Jak wymienić struny w gitarze akustycznej

Gitara akustyczna do niedawna była niedocenianym instrumentem, który kojarzył się zazwyczaj z akompaniamentem dla reszty zespołu. Miejsce w cieniu dla tego instrumentu umocniło się, kiedy na popularności zyskała gitara elektryczna. Na szczęście w ostatnich czasach gitara akustyczna zaczęła byś postrzegana jako instrument solo, a nie tylko jako instrument do tworzenia akompaniamentu.

Gitara akustyczna jest coraz chętniej wybieranym instrumentem, a główną cechą wpływającą na jej popularność, jest jej wyjątkowo czyste brzmienie, które zawdzięczamy między innymi użytym do budowy gatunkom drewna oraz strunom.

Struny są niezwykle ważną częścią każdej gitary i nie inaczej jest w przypadku gitary akustycznej. Są one jedyną częścią instrumentu której dotykamy i która ma bezpośredni wpływ na brzmienie naszego instrumentu. Kiedy zdecydujemy się na kupno gitary akustycznej, powinniśmy dowiedzieć się czegoś na temat strun, a w szczególności na temat tego jak je zakładać i czym się kierować podczas ich wybierania.

Struny do gitary akustycznej są wykonane z metali, a zestawy różnią się między sobą między innymi grubością. Im grubsze struny, tym więcej należy włożyć siły by docisnąć je do podstrunnicy, jednak grubsze struny lepiej wprawiają drewno w drgania, dzięki czemu poprawia się akustyka naszego instrumentu. Początkujący gitarzyści powinni wybierać jednak cieńsze rozmiary, na przykład 10-52, bowiem podczas nauki gry najważniejszy jest komfort i wygoda. To kiedy zmienimy struny, zależy od naszych wymagań. Pęknięcie którejś z nich zazwyczaj wymusza na nas wymianę, jednak dopóki wszystkie struny są kompletne, nie musimy ich wymieniać. To jednak nie oznacza, że nie powinniśmy, ponieważ struny z czasem tracą swoje klarowne brzmienie i szybciej się rozstrajają.

Zakładając nowe struny, dobrze jest zdjąć jedną i na jej miejsce założyć świeżą, postępując w ten sposób z każdą kolejną. Zdejmując wszystkie struny, narażamy naszą gitarę na niepotrzebne odchylenia od prawidłowej krzywizny gryfu. Jest tak za pomocą pręta znajdującego się wewnątrz gryfu, który jest cały czas i stanowi przeciwwagę dla siły naciągu strun. Będzie on pracował cały czas, lecz po zdjęciu strun nie będzie miał czemu stawiać przeciwwagi. Jeśli jednak zdecydujemy się na zdjęcie całego zestawu strun, nie pozostawiajmy w takim stanie naszej gitary na dłuższy czas

Strun do gitary akustycznej nie musimy wiązać jak w przypadku tych wykonanych z nylonu. Warto jednak zwrócić uwagę na drugi ich koniec, który znajduje się na kluczach. Warto zostawić sobie kilka centymetrów struny więcej, ponieważ dzięki temu podczas nakręcania, stworzą się kolejne zwoje, które poprawią stabilność stroju naszego instrumentu. Chwilę po nastrojeniu, nasza gitara prawdopodobnie się rozstroi. Jest to zupełnie normalne zjawisko, ponieważ struny się rozciągają. Dobrze jest wówczas podciągnąć każda z nich dłonią, a następnie nastroić raz jeszcze. Po kilku minutach nasza gitara powinna utrzymywać swój strój.

Warto zaznaczyć, że zmiana bardzo cienkich strun na bardzo grube i odwrotnie, może spowodować konieczność ustawienia menzury. Czasami wystarczy ustawić krzywiznę gryfu za pomocą klucza imbusowego, którego koniec należy wsadzić do pręta wewnątrz gryfu. Jego wejście znajduje się przy główce gitary i zazwyczaj jest czymś zasłonięte. Nie jest to oczywiście konieczność, ponieważ rozregulowanie się menzury nie jest częstym zjawiskiem.
Wielu gitarzystów nie lubi zmiany strun. Dla jednych jest to czasochłonny proces, a innym wydaje się, że nie potrafią tego poprawnie zrobić. Zmiana strun jest jednak znacznie łatwiejsza niż mogłoby się wydawać, a gitarzysta bogatszy w kilka porad dokona tego bez większego problemu, nawet jeśli zmienia struny po raz pierwszy.

 

Sprawdź również

Kategorie produktów