Jak wybrać pierwszą perkusję?

Jak wybrać pierwszą perkusję?

Obecnie na rynku muzycznym mamy bardzo dużo różnych zestawów perkusyjnych. Jest wielu producentów, którzy wypuścili na rynek wiele alternatywnych serii swoich produktów.

Pytaniem jest, jaki zestaw wybrać dla siebie tak, aby spełnił on w pełni nasze oczekiwania?

Przede wszystkim, na początku należy ustalić, jaki posiada się budżet i czego oczekuje się od zestawu. Ważny też jest gatunek muzyczny, jaki chcielibyśmy grać, bowiem ważną rolę odgrywa tutaj konfiguracja zestawu.

Zacznijmy jednak od tego, że są bardzo tanie zestawy, średnie jak i te w pełni zawodowe. Jeśli chodzi o początkujących muzyków, to nie warto inwestować w sprzęt półki najwyższej, ponieważ potencjał takiego zestawu nie do końca zostanie wykorzystany przez początkującego pasjonata.

Z czego składa się perkusja?

Podstawowy zestaw perkusyjny składa się z centrali, werbla, tom toma oraz floor toma. Rozmiary tych bębnów są zależne od konfiguracji. Najbardziej popularnymi konfiguracjami to zestawy „Fusion" oraz "Standard".

Konfiguracja fusion:

Centrala: 22x18" bądź 20x18"

Werbel: 14"

Tom: 8" 10" 12" 14"

Floor tom: 14"

Konfiguracja standard:

Centrala: 20x16" 22x18" i większe

Werbel 14"

Tom: 12" 13"

Floor tom: 16"

Brzmienie

Konfiguracja fusion ma to do siebie, że brzmienie jest bardziej subtelne, skupione i delikatniejsze ze względu na mniejsze rozmiary tomów. Oczywiście wiele zależy też od naciągów, jakie używany, od stroju z jakiego korzystamy oraz drewna z jakiego nasz zestaw jest zbudowany. Ważne również tutaj są umiejętności grającego.

Reasumując jednak konfiguracja ta na pewno daje więcej ciepła i delikatności w brzmieniu aniżeli konfiguracja standard, która często oferuje większe rozmiary tomów, a co za tym idzie, brzmienie jest bardziej agresywne, bardziej rozmyte oraz głośniejsze.

Naciągi

Rynek oferuje sporo różnych naciągów. Topowymi markami są Remo oraz Evans. Obie te marki proponują naciągi „coated (powlekane)" oraz „clear" (czyste). Naciągi są podzielone na różne modele w zależności brzmienia, na jakim nam zależy. Jeśli chcemy uzyskać pełne, mięsiste, głośne brzmienie, najczęściej wybieranymi naciągami są naciągi „clear". Jeśli jednak zależy nam na brzmieniu bardziej delikatnym, skupionym, subtelnym, wówczas dobrym wyborem będą naciągi „coated".

Strój

Jest wiele różnych teorii dotyczących strojenia zestawów perkusyjnych. Jedni wolą stroić wysoko, czyli mocno podciągać śruby, co da brzmienie delikatniejsze i bardziej skupione. Inni zaś stroją na tzw „flaka", czyli podkręcanie śrub do zniknięcia fałd na naciągu, co pozwala na uzyskanie brzmienia bardziej agresywnego, mięsistego.

Drewno

Najczęściej spotykane drewno do produkcji bębnów to klon oraz brzoza. O wiele rzadziej wykorzystywana jest również topola, lipa oraz jesion. Klon brzmi zazwyczaj delikatnie, pełnie. Brzoza zaś ma potężne, głośne, mięsiste brzmienie. Oczywiście należy wziąć pod uwagę czynniki, takie jak wymienione wyżej: strój, naciągi. Jednak drewno już samo w sobie dyktuje rodzaj brzmienia.

Z czego składa się podstawowy set perkusyjny oraz do czego służą podstawowe talerze ?

Podstawowy zestaw powinien składać się z centrali, werbla, przynajmniej jednego toma oraz floor toma. Talerze, jakie powinny być w zestawie to hi hat, crash oraz ride. Taka konfiguracja na początek w zupełności wystarczy.

Hi-Hat to dwa talerze ustawione względem siebie na statywie. Można na nim grać pałkami, jak i nogą na hi hacie zamkniętym, półotwartym oraz otwartym. Każdy z tych sposobów ma swoje charakterystyczne brzmienie. Najpopularniejszy rozmiar to 14". Zdarzają się również 12" i 13" modele.

Crash to talerz służący do akcentowania lub nadawania ostrego charakteru w utworze, tzw. "crashowania", czyli ciągłego uderzania. Występuje w rozmiarach od 14" do nawet 20". Najpopularniejsze są 16" oraz 18" modele.

Ride to największy perkusyjny talerz w zestawie. Służy do nadawania charakteru w danym utworze, poprzez delikatne uderzenia po bardzo ostre głośne dźwięki. Najpopularniejszym rozmiarem jest 20", jednak istnieją również większe, 22", jak i 24" modele.

Pora na wybór instrumentu

Teraz, kiedy mamy już zarys tego, co jak wygląda i czym się różni, pora przejść do wyboru zestawu dla siebie. Sklepy muzyczne oferuję gotowe zestaw tzw „shell set" oraz zestawy kompletne.

„Shell set" cechuje się brakiem „hardware", czyli statywów oraz stopy. Często też nie ma w takim zestawie werbla. Jest tylko centrala oraz tomy. W zestawach kompletnych znajdziemy komplet bębnów i statywów, czasem także talerzy. Najbardziej popularnymi producentami bębnów są: PDP, Mapex, Ludwig, Pearl, DW, Tama, Yamaha. Warto nadmienić, że PDP jest wizualnie wykonany podobnie jak DW, jednak jest to o wiele niższa klasa od wspomnianego DW, bowiem PDP zaczynają się od zestawów dla początkujących, a kończą na średniozaawansowanych. DW to już w pełni profesjonalny instrument.

Fora perkusyjne przepełnione są całkowicie odmiennymi opiniami muzyków. Jedni polecają odkładanie pieniędzy na będące na topie, bardzo drogie modele, inni polecają tańsze zestawy. Obserwując rynek, patrząc na ilość zestawów, konfiguracji dla początkującego muzyka, najlepszym wyborem będzie zestaw nieobciążający portfela. Prawdą jest, że w wielu przypadkach nie brzmi sam instrument, a ręka grającego, użyte naciągi, strój oraz akustyka pomieszczenia. Zdarzają się osoby, które kupują zawodowe zestawy, a są zawiedzone brzmieniem, ponieważ nie potrafią stroić ani dobrać odpowiednich naciągów, nie mają wyrobionych odpowiednich technik gry oraz akustyka pomieszczenia sprawia, że niektórzy mogą stracić zapał do gry.

Należy pamiętać, że z przeciętnym zestawem, kiedy już się nabyło jakieś doświadczenie, przetestowało się różne naciągi, różne stroje oraz ma się pomieszczenie z dobrą akustyką, można uzyskać naprawdę bardzo dobre brzmienie nieodstające od droższych modeli.

Za około 1000zł można nabyć podstawowy zestaw perkusyjny. Talerze dodawane do takich zestawów nie brzmią w ogóle i w tym wypadku niestety nie można nic zrobić poza zakupem innych, jeżeli brzmienie bardzo przeszkadza. Jednak w ostateczności można na nich ćwiczyć.

W takich tańszych zestawach zwykle dodawane są talerze z mosiądzu, które są najniższą dostępną półką. Warto rozejrzeć się za talerzami z brązu. Jest to półka wyższa niż mosiądz i wykonana z całkiem innego stopu. Najczęstszym jest B8, jeśli chodzi o talerze w miarę brzmiące dla początkujących muzyków. Podstawowy zestaw talerzy z brązu B8, w którym znajdą się hi hat, crash i ride, można nabyć już za około 850zł.

Sprawdź również

Kategorie produktów