może objąć swoim zasięgiem wielokrotnie większy obszar i ma większą przepustowość. Większa przepustowość oznacza możliwość przesyłania w jednym czasie znacznie większej ilości danych.

Który system lepszy?

Tu bez dwóch zdań lepszym pod każdym względem jest bezprzewodowy system Wi-Fi. Ma to też swoje odzwierciedlenie w cenie poszczególnych sprzętów elektronicznych np.: bezprzewodowych słuchawek, które w systemie Bluetooth kosztują zazwyczaj znacznie mniej niż w systemie Wi-Fi. Dlatego jeżeli zależy nam na jakości, szybkości i ogólnie większym komforcie użytkowania, to zdecydowanie Wi-Fi jest lepszym i praktyczniejszym systemem. Poza tym urządzenia z systemem Wi-Fi dzięki bezpośredniemu połączeniu z siecią mają także szereg dodatkowych funkcjonalności, których urządzenia Bluetooth nie mają. Oczywiście dzięki internetowej sieci domowej nasze urządzenia Wi-Fi bez problemu mogą się między sobą komunikować, a my możemy nimi również sterować nawet z najdalszych zakątków.

Który wybrać system?

To, na który system się zdecydować zależy przede wszystkim wszystko od tego jakie są nasze oczekiwania i potrzeby. Jeżeli mamy większe środki finansowe i chcemy mieć system z większymi możliwościami, to tu bezapelacyjnie Wi-Fi. Natomiast jeżeli nasze potrzeby ograniczają się tylko do łączności bezprzewodowej w obrębie pokoju lub mieszkania i chcemy przy nie wydawać zbyt dużo pieniędzy, to dla tych osób system Bluetooth będzie bardzo dobrym rozwiązaniem.

Podsumowanie

Reasumując, Bluetooth uważany jest za łączność bezprzewodową krótkiego zasięgu, natomiast łączność Wi-Fi zapewnia więcej uprawnień i dużo większy zasięg, dużą liczbę użytkowników i przyjazny sposób łączenia się z Internetem. Jeżeli chodzi o konfigurację to Bluetooth jest prostszy w użyciu i ustanowienie połączenia pomiędzy urządzeniami jest łatwiejsze. Technologia Wi-Fi jest nieco bardziej skomplikowana i wymaga od użytkownika odpowiedniej konfiguracji sprzętu i oprogramowania, by wszystko prawidłowo funkcjonowało.

bluetooth-1690677_1280

Sprawdź również

Kategorie produktów