Czy można grać na basie używając zwykłego pieca do gitary elektrycznej?

Teoretycznie wszystko można robić i tak jak można grać mając odsłuch na podłączonych słuchawkach, tak też możemy podpiąć się pod głośniczki komputerowe, czy jakiekolwiek dowolne kolumienki, pod które podepniemy nasz bas. Naturalnie jakość tego basu będzie słabiutka no i oczywiście będziemy musieli być bardzo ostrożni, co by głośniki nie wyskoczyły z obudowy. Jest to spowodowane tym, że podstawa różnica pomiędzy piecem do gitary elektrycznej a piecem do gitary basowej znajduje się w ich budowie. Przede wszystkim w piecach do gitar basowych zastosowanie mają głośniki, które przystosowane są do pracy na niskich częstotliwością.

Wzmacniacz do gitary elektrycznej kontra wzmacniacz do gitary basowej

W piecach do gitar elektrycznych głośnik jest zdecydowanie bardziej przystosowany do pracy przy częstotliwościach średnich i bardzo wysokich. To jest elementarna różnica o której należy pamiętać. I tak jak na piecu do basu niezbyt klarownie zabrzmi nam gitara elektryczna, tak też na piecu do stricte gitar elektrycznej nie zabrzmi dobrze bas, bo pomimo regulacji na korektorze lub innym efekcie zawsze będzie nam tego dołu brakowało. Tak jak na początku zostało powiedziane zagrać da się na wszystkim, ale jakość i pełnia tego brzmienia będzie pozostawała sporo do życzenia, no i przede wszystkim grając na zwykłym piecu gitarowym musimy uważać z głośnością, bo nie trzeba dużo by wam głośnik poleciał.

Kolejną istotną różnicą jest sama obudowa takich głośników, gdzie w piecach basowych są stosowane obudowy bass-reflex lub zamknięte natomiast w piecach gitarowych najczęściej stosowane są obudowy otwarte. W piecu do gitary elektrycznej przede wszystkim nie ma potrzeby stosowania pudła rezonansowego. Tak więc jeżeli na przykład ktoś sam by chciał taki piec do basu sobie skonstruować, to najlepiej sprawdzi się skrzynia zamknięta lub z bassreflexem. Najważniejsza jednak jest elektronika oraz różnice w paśmie przenoszenia dźwięku, czułości itp. elementy mające wpływ na końcowe brzmienie naszego instrumentu. To wszystko jeżeli chodzi o parametry techniczne jest tak naprawdę bardzo odmienne pomiędzy poszczególnymi piecami. W przeciwnym wypadku nie byłoby potrzeby robienia podziału pieców.

Oczywiście każdy z pieców może być w formie combo lub stack. To jakiego wyboru dokonać, zależy od naszych już upodobań i przede wszystkim warunków do grania. Czy sprzęt ma być na stałe zainstalowany np.: na sali prób, czy może szukamy czegoś bardziej mobilnego. Combo jest poręczniejszy ponieważ wszystko mamy w jednej obudowie tzn. wzmacniacz i kolumnę. To niestety sprawia, że zwłaszcza przy dużej mocy takiego pieca, jest on ciężki. Producenci naturalnie starają się jak najbardziej ograniczyć wagę takiego pieca, poprzez stosowanie między innymi obudowy z lekkich materiałów, ale i tak przy dużych mocach jest ona znacząca, bo zarówno duży głośnik jak i pozostała elektronika trochę ważyć musi.

gitara basowa  wzmacniacz basowy

Dla wszystkich tych co są zwolennikami sprzętu w poszczególnych elementach najbardziej trafionym będzie basowy stack. Niewątpliwie zaletą takiego rozwiązania jest to, że możemy tworzyć różne konfiguracje sprzętowe w zależności od naszych upodobań lub wręcz wymagań lokalowych, czy by sprostać potrzebą norm danego gatunku muzycznego. Np.: możemy mieć swój ulubiony wzmacniacz do którego na próby podłączamy niedużą paczkę, a z kolei jak wyjeźdźmy na koncert, to zabieramy i podłączamy potężną kolumnę. Jak widać każde rozwiązanie i w tym względzie ma swoje plusy i minusy.

Jeżeli chodzi o piece do gitary elektrycznej w szczególności polecamy Fender Rumble 25 V3 , Ampeg RB 110 Rocket Bass, Blckstar Fly 3 Bass Mini Amp oraz comba marki Warwick, w tym BC 40 i nieco większy Warwick BC 80

Podsumowując nasz temat nasz powinniśmy używać sprzętu dedykowanego pod dany rodzaj instrumentu. Tutaj jakieś półśrodki i zamienniki raczej nie sprawdzą się na dłuższą metę. Oczywiście można eksperymentować, ale to może tylko nieść za sobą dodatkowe niepotrzebne koszty. Piece basowe są tak skonstruowane, by te niskie częstotliwości były bezproblemowo przenoszone. 

Sprawdź również

Kategorie produktów