Logo hurtowniamuzyczna.pl
Logo hurtowniamuzyczna.pl

Polecamy

599 zł
1379 zł
1759 zł
1259 zł

Jaki rodzaj gitary elektrycznej wybrać?

Rozważając zakup gitary elektrycznej prawie każdemu na myśl przychodzą dwaj producenci Fender i Gibson. Oczywiście na te markowe instrumenty nie każdy może sobie pozwolić, dlatego też duża część gitarzystów szuka jakiś tańszych ich odpowiedników. Użycie określenia „odpowiedników”, jest w tym wypadku bardzo trafne, bo chodzi przede wszystkim o rodzaj konstrukcji gitary na jaki się zdecydujemy. Czy będzie to gitara w stylu fendorowskim czy gibsonowskim. Obydwa typy są najbardziej popularnymi gitarami elektrycznymi na świecie i każda z nich ma swoją określoną charakterystykę. gitary sprawdzającą się przy odmiennym stylu grania. Decydującym czynnikiem, który wpływa na odmienność tych gitar są przetworniki jakie są stosowane w tych gitarach.

W gitarach tzw. fenderowskich mamy zastosowane trzy przetworniki pojedyncze tzw. single, który ten przy mostku jest montowany pod ukosem. Taki układ charakteryzował się wyjątkową elastyczność i możliwość kształtowania dźwięku. Gitary typu fendorowskiego mają jakby czyściejsze i bardziej ciepłe brzmienie, są jakby lepiej dostosowane do muzyki gdzie to brzmienie ma być klarowniejsze. Natomiast w gitarach typu gibsonowskiego mamy tak jakby podwójne przetworniki nazwane humbuckerami. Na początku tą konstrukcję opracowano przede wszystkim z myślą o tym, żeby wyeliminować brumienie, które uaktywnia się w singlach. To się udało i konstrukcja zastosowana w humbuckerach pozwoliła niemal na całkowicie wyeliminować przydźwięki z sieci zasilającej.

Gitary gibsonowskie charakteryzują się ciemniejszym, bardziej mięsistym brzmieniem. W przeciwieństwie do gitar fenderowskich mają bardzo dużo niskich częstotliwości, co przy charakterystycznym poniekąd takim lekko przybrudzonym brzmieniu świetnie się sprawdzają w cięższych gatunkach muzycznych. Dobrze jest przy wyborze gitary brać pod uwagę jej wagę i gitary gibsonowskie, są niestety zdecydowanie cięższe od tych typu fendorowskiego. Oczywiście nie jest to do końca regułą, ale w większości przypadków tak jest, wiec jeżeli np.: z jakiś względów szukamy dość lekkiego elektryka, to warto swoją uwagę skierować w stronę gitar fenderowskich. Natomiast gitary typu gibsonowskiego będą wygodniejsze dla osób z mniejszymi dłońmi, ponieważ odległości pomiędzy początkowymi progami są trochę mniejsze niż w gitarach fenderowskich. Z technicznego punktu widzenia gitary typu gibsonowskiego, są miększe i jakby bardziej wyczulone intonacyjnie przez co teoretycznie wymagają większej dokładności w graniu. Są to oczywiście bardzo indywidualne odczucia i w dużej mierze uwarunkowane też pewnymi przyzwyczajeniami wynikającymi z gry na danym modelu.

Podsumowują, takimi wiodącym czynnikami decydującym o wyborze gitary powinny być dwa podstawowe elementy. Po pierwsze to nasze indywidualne upodobania co do brzmienie, czyli krótko mówiąc wybieramy taką gitarę, której brzmienie nam się podoba i którego brzmienia będziemy używać. I po drugie, to dostosowujemy rodzaj gitary do stylu naszej gry. To jaką techniką będziemy się posługiwać podczas gry, jakie wiodące brzmienie chcemy uzyskać. Więc nie jest jednoznacznie powiedziane, że na gitarze fenderowskiej nie można grać Heavy Metalu, choć generalnie w tej muzyce lepiej się sprawdzają gitary gibsonowskie, które ze względu na zastosowane przetworniki humbuckerowskie ich brzmienie w tym gatunku lepiej się sprawdza.

Dla tych, którym ciężko się zdecydować jednoznacznie na konstrukcję typowo gibsonowską czy fenderowską, istniej trzecia opcja. Mogą szukać modeli gitar, które w pewien sposób łączą obydwie konstrukcję w jedna i są takim pomostem pomiędzy obydwoma rodzajami. Możemy spotkać gitary fendorowskie, które mają zamontowane np.: dwa single i jeden humbucker. Jak również są gitary gibsonowskie, które posiadają możliwość przełączenia za pomocą gałki jednego z humbuckerów w singla. Konfiguracji możemy spotkać naprawdę wiele, więc to tylko od naszego zaangażowania zależy, czy znajdziemy gitarę, której brzmienie będzie optymalne dla nas. Pamiętajcie również, że nie tylko same przetworniki mają wpływ na brzmienie, choć one akurat mają tu decydujące znaczenie. Również istotny wpływ na brzmienie naszej gitary ma rodzaj używanych strun o czym też warto pamiętać. Nieraz taki drobny zabieg jak ich wymiana może sporo wnieść do naszego brzmienia.

Sprawdź również

Kategorie produktów