Na jaki klawisz się zdecydować?

Wiele osób chciałoby nauczyć się grać na klawiszach, ale nie do końca sami wiedzą na jaki się zdecydować, od jakiego zacząć, a często też nie do końca wiedzą jaka jest różnica pomiędzy poszczególnymi instrumentami klawiszowymi. Często początkowa wiedza takich osób jest na minimalnym poziomie i ogranicza się do tego, że pianino ma najwięcej klawiszy a keyboard ma wbudowane głośnik. Niestety by podjąć odpowiednią decyzję trzeba tą wiedzę uzupełnić o bardziej szczegółowe informację i przede wszystkim poznać charakterystykę poszczególnych instrumentów. Dopiero jak będziemy znali przeznaczenie poszczególnych instrumentów oraz sprecyzujemy co i w jaki sposób chcemy grać możemy poszukiwać konkretnego modelu.

Instrumenty klawiszowe należy podzielić na dwa podstawowe rodzaje: akustyczne i cyfrowe. My skoncentrujemy się głównie na omówieniu charakterystyki cyfrowych choć i o akustycznych parę zdań zostanie powiedziane. Instrumenty cyfrowe możemy podzielić na cztery podstawowe grupy: pianina cyfrowe, syntezatory, keyboardy i klawiatury sterujące.

Pianina cyfrowe – posiadają ważoną klawiaturę młoteczkową składającą się z 88 klawiszy. Są one instrumentami, które odzwierciedlają pianina akustyczne. Im wyższej klasy instrument, tym możemy spodziewać się, że zarówno dźwięk jak i praca klawiatury będą zbliżone do pianina akustycznego. Wybierając ten instrument właśnie na tych aspektach instrumentu powinniśmy głównie się skoncentrować. Ten rodzaj instrumentu jest przeznaczony dla wszystkich tych co chcą grać tzw. fortepianówki. Jeżeli chodzi o naukę grania, to pianino jest najlepszym instrumentem do podnoszenia swoich umiejętności.

Syntezator - jest instrumentem posiadającym przeważnie 61 lub 76 klawiszy syntezatorowych. Oczywiście są modele z większą jak i mniejszą ilością klawiszy. Jest to zupełnie inny rodzaj klawiatury niż ten który znajduje się w pianinach, dlatego nie jest ona polecana dla osób, które chcą grać typowo pianistyczne utwory. Ta klawiatura podobnie jak też ta w keyboardach zupełnie się do tego nie nadaje i jest to męka granie np.: utworów Chopina na takim klawiszu. Syntezator jest instrumentem, który przede wszystkim służy do modelowania i kreowania brzmień. Kierowany jest do tych muzyków, którzy szukają swojego oryginalnego brzmienia i doskonale sprawdza się jako instrument zespołowy.

Keyboard należy do najbardziej w ostatnich latach popularnych instrumentów klawiszowych. Jest to spowodowane tym, że asortyment w tej grupie instrumentów jest naprawdę pokaźny i dostosowany do finansowych możliwości każdego zainteresowanego, a sam instrument daje ogromne możliwości twórcze. Keyboardy to tak naprawdę samowystarczalne stacje aranżacyjne, na której pojedynczy muzyk może imitować całą orkiestrę. Mamy w nich do dyspozycji banki brzmień i rytmów, które dopasowujemy do danego utworu, który chcemy zagrać. Możemy również sami tworzyć własne utwory i style muzyczne bądź edytować te, które zostały fabrycznie zainstalowane. I właśnie dlatego instrument ten kierowany jest głównie do osób, które chcą grać z możliwością podkładu lub stylu. Jest to idealny instrument dla wszystkich tych, którzy np.: chcieliby samodzielnie ogrywać jakieś imprezki taneczne.

Klawiatura sterująca – jak sama nazwa wskazuje jest tylko klawiaturą, którą wydajemy tylko polecenia. Czyli nie posiada ona swojego modułu brzmiącego tak jak ma to miejsce w przypadku omawianych powyższych instrumentów i te próbki brzmieniowe musimy jej dostarczyć. Same klawiatury sterujące też możemy podzielić na te posiadające ważone klawisze i te zwykłe z klawiszami typu syntezatorowego. Tego rodzaju klawiatury mają zastosowanie przeważnie w studiach muzycznych i u osób pracujących z oprogramowaniem muzycznym. Taka klawiatura bez zewnętrznego źródła dźwięku nam nie zagra. Jest to natomiast dobre rozwiązanie dla tych wszystkich, którzy zamierzają korzystać np.: z biblioteki brzmień. Wtedy podłączamy taką klawiaturę pod komputer, zaopatrujemy się w jakieś interesujące nas brzmienia np.: jakiś koncertowych fortepianów i już możemy na tym brzmieniu grać.

Jak widać jest do wyboru kilka opcji jeżeli chodzi o wybór instrumentu klawiszowego. Każdy z omawianych klawiszy jest inny i każdy rodzaj ma swoją określoną charakterystykę i przeznaczenie. Podejmując decyzję o zakupie musicie sami przede wszystkim zdecydować do czego ma Wam przede wszystkim instrument służyć. Do jakiego rodzaju muzyki, jaką techniką chcecie grać i czy tylko grać, czy może też aranżować. To są takie podstawowe pytania jakie będziecie musieli sami sobie zadać. Na koniec jeszcze należy pamiętać o pianinach i fortepianach akustycznych. Jeżeli chodzi o edukację szkolną, to instrumenty akustyczne najlepiej się w tej mierze sprawdzają. Mimo ogromnej ilości zalet jakimi się charakteryzują instrumenty cyfrowe, to edukację powinno się kontynuować na akustyku.

Sprawdź również

Kategorie produktów