Polecamy

420 zł
740 zł Cena regularna
420 zł najniższa cena

Uszkodzeniu ulega korpus bębna, talerz lub statywy - co wtedy robić?

Uszkodzony korpus

Ważnym jest ocenić co tak naprawdę stało się z bębnem. Jeśli został obity i jest odprysk lakieru nie należy się tym szczególnie przejmować. Nie ma to absolutnie żadnego wpływu na brzmienie czy na żywotność. Jeśli jednak bęben został zalany, to należy go rozkręcić na części pierwsze, pozbawić wszelkich metalowych elementów – nawet plakietek producenta i odłożyć korpus na kilka dni w ciepłe, suche pomieszczenie. Im dłużej korpus jest rozkręcony tym dla niego lepiej. Jeśli bęben stoi w pomieszczeniu, gdzie jest spore stężenie wilgoci również należy wykonać podobny zabieg i poszukać inne miejsce do ćwiczeń.

Pęknięta obręcz centrali, co robić?

Pęknięcia się zdarzają, występuje to bardzo rzadko, ale jednak występuje. Nie należy wtedy panikować. Wystarczy skleić obręcz i dalej grać, jak wcześniej. Nie ma to wpływu na brzmienie, ani żywotność.

Pęknięty talerz

Pęknięcia talerzy zdarzają się o wiele częściej niż usterki korpusów. Na pęknięcie talerza wpływają różne czynniki, jak np. zła technika gry, lub wiek danej blachy. Każdy pęknięty talerz traci na swój sposób na brzmieniu. Pęknięcia bardzo często zdarzają się na krawędziach. Należy wtedy delikatnie nawiercić lub wyciąć miejsce pęknięcia, aby nie postępowało one dalej i po prostu nadal używać talerza. Strata brzmienia nie będzie jakaś bardzo słyszalna, oczywiście jeśli mowa o bardzo małych pęknięciach. Jeśli talerz pęknie do polowy, to można z niego zrobić jakiś talerz efektowy. Ogranicza tutaj tylko wyobraźnia. Nie należy jednak od razu załamywać rąk, ponieważ taki efekt może być fajnym dopełnieniem całego setu. W najgorszym wypadku można taki talerz odsprzedać. Spokojnie powinni znaleźć się na niego chętni, którzy tchną w niego nowe życie.

Pojawiła się korozja na metalowych elementach.

Jeśli widać pierwsze oznaki korozji i zależy nam, aby się jej pozbyć należy zaopatrzyć się w specjalne preparaty do czyszczenia oraz polerowania chromu. W większości przypadków niewielkie naloty korozji spokojnie schodzą i statyw odzyskuje swój dawny wygląd. Podczas takiego zabiegu warto wypolerować cały statyw oraz zakonserwować ruchome elementy, takie jak np. gwinty motylków, co pozwoli na płynniejsze wkręcanie i w sytuacji, kiedy motylki przy wkręcaniu skrzypią taka operacja na pewno rozwiąże ten problem. Jeśli na statywie są bardzo duże ogniska rdzy, to jedynym wyjściem w takiej sytuacji jest poddanie ponownemu chromowaniu. Należy jednak pamiętać, że większość oznak rdzy może spokojnie zejść dzięki domowym sposobom. Chromowanie jest już ostatecznością, kiedy inne metody zawodzą.

Schodzi warstwa powlekana z naciągu

Kiedy zaczyna schodzić warstwa powlekana z naciągu, to nie należy się stresować. Jest to bardzo częste i w zupełnie naturalne zjawisko. Niektórym warstwa ściera się szybciej, innym dłużej. Zależy to od tego jakich pałek się używa, jaką muzykę się gra, jak często i jaką technikę się wykorzystuje. Naciąg, w którym widać lekko przytartą powierzchnię nie straci od razu na brzmieniu oraz nie należy się bać, że naciąg pęknie, ponieważ absolutnie nie idzie to ze sobą w parze.

Podsumowanie

Jak widać nawet taki instrument jakim jest perkusja jest narażony na usterki i inne niemiłe dla użytkownika przypadłości. Nie należy wtedy od razu załamywać rąk tylko w miarę możliwości postarać się rozwiązać problem samemu. Zdecydowaną większość usterek spokojnie można naprawić samemu. Tylko te ekstremalne, które zdarzają się stosunkowo rzadko wymagają rąk fachowca. Aby nie narażać sprzętu na niemiłe sytuacje należy zadbać o dobre wentylowane pomieszczenie, które nie jest narażone na niskie, ani też na zbyt wysokie temperatury. Powinno być ono wolne od wilgoci i grzyba. Warto poświęcić kilka minut co jakiś czas na przetarcie elementów chromowanych delikatnie zwilżoną szmatką w celu pozbycia się wszelkich zanieczyszczeń. Podobnie zrobić z talerzami. Takie proste zabiegi pozwolą uchronić sprzęt przed negatywnymi skutkami.

Sprawdź również

Kategorie produktów