Logo hurtowniamuzyczna.pl
Logo hurtowniamuzyczna.pl

Polecamy

789 zł
1249 zł 1249 zł
5180 zł 5649 zł

Jak wymienić struny w gitarze elektrycznej ze stałym mostkiem

Gitara elektryczna jest jednym z najpopularniejszych instrumentów i bez wątpienia jest najbardziej uniwersalną z gitar. Wpływ na jej brzmienie ma wiele czynników, takich jak efekty czy wzmacniacze, dzięki których instrument ten może się sprawdzić w dosłownie każdym gatunku muzycznym. Kreując swoje brzmienie najlepiej zacząć od podstaw, czyli od strun. Są one potrzebne nie tylko do tego by dać jakikolwiek dźwięk, ale mają również wpływ na jego charakter.

Każda gitara elektryczna ma już założony zestaw strun, jednak prędzej czy później przyjdzie czas na to by je wymienić. Sposób wymiany strun w gitarach elektrycznych różni się w zależności od mostka zamontowanego w instrumencie. Rodzajów mostków jest wiele, a najpopularniejszym jest mostek stały. Stałe mostki mają tą zaletę, że oferują często dobre utrzymywanie stroju. Dodatkową ich zaletą jest łatwość wymiany strun w porównaniu z wieloma ruchomymi mostkami.

Ruchome mostki również mogą różnić się od siebie budową i wyglądem, jednak zasady zakładania strun są podobne. Jeżeli nasza podstrunnica nie wymaga gruntownego czyszczenia, to dobrym pomysłem jest zdejmowanie jednej struny i zakładanie na jej miejsce świeżej, powtarzając tą czynność przy każdej kolejnej. W ten sposób nie narazimy naszego gryfu na odgięcia. Warto pamiętać, że w gryfie instrumentu znajduje się pręt naprężający, którego zadaniem jest stawić opór wobec naciągu strun. Jeśli zostawimy gitarę bez strun na dłuższy czas, pręt nadal będzie działał, lecz nie będzie miał czemu stawiać oporu. Jeżeli planujemy zdjąć wszystkie struny, na przykład w celu wyczyszczenia podstrunnicy to nie mamy się czego obawiać, jeżeli nie zostawimy instrumentu w takim stanie przez dłuższy czas.

Najczęściej gitary ze stałym mostkiem są przewiercone, a struny przekłada się od spodu płyty. Po przewleczeniu ich, kulka na końcu struny blokuje się na otworze, po czym możemy przeciągnąć drugi koniec przez stroik przy kluczu. W tym miejscu warto jest zostawić sobie kilka centymetrów nadmiaru, ponieważ wówczas przy nakręcaniu struny, otrzymamy o kilka zwojów więcej, co dobrze wpłynie na trzymanie stroju na przyszłość.

Po założeniu i nakręceniu strun warto jest obciąć końcówki by nie stanowiły zagrożenia dla otoczenia i by gitara wyglądała schludnie. Nie obcinajmy ich jednak tuż przy samym kluczu, bo zawsze lepiej jest mieć około centymetra nadmiaru, który może się przydać przy przestrajaniu gitary do innego stroju. Po nastrojeniu gitary bardzo często okazuje się, że gubi ona strój. Dzieje się tak ze względu na to, ze struny cały czas się rozciągają i przestaną gubić strój kiedy osiągną optymalne rozciągnięcie. Dobrze jest naciągnąć dłonią każdą strunę z osobna i następnie nastroić je raz jeszcze. W ten sposób struny powinny przestać tracić strój.

Stałe mostki różnią się od siebie budową, jednak z założenia maja one na celu poprawić stabilność stroju i być łatwe w obsłudze. Oznacza to również łatwiejsze ustawianie menzury. Jeżeli pusta struna ma taką samą wartość na tunerze jak ta sama dociśnięta na wysokości dwunastego progu, wówczas wszystko jest w porządku. Często różnice pomiędzy tymi wartościami są minimalne, jednak jeżeli różnice są znaczne, wówczas warto pomyśleć o ustawieniu menzury. Stałe mostki ułatwiają nam tą czynność, ponieważ wiele z nich posiada pokrętła za pomocą których możemy obniżyć lub podwyższyć akcję strun, której korygowanie wraz z ustawieniem krzywizny gryfu za pomocą regulacji pręta naprężającego, pomóc nam ustawić gitarę w taki sposób, by stroiła dokładnie na całej długości gryfu.

 

 

Sprawdź również

Kategorie produktów