Podstawowy sprzęt w domowym studio

Nie trzeba mieć milionów by stać się producentem muzycznym. Dzisiaj w zasadzie każdy, kto ma chęci może w swoim domu tworzyć muzykę wykorzystując do tego komputer osobisty, odpowiednie oprogramowanie i swoje umiejętności. Komputer każdy dzisiaj w domu ma, oprogramowanie można kupić, a umiejętności można zdobyć. Zanim przystąpimy do kompletowania sprzętu na początku musimy sobie odpowiedzieć na pytanie w jakiej formie zamierzamy w nim pracować. Czy chcemy tworzyć muzykę tylko wewnątrz komputera, czy chcemy również nagrywać sygnały z zewnątrz tzn. instrumenty zewnętrzne, w tym instrumenty akustyczne i wokal. W przypadku tej pierwszej opcji nakłady do stworzenia tego rodzaju studia są zdecydowanie mniejsze gdyż wystarczy nam w zasadzie tylko komputer i oprogramowanie. W przypadku opcji z nagrywaniem wokalu i instrumentów akustycznych te nakłady będą większe, gdyż oprócz dodatkowego sprzętu konieczne będzie odpowiednie zaadoptowanie pomieszczenia, w którym chcemy realizować nagrania.

Zakładając, że każdy komputer w domu ma możemy przystąpić do omówienia kolejnego najważniejszego elementu naszego studia jakim jest oprogramowanie czyli DAW. Będzie to takie serce naszego studia, które niezależnie od rodzaju na jaki system pracy się zdecydujemy jest niezbędne w obydwu opcjach. To na nim właśnie będziemy nagrywać, bądź tworzyć poszczególne ścieżki, odpowiednio je obrabiać i miksować ze sobą tak, by na końcu powstał gotowy produkt jakim jest utwór muzyczny.

Obecnie dostępnych jest bardzo dużo tego rodzaju oprogramowania. Część z nich jest nawet darmowych, ale raczej mają one mocno ograniczone możliwości, więc będziemy musieli zdecydować się na jakieś bardziej profesjonalne narzędzie i zakup komercyjnego DAWu. Przed ostateczną decyzją o zakupie oprogramowania warto sobie z takim DAWem poeksperymentować i wybrać ten, który nam najlepiej podejdzie. Jedne oprogramowanie jest bardziej przyjazne w obsłudze do nagrywania na żywo poszczególnych instrumentów i wokalu, inne natomiast lepiej sprawdza się przy tworzeniu muzyki wewnątrz komputera. Teraz wielu producentów daje możliwość przetestowania swojego oprogramowania za darmo przez np.: 14 lub 30 dni. Jest to super rozwiązanie pozwalające na zapoznanie się z możliwościami poszczególnych programów i wybranie tego najbardziej nam odpowiadającego.


Jak już wybierzemy sobie odpowiednie oprogramowanie, to w naszym studiu przydałby się odpowiedni sprzęt, na którym będziemy mogli odsłuchiwać nasza twórczość. Od razu w tym miejscu nadmienię, że jakieś głośniki komputerowe czy od wierzy Hi-Fi nawet wysokiej klasy się do tego rodzaju pracy nie nadają a to dlatego, że w tego rodzaju głośnikach czy kolumnach przekaz sygnału jest wzbogacany, a to zakłamuje pierwotną formę brzmienia. Do odsłuchu potrzebne będą monitory studyjne bądź słuchawki studyjne. Dlaczego studyjne? Dlatego, że tam będziemy mieli przekaz czystego brzmienia niczym niewzbogacony. Na przykład słuchawki audiofilskie się nie nadają, bo są one tak skonstruowane, żeby utwory w nich brzmiały jak najlepiej i np.: często bas jest tam sztucznie podbijany. My do pracy i odpowiedniej obróbki materiału dźwiękowego potrzebujemy słyszeć czysty dźwięk. Wtedy sami będziemy mogli ocenić, gdzie dodać góry, gdzie dołu, którą ze ścieżek pogłośnić, a którą przyciszyć.

Jeżeli chcemy nagrywać wokal lub instrumenty akustyczne będziemy potrzebowali do tego mikrofonów. Podstawowy podział mikrofonów to: mikrofony pojemnościowe i mikrofony dynamiczne. Każdy z nich ma inną charakterystykę, inaczej zbiera sygnał i ma inną czułość. Inne też mikrofony stosuje się do nagrywania instrumentów a inne do wokalu. To wszystko trzeba sobie dopasować indywidualnie do naszych potrzeb. Żeby nasze mikrofony mogły przekazywać sygnał do naszego oprogramowania, potrzeby będzie nam interfejs audio. Jest to urządzenie, które dzięki swoim przetwornikom przerabia sygnał analogowy na cyfrowy i odwrotnie. Czyli np.: głos ludzki budzący sygnałem analogowym za pośrednictwem mikrofonu zostaje przekazany do interfejsu audio a on przetwarza go na cyfrowy przesyłając do naszego komputera. Natomiast to co wychodzi z komputera w postaci cyfrowej zostaje przetworzone na sygnał analogowy, który z kolei słyszymy w kolumnach lub słuchawkach.

Do pracy w studio zwłaszcza tam, gdzie tworzymy muzykę z narzędzi dostępnych wewnątrz komputera, czyli mam tu na myśli bibliotekę brzmień, różnego rodzaju wtyczek VST, bardzo pomocna jest klawiatura sterującą midi, za pomocą której w szybki sposób będziemy mogli wprowadzić określoną np.: ścieżkę dźwiękową. To są takie podstawowe narzędzia od których należy zacząć budowę swojego domowego studia. Pamiętajcie, że jak chcecie nagrywać wokal czy zewnętrzne instrumenty akustyczne np.: gitarę klasyczną, akordeon, czy flet, to należy zadbać o odpowiednią adaptację pomieszczania. Musi ono być w takim stopniu wygłuszone, by żadne odgłosy nie dochodziły z zewnątrz, a w środku nie było zbędnych odbić fal dźwiękowych.

Sprawdź również

Kategorie produktów