Jak pielęgnować gitarę?

Gitara jest jednym z najchętniej wybieranych instrumentów, a wpływ na to ma wiele czynników, w tym uniwersalność, która wydaje się być czynnikiem najważniejszym. W zależności od rodzaju gitary, instrument ten sprawdza się w wielu różnych gatunkach muzycznych, dzięki czemu muzycy nie muszą się ograniczać. Gitara jest delikatnym instrumentem, dlatego powinniśmy o nią dbać na różne sposoby. Przede wszystkim powinniśmy unikać sytuacji, w których instrument odstawiony jest w miejsce uczęszczane przez domowników. Wówczas ktoś może przez przypadek zawadzić czymś o instrument i uszkodzić go. Nie powinniśmy przechowywać gitary również w miejscach w których znajdują się zwierzęta. Bardzo dobrym pomysłem jest zaopatrzenie się w twardy futerał lub przynajmniej w pokrowiec. Wówczas gitara będzie miała ochronę przez czynnikami zewnętrznymi.

Nierozsądnie jest przechowywać instrument w miejscu, w którym znacznie waha się temperatura, na przykład przy kaloryferze lub przy oknie. Ma to wpływ na szybkie rozstrajanie się strun, jednak zawsze można je nastroić. Problem pojawia się wówczas, gdy z powodu temperatury pojawiają się pęknięcia w drewnie. Są na to narażone przede wszystkim gitary akustyczne i klasyczne, a także elektryczne typu hollow body. W przypadku gitary akustycznej i klasycznej dobrym pomysłem jest zakup specjalnego nawilżacza. Takie urządzenie wkłada się od czasu do czasu w taki sposób by znalazło się w pudle instrumentu.

Nie bez znaczenia jest także czystość gitary. Schludnie wyglądający instrument jest nie tylko ładny, ale także może brzmieć lepiej, jest zabezpieczony przed mikrouszkodzeniami i poprawia się komfort jego użytkowania. W wielu sklepach muzycznych można spotkać specjalne środki do pielęgnacji. Przykładem są płyny do konserwacji strun. Występują one zazwyczaj w buteleczkach z aplikatorami w postaci gąbki. Taki płyn nie tylko czyści struny, ale także sprawia, że brzmią one bardziej klarownie, mają lepszy poślizg, przez co gra jest łatwiejsza, a także zabezpiecza struny przed przyleganiem brudu. W ten sposób możemy pozwolić sobie na to, by wymieniać struny rzadziej niż zwykle. Płyny tego typu są niedrogie i bardzo wydajne, ponieważ przy codziennym stosowaniu wystarczają często na kilka miesięcy. Poza środkami do konserwacji strun, znajdziemy także płyny do czyszczenia podstrunnicy. Używa się ich rzadko, ponieważ dostęp do podstrunnicy mamy tylko przy zdjętych strunach. Stosując tego typu środki nie tylko czyścimy podstrunnicę, ale także nawilżamy ją, dzięki czemu chronimy ja przed pęknięciami, które mogą skutecznie popsuć przyjemność z gry.

Do kompletu warto wybrać także środki do czyszczenia korpusu lub pudła gitary, w zależności od jej rodzaju. Działają one tak samo jak płyny do podstrunnicy, lecz niektóre dbają także o lakier naszego instrumentu. Środki do konserwacji występują pod różnymi postaciami. Większość z nich znajduje się w buteleczkach z aplikatorem, inne mają postać sprayu, a jeszcze następne to już nasączone kawałki materiału. Warto zaopatrzyć się w niektóre z nich i regularnie dbać o gitarę. Nie trzeba tego robić często, ale ważne by dbać o nią regularnie. Ma to szczególne znaczenie w przypadku starych instrumentów, które są znacznie bardziej narażone na uszkodzenia niż nowe gitary. Można dbać również o części metalowe, ze szczególnym uwzględnieniem mostków ruchomych w których czasami może występować skrzypienie, szczególnie jeśli są to stare mostki.

O gitarę można dbać na różne sposoby i choć nie musimy tego robić, to warto poświęcić jej trochę czasu na konserwacje. Przede wszystkim zapewnijmy jej ochronę przed czynnikami zewnętrznymi i przechowujmy ją w bezpiecznym miejscu.

 

 

Sprawdź również

Kategorie produktów