Jak wymienić struny w gitarze z mostkiem Floyd Rose?

Gitara jest prawdopodobnie najpopularniejszym dziś instrumentem. Nic w tym dziwnego, ponieważ przyciąga ona swoim brzmieniem i możliwości. Niewiele jest instrumentów tak uniwersalnych jak gitara, a skoro mowa o uniwersalności to nie sposób nie wspomnieć o gitarze elektrycznej, która doskonale sprawdza się w każdym gatunku muzycznym.

Gitary elektryczne są bardzo zróżnicowane. Różnią się one miedzy innymi rodzajem korpusu, układem przetworników czy mostkami. Mostek jest niezwykle ważną częścią gitarą, a jego zadaniem jest nie tylko utrzymywać strój gitary, ponieważ wpływa także na jej brzmienie, a czasami dodaje jej możliwości. Doskonałym przykładem są mostki ruchome, dzięki którym za pomocą wajchy możemy używać technik takich jak vibrato czy dive-bomb. Często takie mostki możemy spotkać w gitarach stworzonych do grania ostrzejszych gatunków muzycznych i nierzadko właśnie te mostki zachęcają wiele osób do kupna danej gitary. Ruchome mostki dzielą się na różne rodzaje, przy czym najpopularniejszym jest Floyd Rose. Same mostki tego typu nie nalezą do najtańszych, dlatego wiele stosunkowo niedrogich gitar posiada mostki oparte jedynie na licencji Floyd Rose, jednak ich budowa jest podobna. Wybierając taką gitarę trzeba liczyć się z tym, że wymiana strun nie jest łatwa i trwa dłużej niż w przypadku wymiany w gitarach ze stałym mostkiem.

Wymieniając struny w gitarze z mostkiem Floyd rose, powinniśmy zacząć od zdjęcia blokady strun, która znajduje się u góry gryfu, tuż przy główce. Możemy to zrobić za pomocą klucza imbusowego, który przyda się podczas dalszego procesu wymiany strun. Niektóre gitary nie posiadają takiej blokady, więc nie musimy się martwić o pierwszy punkt. Jeżeli na tyle gitary znajduje się klapka przykręcona śrubami, zdejmijmy ją. Pod nią znajdują się sprężyny od mostka. Należy je poluzować imbusem, a następnie zdjąć struny. Wymiana strun w mostku Floyd-rose jest czasochłonna, więc wielu gitarzystów dokonuje jej rzadko. Przez ten czas na podstrunnicy może zbierać się brud.

Mając przygotowaną gitarę ze zdjętymi strunami warto w tym czasie wyczyścić podstrunnicę i progi za pomocą specjalnego płynu i szmatki. Podczas wkładania nowych strun może być konieczne obcięcie końcówek zakończonych kulką. Jeżeli stare struny ich nie miały, wówczas obetnijmy końcówki i przeciągnijmy je przez mostek w taki sposób, w jaki przeciągnięty był stary zestaw. Następnie dociśnijmy je i przeciągnijmy przez stroiki przy kluczach. W tym momencie dobrze jest zostawić sobie kilka centymetrów nadmiaru, dzięki czemu struna zawinie się na stroiku więcej razy, poprawiając tym samym trzymanie stroju, które i tak jest już stabilne dzięki blokadzie strun która zdjęliśmy na początku. Zanim nastroimy gitarę, dokręćmy poluzowane wcześniej sprężyny znajdujące się na tył gitary. Po regulacji możemy z powrotem założyć na nie klapkę. Pozostało nam już tylko strojenie i założenie blokady na struny. Zanim ją założymy, dobrze jest nastroić gitarę i dać strunom chwilę aż przestaną się rozciągać i gubić strój. Kiedy instrument będzie już stabilnie nastrojona, możemy założyć blokadę strun i cieszyć się świeżym brzmieniem.

Wymiana strun w gitarach z mostkiem Floyd-rose jest znacznie bardziej skomplikowana niż w przypadku stałych mostków. Największą trudność stanowi nie tyle zapoznanie się z mechanizmami, a regulacja, by gitara stroiła i działała jak należy. Jeżeli wymieniamy struny po raz pierwszy i obawiamy się, że nie damy rady, dobrze jest poprosić o pomoc kogoś z doświadczeniem w tej kwestii, lub zanieść gitarę do sklepu i tam poprosić o wymianę strun. Jeżeli jednak chcemy zrobić to samodzielnie, to zaopatrzmy się w odrobinę czasu i nie spieszmy się.

 

 

Sprawdź również

Kategorie produktów