Logo hurtowniamuzyczna.pl
Logo hurtowniamuzyczna.pl

Polecamy

1150 zł 1249 zł
909 zł
1150 zł

Jak wymienić struny w gitarze basowej

Gitara basowa jest niezwykle ważnym instrumentem, który niestety jest również często niedoceniany przez słuchaczy. Basiści są często w cieniu reszty zespołu i czasami żartuje się, że basistę zauważa się tylko wtedy, kiedy w środku utworu przestanie grać. Na szczęście taki stan rzeczy zmienia się z roku na rok i coraz więcej osób decyduje się na grę na gitarze basowej. Nauka gry na gitarze basowej różni się od grania na innych rodzajach gitar, jednak obchodzenie się z tymi instrumentami ma kilka cech wspólnych, takich jak wymiana strun.

Struny są jedyną częścią instrumentu, której dotykamy i która ma bezpośredni wpływ na jego brzmienie, dlatego powinniśmy poświęcić trochę czasu na to by dowiedzieć się na jakie aspekty należy zwracać uwagę podczas ich wyboru. Każda gitara posiada już fabrycznie założone struny, dla tego nie musimy od razu po jej zakupie kupować nowego zestawu. Kiedy więc to zrobić? Tutaj wygląda to trochę inaczej niż w przypadku reszty gitar. Grając na przykład na gitarze elektrycznej czy akustycznej, wielu gitarzystom pęka któraś ze strun. Wówczas wtedy decydują się oni najczęściej na założenie nowego zestawu. Struny do gitary basowej są znacznie grubsze i o wiele bardziej wytrzymałe, dlatego zerwanie którejś z nich zdarza się naprawdę bardzo rzadko. To jak często będziemy wymieniać struny zależy od naszych upodobań, ale warto robić jak tylko zaczniemy odczuwać, że tracą one swoje klarowne brzmienie.

Wymiana strun jest czynnością, która musi wykonywać każdy gitarzysta. Nie jest to trudny zabieg, jednak podczas niego warto pamiętać o kilku istotnych rzeczach. Gitara basowa posiada pręt napinający, który znajduje się on wewnątrz gryfu, a jego zadaniem jest utrzymywanie krzywizny gryfu. Siła naciągu strun działa na gryf w jedną stronę, więc aby można było zachować komfort gry, inna siła powinna działać w drugą stronę. Kiedy wymieniamy struny, dobrym pomysłem jest zdjęcie jednej z niej i założenie świeżej, po czym powtórzenie tej czynności z każdą kolejną struną. W ten sposób różnica naciągu nie będzie tak znaczna jak w przypadku gdybyśmy zdjęli wszystkie struny i zakładali świeże po kolei. W przypadku zdjęcia wszystkich strun nie powinno wystąpić żadne uszkodzenie instrumentu, jednak występuje ryzyko rozregulowania menzury, której ponowna regulacja może okazać się problematyczna szczególnie dla początkujących basistów.

Jeżeli zdejmujemy wszystkie struny, nie zostawiajmy gitary na dłuższy czas bez założenia nowych. W przypadku gdyby po założeniu nowego zestawu okazało się, że gitara nie trzyma stroju, nie panikujmy, ponieważ to bardzo częsty przypadek. Świeże struny potrzebują czasu na przyzwyczajenie się, dlatego nawet po nastrojeniu będą się rozciągać do momentu, w którym uzyskają optymalne rozciągnięcie. Dobrym pomysłem po nastrojeniu jest położenie dłoni na strunach na wysokości przetworników i stopniowe dociśnięcie ich w kierunku płyty. W ten sposób szybciej rozciągniemy struny i często już przy trzecim powtórzeniu takiego zabiegu nie spotkamy się ze zjawiskiem nagle rozstrajających się strun. Warto zwrócić także uwagę na to ile zwojów uzyskaliśmy na kluczu. Dobrym pomysłem jest zostawienie sobie lekkiego nadmiaru struny, tak by uzyskać przynajmniej dwa zwoje. Jeżeli nastroimy gitarę w taki sposób, nie będzie się ona rozstrajała zbyt szybko.

Bardzo ważnym jest, by sprawdzić czy nasza gitara stroi tak samo na pustej strunie, jak i dociśniętej na wysokości dwunastego progu. Bardzo często występują wówczas minimalne odchylenia, lecz jeśli są one duże, wówczas powinniśmy zastanowić się nad ustawieniem menzury lub poproszenie o ten zabieg w sklepie muzycznym lub u lutnika. Ryzyko regulacji menzury występuje najczęściej jeśli przesiadamy się z bardzo cienkiego zestawu strun na bardzo gruby, lub odwrotnie. W przypadku pozostawania przy tym samym rozmiarze lub różniącym się niewiele od poprzedniego, regulacja menzury nie prawdopodobnie będzie konieczna.

Sprawdź również